Відділ науково-просвітницької та експозиційної роботи був першим експозиційним відділом історико-археологічного музею, створеного у 1883 році основоположником музейної справи у нашому краї, етнографом Володимиром Ястребовим (1855-1899). Змінювалися цілі епохи, століття й покоління, держави та їх кордони, а у відділі історії завжди працювали люди, які були віддані своїй справі. Протягом багатьох років його фахівці, творчо і натхненно, забезпечують виконання державної політики у сфері патріотичного виховання молоді, популяризації звичаїв і традицій українського народу, вивчення історії рідного краю…
Новітня експозиція відділу науково-просвітницької та експозиційної роботи гостинно відчинила двері для відвідувачів навесні (у березні) 2014 року після кількарічного капітального ремонту. Над новою експозицією працювала творча група співробітників у складі завідуючої відділом історії Валентини Пархомчук, старших наукових співробітників відділу історії Костянтина Шляхового, Бориса Шевченка, Анатолія Маршаніна, завідувача фондів Павла Рибалка, провідного зберігача фондів Мирослави Єгурнової. Художнє оформлення експозиції здійснили Семен Равський та Валерій Губенко, які максимально зберегли колоритний інтер’єр в будівлі, що є пам’яткою архітектури. В усіх дев’яти виставкових залах нині представлено понад 3000 експонатів, діють стаціонарні експозиції: “Археологічна минувшина”, “Заселення і розвиток краю”, “Промисловість”, “Від УНР до УРСР”, “Німецько-радянська війна на Кіровоградщині”. Серед них своє почесне місце займають колекція антикваріату Олександра Ільїна, в якій гості музею зможуть побачити найбільш раритетні старожитності та унікальний кабінет письменника, громадсько-політичного діяча, художника Володимира Винниченка, де зберігаються меморіальні речі видатного земляка (зала № 8 і № 9).
Основне завдання відділу науково-просвітницької та експозиційної роботи – ознайомити відвідувачів з минулим нашого краю, відобразити етапи його заселення і розвиток у різні історичні епохи, представити відомих персоналій, життя і творчість яких були пов’язані з теренами сучасної Кіровоградщини.
Наукова-дослідна діяльність для відділу являється пріоритетною. Співробітники структурного підрозділу є організаторами і учасниками різноманітних науково-практичних конференцій, авторами публікацій у місцевій пресі та у виданнях Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Основними напрямками дослідницької роботи є нова та новітня історія, джерелознавство, уніформологія та фалеристика, воєнна історія, етнографія та біографістика. Предметом наукових досліджень працівників відділу історії є всебічне вивчення історії краю, водночас кожен спеціалізується на певній темі:

Пархомчук В.О. – Історія Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Меморіальні колекції (колекція О.Ільїна, В.Винниченка), Новітня історія краю;

Шевченко Б.Л. – ІІ Світова війна; Історія заселення краю;

Мілютін С.Ю. – Політика радянської влади на Кіровоградщині 1920-1930 рр., Військова історія;

Мельник В.Ю. – Українська революція 1917 – 1921 рр. на території краю, Кінодокументи з історії Кіровоградщини;

Забабуріна А.А. – Народознавство, освіта, культура краю;

