Сьогодні, 15 травня на базі Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею відбувся ІІ-й обласний музейний форум «Музеї Центральної України: виклики часу» приурочений до Міжнародного дня музеїв.
Головна ідея форуму – обмін думками та обговорення між музейними працівниками того, як заклади культури повинні реагувати на виклики війни та якими мають бути музеї в XXI столітті, зауважив директор Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко. Такі заходи, як обласний форум, – запрошення до дискусії в межах спільного музейного простору Центральної України. Під час роботи ІІ обласного музейного форуму підіймались питання про місії музейних закладів, концепцію роботи і перспективи розвитку музеїв у сучасних умовах.
На форум приїхали музейники з усіх куточків нашої області, щоб обговорити актуальні питання музейної сфери, поділитися з колегами власним досвідом роботи та напрацювати спільне бачення стратегії розвитку музейництва на території Центральноукраїнського регіону. Участь у форумі взяли й представники обласної влади та керівництво профільного департаменту.
З вітальним словом до присутніх звернулася заступник начальника обласної військової адміністрації Катерина Колтунова. Вона наголосила на важливій місії, яка нині покладена на музеї, які не лише відповідають за збереження та популяризацію історичної та культурної спадщини нашого народу, а й відіграють велику роль у національно-патріотичному вихованні сучасної молоді на героїчних прикладах української історії.
У свою чергу перший заступник голови обласної ради Юрій Семенюк відзначив, що в умовах сьогодення більшість громадян України не мають можливості вільно подорожувати світом, таким чином, вони приділяють більше уваги історичним та культурним пам’яткам в Україні. Музейні заклади відвідують всі люди, незалежно від свого віку, вподобань та переконань. Якщо приділяти увагу розвитку цікавих локацій: екологічних, культурних чи історичних – туди обов’язково прийде відвідувач. За відвідувачами з’являться інфраструктурні об’єкти, що в підсумку сприятиме розвитку території. Таким чином, приховані можливості розвитку територій залежатимуть від вашої діяльності. Ви формуєте стратегію розвитку музейної галузі, ви – дійсно фахівці та ентузіасти, ви займаєтесь улюбленою справою, а той, хто займається улюбленою справою, завжди досягає успіху – наголосив Юрій Семенюк.
Директор департаменту культури та туризму ОВА Уляна Соколенко підкреслила, що функціонування музеїв як динамічних освітніх центрів є на сьогодні одним із пріоритетних завдань їх діяльності. Музей – це територія допитливості, творчості та критичного мислення, одна з платформ для досліджень і поширення нових ідей. Від мистецтва та історії до науки і техніки, музеї є життєво важливими просторами, де освіта й дослідження об’єднуються, щоб сформувати наше розуміння світу.
Зупинилася на проблемних питаннях, з якими нині стикаються музейні заклади та наголосила на необхідності «провести роботу над помилками» головний спеціаліст відділу розвитку культури і мистецтв управління розвитку культури та управління персоналом департаменту культури та туризму ОВА Олена Трибуцька. Зокрема, вона вказала на необхідність остаточно та безповоротно позбутися тієї частини радянської спадщини та тогочасних наративів, що й досі присутні у діючих музейних експозиціях деяких музейних закладів, саме тих наративів, що нині покладені в основу ідеології держави-агресора росії. «Ми маємо власну, національну історію, наших власних національних героїв, на прикладах яких й має виховуватися українська молодь» – зазначила Олена Трибуцька.
У своїх виступах музейники торкнулися та обговорили низку різних питань, зокрема щодо ролі музею як місця діалогу та комунікації для різних верств населення, національно-патріотичної місії сучасного музею, говорили про майбутнє та перспективи розвитку сільських музеїв.
Про те як «виживати» музейним закладам в сучасних умовах та про досвід реалізації грантових проєктів музеєм музичної культури імені Кароля Шимановського присутнім розповів директор музею Олександр Полячок.
Про результати та перспективи реалізації на базі обласного краєзнавчого музею науково-методичного проєкту «Музейна школа онлайн» учасникам форуму розповіла завідувачка науково-методичного відділу обласного краєзнавчого музею Лідія Кушнір.
Підсумовуючи результати роботи музейного форуму директор Центральноукраїнського обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко зазначив, що музеї повинні бути актуальними та затребуваними у суспільстві, постійно бути в тренді.
На завершення Борис Шевченко привітав колег з прийдешнім професійним святом та вручив подяки кращим музейним співробітникам області.