Олександрівщина – земля з унікальною культурною спадщиною. Найвизначніші пам’ятки історії та культури, які знаходиться на території району, складають невід’ємну частину всеукраїнського культурного надбання.
У селі Розумівка Олександрівського району знаходиться одна із перлин історико-культурної спадщини країни, нині одна з найвизначніших архітектурних пам’яток класицизму першої половини ХІХ століття в Україні – Свято – Хрестовоздвиженська церква – усипальниця родини Раєвських.
Тут вічним сном спочивають генерал від кавалерії Микола Миколайович Раєвський, його онук, національний герой Сербії полковник Микола Миколайович Раєвський і наймолодша дочка генерала Софія Миколаївна Раєвська. Кому належить ще одне поховання, поки не з’ясовано. На території біля храму також є поховання нащадків генерала та родини Бондаревих.
ХХ століття негативно вплинули на історичні пам’ятки. Ліквідували центральний купол храму, дзвіницю, всі зелені насадження та огорожу з гранітними стовпами навколо церкви-усипальниці. Відтворення церкви-усипальниці почалось з 2000–х років. У 2002 році був створений благодійний фонд імені Миколи Раєвського, спільно з управлінням містобудування та архітектури області підготовлена і прийнята програма відродження Свято-Хрестоводвиженської церкви родини Раєвських.
У 2004 році було повернуто Свято-Хрестовоздвиженській церкві-усипальниці її первинний вигляд: відбудовано центральний світловий купол і дзвіницю, розкрито унікальну чавунну колонаду. 24 жовтня 2006 року за рішенням Кіровоградської обласної ради було створено комунальне підприємство «Історико-архітектурний заповідник родини Раєвських».
У 2014 році комунальне підприємство було закрите і передано на баланс Кіровоградському обласному краєзнавчому музею. Нині повна його назва філія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею – «Історико-архітектурний заповідник родини Раєвських».
На території заповідника можна прослухати екскурсію та відвідати Свято-Хрестовоздвиженський храм, в якому проходять богослужіння. Від храму відкривається чудова панорама на річку Бовтиш, біля води розташована альтанка. Приїжджаючи до нас,ви зможете оцінити чудові краєвиди Розумівки.
З 2015 року на території заповідника проводяться цікаві та пізнавальні заходи. Кожного року 27 вересня відзначається храмове свято та проводиться свято духовного співу «Осінній благовіст», започатковане у 2015 році. Проводяться заходи із циклу звичаї та обряди українського народу для збереження та популяризації давніх традицій, це такі, як свято Водохреща, Великодня, Івана Купала, Спаса, Святого Миколая та інші. Створюються тематичні виставки, проводяться дослідження історії краю.