Кіровоградський обласний краєзнавчий музей – найстаріша скарбниця історії та природи краю. Спадкоємець першого в регіоні музейного закладу, що був створений у 1883 році за ініціативою талановитого етнографа, історика, археолога, викладача Єлисаветградського земського реального училища Володимира Ястребова. Після смерті Ястребова в грудні 1898 року заклад практично припинив своє існування.
Подальша доля музею пов’язана з діяльністю Павла Рябкова. За його ініціативи, від 1913 року відновленням музею займалося Товариство розповсюдження писемності та ремесел, якому передали матеріали реального училища. Але реалізації цих планів завадила Перша світова війна.
Відновлювати музей почали у 1920-ті роки при Комітеті агітаційної пропаганди. 1922 року на основі наявних колекцій було відкрито два музеї історико-археологічний та природничо-історичний. Останній дав початок новому закладу, що 1929 року став Округовим історико-археологічним, а вже 1939 року Кіровоградським обласним краєзнавчим музеєм.
У період гітлерівської окупації міста в роки німецько-радянської війни Радянського Союзу 1941-1945 рр. музей втратив понад 10 тис. одиниць зберігання.
Після визволення міста і відновлення діяльності музею його фонди істотно поповнилися новими колекціями.
А вже у роки незалежності України у 1994 році музей успадкував колекцію збирача предметів старовини і мистецтва Олександра Ільїна, яка містить чимало раритетних і цінних пам’яток.
Кіровоградський обласний краєзнавчий музей є найстаршим серед музейних закладів краю, досі у фондовому зібранні зберігаються предмети, знайдені ще Володимиром Ястребовим для Єлисаветградського земського реального училища у ХІХ ст., є більш пізні знахідки, що датуються початком ХХ ст., які перебували в інших музеях міста. Його історія налічує понад 100 років, якщо взяти до уваги те, що він є спадкоємцем попередніх музеїв.
Представлені експозиції – історія та природа краю.
У складі музею діють 2 відділи та 4 філії. На даний час це: відділи – Меморіальний музей М.Л. Кропивницького, Музей історії українського хореографічного мистецтва; філії – Заповідник-музей І.К. Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія, Історико-архітектурний заповідник родини Раєвських, Музейно-природний заповідник «Тобілевичі», Історико-меморіальний заповідник «Чорний Ворон».
Музейні колекції налічують близько 68500 тисяч предметів основного та 33500 науково-допоміжного фонду, це цікаві зібрання, що характеризують історичний розвиток та культуру краю з найдавніших часів до наших днів, природу регіону.
Відділи та філії щороку відвідують тисячі мешканців міста, області, гостей з різних куточків України та з-за кордону. Використовуються різні форми обслуговування відвідувачів: проведення екскурсій, бесід з демонстрацією музейних предметів, аудіо та відеоматеріалів, музейних уроків, “уроків мужності”, презентацій нових творів письменників-земляків, досліджень науковців-краєзнавців, зустрічей у “Театральній вітальні”, “Музичній вітальні”, заходи до державних та народних свят, ювілеїв визначних особистостей тощо. Науковці досліджують нові теми, створюють щорічно виставки різної тематики.
Налагоджено співробітництво з творчими спілками, громадськими організаціями, культурними центрами, видавництвами, ЗМІ, навчальними закладами, турагенціями тощо.
Кіровоградський обласний краєзнавчий музей є провідним науково-методичним центром для музеїв області. Проводить консультативну та організаційну діяльність з різних питань музейної справи, навчання для науковців та зберігачів фондів музейних закладів (стажування, науково-практичні семінари, методичні рекомендації) тощо.
Кіровоградський обласний краєзнавчий музей запрошує оглянути нещодавно створені нові експозиції відділів історії та природи. Безцінні реліквії – музейні експонати розкажуть Вам про важливі історичні події, видатних діячів, особливості природи краю.