Відділ природи Кіровоградського обласного краєзнавчого музею розміщується на першому поверсі в семи експозиційних залах, загальною площею 198.66 м2. Розпочав свою роботу для відвідувачів у листопаді 1946 року. Згодом, через тривалий час, переживши різні життєві події та ремонти, 18 травня 2017 року було презентовано оновлений відділ природи. Це була знакова подія для нашого музею, міста та області.
Основною метою відділу природи є популяризація Кіровоградщини, як туристично-привабливого регіону України з її багатим історичним минулим, різноманітними та неповторними ландшафтами та дивовижними природними скарбами. Експозицію було побудовано, дотримуючись принципу науковості, хронологічності, сучасності, атрактивності та комплексного підходу до відображення природи краю.
Джерельну базу експозиції складають матеріали основного і науково-допоміжного фонду Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, а саме: документи, наукові праці та особисті речі видатних вчених-земляків та дослідників нашого краю, унікальні палеонтологічна та геолого-мінералогічна колекції, гербарні зразки, спили дерев, діорами та опудала тварин, фотоматеріали та інформаційні стенди, які знайомлять з природно-заповідним фондом та туристично-привабливими об’єктами області, прилади для дослідження якості повітря та води, зразки виробничої продукції сучасних промислових підприємств, заводів, кар’єрів і шахт, тематичні карти з символікою міст та районів області.
Потрапивши у казковий світ відділу природи краєзнавчого музею, Ви відразу зустрінетесь з цікавими і різноманітними експонатами, які розмістились в експозиційних залах. До вашої уваги: «Фізико – географічне положення області та туризм»; «Вчені – земляки, дослідники нашого краю»; «Палеонтологічне минуле області»; «Корисні копалини Кіровоградщини»; «Клімат, водні ресурси області, антропогенний вплив, рослинний світ та ґрунти нашого краю»; «Фауна області: птахи, риби, земноводні, плазуни та комахи»; «Тваринний світ нашого краю, природно-заповідний фонд Кіровоградщини, Червона книга».
Картосхеми та фотоколажі, які представлено у відділі, детально знайомлять відвідувачів з просторами нашої області, популярними туристичними об’єктами краю, знаними дослідниками, корисними копалинами, рослинним та тваринним світом Кіровоградщини.
Цікавими є матеріали про видатних природознавців – земляків, які займались вивченням природи нашого краю та інших регіонів. В експозиції розміщені наукові доробки вчених, предмети та прилади, якими користувалися науковці XІX – XX століть.
Палеонтологічна колекція нашого краю дає можливість зануритись в органічний світ далекого минулого, пізнати, які істоти населяли планету у різні періоди історії Землі та уявити їхній зовнішній вигляд. Тут можна побачити справжні кістки мамонта, скам’янілі корали, залишки амонітів та белемнітів і навіть відбиток хвостової частини ракоскорпіона, якому 440 млн. років. Для того, щоб мати уявлення яким було життя прадавніх людей пропонуємо оглянути інсталяцію «Житло первісної людини».
Кіровоградська земля багата не лише на палеонтологічні знахідки, а й на корисні копалини. В експозиції представлена карта «Корисні копалини області», яка характеризує розповсюдження основних видів порід на території нашого краю. У вітринах викладені відшліфовані зразки граніту червоного, сірого та інших кольорів. Із них виготовляють пам’ятники, скульптури, ними оздоблюють будинки. Увагу привертають сяючі зразки напівдорогоцінного каміння та вироби з них.
В наступній залі Ви дізнаєтесь про клімат області, який є помірно- континентальним, ознайомитесь із рослинним світом, водними ресурсами і грунтами нашого славного краю, а також усвідомите результат антропогенного впливу на природу.
Фауністична колекція нашого музею виявилась найпопулярнішою серед відвідувачів. В двох останніх залах відділу природи «проживають» тварини нашого лісостепового краю, які не залишать байдужими ні дорослих, ні малих. Слід зазначити, що в експозиції відділу природи зберігається багато подарованих та унікальних предметів, які можна побачити лише в нашому музеї.
На прикладі музейної експозиції можна ретельно прослідкувати, як тематичні зали органічно пов’язані між собою та об’єднані екологічною ідеєю.
На сьогоднішній день, будь-який освітній процес, просто неможливий без впровадження і використання в роботі інноваційних технологій. Майже всі наші експозиційні зали оснащені телевізорами, комп’ютерною технікою. Аудіозапис відтворює звуки птахів, завдяки яким можливо, хоч на мить, поринути у світ живої природи і відчути подих справжнього лісу та степу. Сучасна апаратура дозволяє на базі музею проводити різнопланові заходи, використовуючи інтерактивні методи роботи з глядацькою аудиторією.
Співробітники відділу займаються науково-дослідною роботою, створюють виставки, проводять музейні бесіди, семінари та конференції, розробляють майстер-класи та втілюють їх в життя.
Всі експонати відділу природи є цікавими та унікальними. Приходьте до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею і Ви зможете побачити їх на власні очі.