Філія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею – заповідник-музей І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія – одна з найбільш унікальних історико-культурних пам’яток України та гордість Кіровоградщини.
Садиба «Хутір Надія» заснована у 1871 році класиком української літератури, видатним драматургом і театральним діячем Іваном Карповичем Тобілевичем на землі, що дісталася у спадщину його дружині, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву Садибі, яка стала родинним гніздом і його творчою майстернею. Спочатку сім’я Тобілевичів вела тут скромне власне господарство. З того часу збереглися «Батькова хата» і стара чумацька криниця. Після повернення з трирічного політичного заслання, навесні 1887 року Іван Карпович оселяється на хуторі та вирішує перетворити його на мальовничий куточок рідної природи — за його власним висловом «оазис в степу». На хуторі Надія ним написано 11 п’єс із 18, які увійшли в золотий фонд національної класичної драматургії. Це «Сто тисяч», «Хазяїн», «Сава Чалий», «Гандзя», «Батькова казка», «Гріх і покаяння», «Паливода XVIII століття» та інші.
Справжня окраса Хутора – столітні могутні дуби, що вражають своєю кремезністю та міццю. Іван Карпович переймався ідеєю посадити дубову алею, а щоб було це не лише його справою, пропонував кожному своєму гостю посадити дерево. Свого часу тут посадили по дубку Михайло Старицький, Марко Кропивницький, Марія Заньковецька, Панас Саксаганський, Максим Рильський та багато інших відомих людей. Тепер ця прекрасна тіниста алея дубів – нагадування про тих, хто бував у цьому благодатному місці.
Вшановуючи пам’ять про видатного драматурга, у 1956 році в його колишній Садибі створено заповідник-музей І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія (постанова Ради Міністрів Української РСР від 01 серпня 1956 року № 908).
Територію Садиби, у 1975 році, оголошено парком-пам’яткою садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення (постанова колегії Державного комітету УРСР по охороні природи від 30 липня 1975 року № 15), який належить до природно-заповідного фонду України.
У 1982 році до 100-річчя заснування українського Театру корифеїв, відновлено будинок драматурга, що був зруйнований 1944 року. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію, яка налічує більше 7 тисяч предметів, значна частина з яких передана сім’єю Тобілевичів-Тарковських. У кімнатах практично відновлено інтер’єр тих часів, у залах можна ознайомитися з життєвим шляхом корифеїв українського театру.
У 2012 році «Садиба «Хутір Надія» набула статусу пам’ятки історії та садово-паркового мистецтва національного значення (постанова Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2012 року № 929 «Про внесення об’єктів культурної спадщини національного значення до Державного реєстру нерухомих пам’яток України»).
До комплексу «Садиба «Хутір Надія» входить дві пам’ятки історії місцевого значення: «Батькова хата» та «Будинок І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого)», в якому розміщено меморіальний музей І.К.Тобілевича.
На території встановлено два об’єкта монументального мистецтва (бюст І.К.Тобілевича і стела із зображенням Надії Тарковської), перебувають під охороною держави 95 іменних дубів, які були посаджені відомими та шанованими гостями Хутора. Великий інтерес представляє ставок, який викопаний у формі підкови спільними зусиллями селян та Івана Карповича. У 2006-2007 роках тут відновлено чоловічу і жіночу купальні. Старе чумацьке джерело і зараз живить ставок холодною водою.
У 2004 році, в одній із сучасних будівель заповідника-музею, відкрито єдиний у світі – музей історії українського хореографічного мистецтва, матеріали експозиції якого дають змогу прослідкувати еволюцію української сценічної хореографії від перших хореографічних композицій «театру корифеїв» до сьогодення, як в Україні, так і за її межами.
Неподалік від Хутора, на сільському кладовищі с. Корлюгівка Кропивницького району, знаходиться могила І.К.Тобілевича, яка є об’єктом культурної спадщини національного значення (постанова Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2009 року № 928).
Заповідник-музей І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія має виняткове культурне та соціальне значення для розвитку регіону. Він вже давно став візитною карткою області, улюбленим місцем відпочинку для туристів та своєрідною Меккою для широкого кола театральних діячів.
Щороку заповідник-музей І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія відвідують більше 12 тисяч гостей з різних регіонів України та зарубіжжя.
Починаючи з 1970 року на території заповідника-музею проходить щорічне свято театрального мистецтва “Вересневі самоцвіти”, яке з 1990 року стало Всеукраїнським та щоразу збирає більше 3-х тисяч шанувальників театрального мистецтва та діячів культури, не тільки з України, а і з інших куточків світу.
З кожним роком збільшується масштабність свята, зростає інтерес громадськості до української культури.
Завжди відчинені ворота садиби Івана Карпенка-Карого запрошують відвідати музей, прогулятися мальовничими алеями, погомоніти з єдиними свідками понад сторічної історії перлини степового краю – дубами, спробувати джерельної води, відпочити біля ставка, як це робили славетні театральні корифеї.