26 липня 2024 року в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація арт-проєкту “Будь ласка, звільніть пташок”. Модератор заходу Володимир Мороз зазначив, що російські військові викрали тисячі цивільних з території України.
Жахливі цифри – більше 25 тисяч! Їх утримують у підвалах, за ґратами буцегарень, фільтраційних таборах, багато з них знаходяться там як люди невидимки, багатьох вже засудили за шпіонаж, екстремізм та тероризм. Вироки жахливі від 10 до 20 років! З невинних людей знущаються фізично та морально. Їх катують електрострумом, ламають руки, ноги, ребра, вибивають зуби. Їх запевняють, що Україна про них забула і що вони нікому не потрібні. Але це не так! І ця виставка доказ того, що родини цивільних полонених, разом з правозахисними організаціями роблять все, щоб кожний українець повернувся до дому.
Олена Цигіпа, дружина політв’язня Кремля — Сергія Цигіпи, уродженка тимчасово окупованої Нової Каховки розповіла присутнім, що героями арт-проєкту «Будь ласка, звільніть пташок!» є п’ять в’язнів сумління: Валентин Вигівський, Ірина Данилович, Сергій Цигіпа, Різа Ізетов та Ірина Горобцова. Наріман Джелялов – 6 герой арт-проєкту, на щастя вже в Україні. Серед полонених є і її чоловік політичний в’язень, майор Збройних сил України, активіст, учасник Євромайдану, журналіст, письменник, координатор міжнародної групи «Заручники Кремля у російських в’язницях» Сергій Цигіпа. Також Олена наголосила, що проєкт розкриває всю драму полонених через образи пташок, що перебувають в неволі й можуть загинути без нашої свідомої підтримки.
Роботи представленні в найсучаснішому виді мистецтва – колаж, і в трьох різних видах: аналоговий, діджитал та анімація. У якості птахів використані силуети соколів та голубів. Сокіл — один із символів свободи Україні, її незламності, а голуб – символ невинності, чистоти й миролюбності. Автором арт-проєкту є мисткиня Катерина Сита.
Олена Михайлова, депутат Новокаховської міської ради, яка тимчасово проживає у Кропивницькому, розповіла про Сергія Цигіпу, її враження від нього і її захоплення його патріотизмом і героїчністю перед окупантами. Також Олена розповіла, як жителі Нової Каховки чинили опір окупантам на початку повномасштабного вторгнення, розповіла про їх стійкість та патріотизм.
Представлена серія робіт спрямована для підтримки проєкту «Звільнити без умов і обмінів!». Мета цього проєкту – привернути увагу до проблеми цивільних ув’язнених, деякі з яких перебувають в неволі з самого початку повномасштабного вторгнення, а деякі ще з 2014, 2015 років. Ініціатором арт-проєкту є Центр громадянських свобод.
Запрошуємо усіх бажаючих відвідати виставку, яка діятиме до 31 серпня 2024 року.