«У пошуках чумацьких слідів» в Нова газета за 30 травня 2024 року – один із кроків підтримки просвітницького проєкту «Стань агентом «Баби Єльки» Баба Єлька, Департамент культури та туризму Кіровоградської ОДА, Центральноукраїнський державний університет ім. В. Винниченка та Центральноукраїнський обласний краєзнавчий музей.
До дії співробітників музею підштовхнув науковий збірник методичних рекомендацій і матеріалів з усноісторичних досліджень, який був презентований у музеї 19 квітня цього року. Це плід роботи двох Світлан: кандидатки історичних наук, старшої наукової співробітниці музею Світлана Проскурова та кандидатки педагогічних наук, кураторки наукового напрямку проєкту і авторки збірника Світлана Листюк. Його ж видання стало можливим за підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID) та проєкту USAID
«Демократичне врядування у Східній Україні».
Так-от, у рамках дії, Павло Рибалко, заступник директора музею з обліку і збереження музейних цінностей, який декілька років поспіль удосконалює авторський туристичний маршрут «Чумацьким шляхом Павла Рябкова», розробив робочий варіант «Запитальника» про чумацтво. Звіт про його успішне опробування у роботі й подано у вище згаданій публікації. Дякуємо редакції газети “Нова газета” та її редакторці Інні Тільновій (Inna Tilnova Danylchenko) за інформаційну підтримку.
При нагоді, із проханням долучитися та надсилати до обласного краєзнавчого музею отримані матеріали, оприлюднюємо цей запитальник.
«ЗАПИТАЛЬНИК» за темою «Чумацтво» 1. Чи знаєте Ви об’єкти у селищі чи місті, які пов’язані із чумацтвом? 2. Чи є в них чумацька криниця? Для кого вона призначалася? Про які властивості води із цієї криниці Ви чули? 3. Чи є в них чумацька дорога? Звідки починалася і де вона закінчувалася? 4. У якому віці Вам вперше розповіли про чумаків? Чи пам’ятає Ви хто це зробив? 5. Чи по сусідству колись проживали чумаки? Чи хто займався чумацтвом? Чи чули Ви прізвиська «Чумак» чи «Чумачиха» тощо? Чи бачили Ви останніх чумаків? 6. Чи бачили Ви реманент чумаків і який? Чи були чумацькі воли та вози? Чи чули Ви щось про чумацькі ікони? 7. Чи знайома Вам назва «Чумацький шлях»? Що це таке? Які інші назви чумацьких доріг Ви знаєте? Чи знаєте Ви де знаходяться чумацькі могили? 8. Чи відомо Вам чим відрізняється чумак від козака? У що одягався чумак? Чим він харчувався? Які були забобони? 9. Чим торгували чумаки? Звідки і куди вони везли свій товар? 10. Що Ви знаєте про багатства чумаків? 11. Що Ви знаєте про дружин і дітей чумаків? 12. Чи чули Ви чумацькі пісні? Чи співали і чи співаєте Ви чумацькі пісні? 13. Які історії, перекази, легенди про чумаків Ви знаєте? Чи розповідали їх? 14. Яка доля чумака? Яке кохання чумака? 15. Чи був у селищі чи місті ярмарок? Коли? Чи була корчма або шинок? 16. Чому назва Вашого селища чи міста (назва населеного пункту)? 17. Яка подія, що відбувалася у населеному пункті Вам найкраще запам’яталася?