В обласному краєзнавчому музеї презентували науковий збірник: спільний проєкт команди “Баби Єльки” та науковців музею.
Сьогодні, 19 квітня, в обласному краєзнавчому музеї команда етнографічного проєкту Баба Єлька презентувала збірник методичних рекомендацій і матеріалів з усноісторичних досліджень з досвіду польових експедицій Кропивниччиною.
Авторкою збірника стала кандидатка педагогічних наук, кураторка наукового напрямку проєкту Світлана Листюк. Обласний краєзнавчий музей, який є партнером проєкту «Стань агентом Баби Єльки», представила у цій науковій співпраці – кандидат історичних наук, етнологиня Світлана Проскурова.
Видання цього посібника мало б бути ще на початку 90-х років, але робота не проводилася системно і історичне краєзнавство втрачало найцінніше – людей, які пам’ятали події Голодомору, Другої світової війні. «Тож роботу по фіксації і збереженню спогадів, свідчень ні в якому разі не можна припиняти. Ми раді можливості співпрацювати з “Бабою Єлькою” у цьому напрямку і впевнені, що це перша, але не остання наша спільна наукова робота” відзначив директор обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко.
Збірник є результатом творчих пошуків і наукових досліджень команди «Баби Єльки» протягом 2018-2024 років. «Ми розказуємо з власного досвіду, як «Баба Єлька» організовує і реалізовує свої експедиції, що таке усна історія і як відрізнити реальний спогад від пропагандистського навіювання; як слід записувати й транскрибувати інтерв’ю, щоб вони були інформативними, цікавими для читачів і цінними для науковців; як аналізувати почуте й побачене, щоб не пропустити найцінніших свідчень» розповіла Світлана Листюк.
Метод усної історії є одним із найбільш популярних, ефективних та апробованих напрямків сучасної історичної науки. Посібник має практичне значення, адже він допоможе новим агентам проєкту у зборі і збереженні безцінних джерел усної історії регіону відзначила Світлана Проскурова.
Автори впевнені, що збірка стане в нагоді всім, хто цікавиться своїм корінням, автентичною культурою і традиціями, народною історією без прикрас і політичної коректури. Примірники збірника можна безкоштовно отримати в Етнолабораторії “Баба Єлька” за адресою: Театральна,12.
Ініціатива «Стань агентом Баби Єльки» реалізується громадською організацією «Баба Єлька» завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній України».