Маршанін А.В. – Економічний розвиток Кіровоградської області у радянський період.
Вагомим досягненням для місцевого краєзнавства став випуск наукового збірника Кіровоградського обласного краєзнавчого музею у 2017 році, авторами якого були також співробітники відділу історії. У виданні було опубліковано статті: “Родина Крангачів на захисті Вітчизни” (Дацька В.В.), “Війна на Донбасі та її вплив на соціокультурні процеси Кіровоградщини” (Пропадущий А.М.), “Росіяни на Кіровоградщині у XVIII – cередині XX століття” (Маршанін А.В.), “Оборонні бої радянських військ на Кіровоградщині у серпні 1941 року” (Шевченко Б.Л.), “Формування колекції Євгена Чикаленка у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї” (Пархомчук В.О.), “Російсько-турецька війна 1877-1878рр. у спогадах Миколи Садовського” (Безверха В.М.), “Діяльність організації українських націоналістів (ОУН) на Кіровоградщині у роки німецько-радянської війни 1941-1945рр.” (Мельник В.Ю.).
Відділ був ініціатором проведення обласної краєзнавчої науково-практичної конференції «Актуальні проблеми дослідження історії Центральної України», яка відбулася у травні 2018 року в Кропивницькому. У тому ж році, працівники відділу історії спільно з працівниками відділу фондів організували і провели у музеї обласну літературно-краєзнавчу конференцію «Україна – любов моя», присвячену 100-річчю видатного українського вченого, поета й перекладача, нашого земляка Яра Славутича (1918-2011).
Наукові співробітники відділу науково-просвітницької та експозиційної роботи використовують різні форми культурно-освітньої роботи: проведення екскурсій та бесід з демонстрацією музейних предметів, аудіо та відеоматеріалів, презентації нових досліджень земляків-краєзнавців, музейні уроки і лекції, майстер-класи, заходи у рамках міжнародної акції “Ніч у музеї”, зустрічі з учасниками пам’ятних подій, відзначення державних і народних свят, ювілеї визначних особистостей тощо.
За результатами досліджень і пошуків наукові співробітники створюють виставки на різноманітну тематику: «У вирі трьох революцій – кіровоградський вимір», «Наші земляки – герої Крут», «Прапор від неба і до землі», «Новорічна іграшка предків», «Колодій чи Масляна?», «Жінки Єлисаветградщини», «Українська революція 1917-21рр. – погляд крізь століття», «В єдності – сила», «Тарас Шевченко і наш край», «Друга світова війна у нагородах і спогадах ветеранів», «Кіровоградщина – 80 років історії», «АТО – неоголошена війна», «До історії української писемності», «Завод Роберта і Томаса Єльворті – 145 років в історії міста», «Народні месники», Навіки в пам’яті народній», Вулицями старого міста», «Схилімо голови в скорботі», «Зимовий похід армії УНР теренами краю», «Під покровом козацтва», «Герої нашого часу», «Сторіччя подвигу», «Історія вітальної листівки», «Авіатори степового краю» та багато інших. Джерельною базою новостворених виставок є фондове зібрання музею, архівні матеріали, речі з приватних колекцій Ю.Тютюшкіна, В.Нагорного, О.Чорного та інших небайдужих людей. Відділом історії налагоджено співпрацю із творчими спілками, громадськими організаціями, культурними центрами, видавництвами, ЗМІ, навчальними закладами, туристичними агенціями.
Окремим напрямком виставкової роботи відділу є проведення тимчасових пересувних виставок, підготовлених Українським Інститутом Національної Пам’яті (УІНП), які стосуються видатних особистостей України, розвінчанню комуністичної ідеології, висвітленню наслідків тоталітарних режимів, тощо. Це такі виставки, як «Символ твоєї свободи. 100 річчя Державного герба України», «Люди Свободи», «100 років боротьби. Українська революція 1917-1921», «Україна 1932-1933. Геноцид Голодом», «УПА – відповідь нескореного народу», «Фактор свободи», «Донбас – переPROпрочитання образу», «Тріумф Людини. Мешканці України, які пройшли нацистські концтабори», «Українське військо: 1917-1921» та інші.
Науковці відділу ретельно збирають, досліджують та зберігають для вас археологічні знахідки, зброю, предмети етнографії, меморіальні речі, фотографії, документи, які допомагають зрозуміти значення ключових дат та подій нашої історії. Постійно проводяться тематичні заходи та відкриваються стаціонарні виставки приурочені становленню української державності. Зокрема, до 25-річчя проголошення Незалежності України у 2016 році відділом історії була створена виставка «Здобути. Збудувати. Зберегти», присвячена цій визначній події. У окремій експозиційній залі (№ 6) Кіровоградського обласного краєзнавчого музею представлено комплекс експонатів, який показує історію державотворення України, розвиток економіки Кіровоградської області, а також висвітлення малодосліджених тем в українській історії та краєзнавстві (Голодомор, репресії, діяльність ОУН – УПА). Особливе місце займає група матеріалів, яка відображає хроніку подій Революції Гідності на Кіровоградщині та участь наших земляків в антитерористичній операції на сході України. Наразі перспективним для роботи істориків є дослідження та популяризація подій національно – визвольного руху під час Української революції 1917-1920 рр.