Антикварною перлиною міста є колекція О.Б.Ільїна, яка була передана нашому музею в 1994 році після смерті колекціонера. Це майже детективна історія, у тому числі завдяки публікаціям в пресі, сюжетів по телебаченню, документальному та художньому фільмах.
Після смерті Ільїна не залишилося заповіту. Оскільки прямих спадкоємців у нього не було, унікальна колекція електрика перейшла державі. Була розділена на дві частини. Більше 35 тисяч книг, передана в обласну універсальну наукову бібліотеку імені Д.Чижевського, речова частина, передана нашому музею і налічує понад 4 тисячі різних антикварних предметів.
Олександр Борисович Ільїн народився у 1920 році у сім’ї інженера. В 1947 році родина переїхала до м. Кіровограда (нині – Кропивницький), де у 1948 році Олександр закінчив машинобудівний технікум. З перших років перебування у місті розпочав співпрацю з місцевим краєзнавчим музеєм – консультував, допомагав у пошуку та придбанні експонатів, здійснював обміни.
Значну частину предметів колекції складають сакральні предмети, предмети православного культу. Серед них особливу групу складають ікони, які поділяють на храмові і народні. Їх в колекції 53.
У вітрині представлений найдревніший в цьому залі експонат – хрест -энколпіон, культовий предмет перших християн Київської Русі. Подібні хрести знайдені на руїнах Десятинної церкви – першої християнської святині Київської Русі.
Наступний унікальний предмет, що має високу художню, історичну і антикварну цінність – оклад хреста напрестольного. Виготовлений з срібла, з позолотою у стилі бароко. З напису видно, що він був замовлений козаками Васюринського куреня Опанасом Тараном і Давидом Білим для Покровської церкви села Коротяк. Очевидно, хрест призначався для новозбудованого храму.
Збереглися фото, на яких Ільїн знаходиться серед духовних осіб. Ймовірно, ця світлина, зроблена у той період, коли Олександр Борисович займався реставрацією в одному з храмів Києво – Печерської лаври. Починаючи з 1960–х років О. Ільїн працював у м. Кіровограді електриком домоуправління № 7, потім – електриком у тресті їдалень Кіровоградського комбінату загального харчування. Жив скромно, не привертав до себе уваги ні зовнішнім виглядом, ні широким колом спілкування. Серед близьких знайомих – відомий художник В.Федоров. Про це свідчать картини художника, а також портрет самого Ільїна, представлені в експозиції. Контактував Ільїн з тісним колом міських колекціонерів. Були у нього зв’язки і серед колекціонерів Москви, Києва, Санкт-Петербурга та інших міст. Помер О. Б. Ільїн 20 жовтня 1993 року, похований на Далекосхідному цвинтарі.
Наступна частина колекції світська. Представлений столовий посуд і срібло. Фрагменти фарфорових столових і чайних сервізів європейських та російських заводів. Привертає увагу самовар в комплекті із заварником, трубою для розігрівання. Виробництво польської фірми «Норблін». Виготовлений із мельхіору зі срібленням. Вражає вишуканістю форм колекція столового срібла, З російських виробів – дві розливні ложки фірми Фаберже. Інші – вироби європейських заводів.
Серед найбільш цінних предметів колекції О. Ільїна – срібний кухоль (кубок) з кришкою роботи відомого українського ювеліра XVIII ст. Івана Равича.
Особливий предмет колекції – порцелянова ваза на підлогу, виготовлена китайськими майстрами. Предмети Сходу посідають значне місце в колекції. Серед представлених – різноманітні вази, чайниці, шкатулки, дрібна пластика, виготовлені в традиційних, скульптурки з кипарисового дерева, вироби зі слонової кістки.
Серед скульптур слід відзначити бронзове зображення Павла І та кабінетну скульптуру – погруддя Петра І. Відрізняється особливою вишуканістю бронзова скульптура «Силен, вихователь Вакха», відлита у Неаполі у 1904 році.
Різноманітною є колекція приладів. Експонуються камера–обскура, телескоп системи Г.Галілея, сучасний телескоп виробництва фірми Carl Zeiss (Карл Цайс) та мікроскоп ХІХ століття цієї фірми, інші прилади.
Предмети графіки в колекції належать до двох основних груп – європейського та східного мистецтва. Європейське мистецтво представлене коронаційним портретом Людовіка ХVІ роботи Й. Г. Мюллера. Графіку Сходу в колекції представлено малюнками, виконаними в традиційній для Китаю техніці малюнка водяними фарбами, один з яких в експозиції.
Значне місце у колекції посідають твори живопису.
Оригінальною є шафа XVIII ст., з бронзовими накладками., на нижній частині якої зображена картина романтичного стилю, у шафі розміщений вишуканий порцеляновий посуд (1.Гарднера, 2. Японія, Китай, 3.Саксонський) – Привертає увагу копія картини Рафаеля «Мадонна у кріслі» та жіночий портрет, яким закінчується романтичний стиль в колекції. (виконані невідомими майстрами ХІХ століття).
Колекція Ільїна ховає у собі багато таємниць, так, як і сам її власник – Олександр Борисович. Він жив у своєму світі, нереальному з точки зору звичайної людини, але, по-своєму цікавому і таємничому, повному знахідок, великих і маленьких відкриттів, везіння та розчарувань.