Мистецька виставка “Князівні та княгині України”, яка об’єднує історію та лялькарство, відкрилася в обласному краєзнавчому музеї.
9 квітня у обласному краєзнавчому музеї було презентовано мистецьку виставку “Князівни та княгині України”. Це волонтерський просвітницький проєкт від понад 40 народних майстринь з усієї України. В експозиції представлено 80 ляльок, вбраних у княжі строї часів Русі і 2 ляльки доби Козаччини. Серед учасниць проєкту є членкині Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Кіровоградська область представлена роботами нашої землячки Світлани Руденко.
Виставка вперше відбулася у вересні – жовтні 2022 року у Національному заповіднику «Софія Київська», потім мандрувала різними музеями України. Співорганізатором проєкту є Ніна Хаґен – майстриня з виготовлення ляльки, яка живе і працює в Норвеґії, в місті Осло. Вона сприяє популяризації та відродженню декоративно-ужиткового мистецтва, збереженню лялькарства в Україні.
Куратор виставки, завідувачка відділу науково-просвітницької та експозиційної роботи Алла Забабуріна наголосила, що майстрині створили образи на основі вузлової ляльки, що розказують про жінок, пов’язаних із княжим життям та з історичним минулим нашої країни, прославляють жіночі історичні постаті, від яких беруть початок найвідоміші королівські династії світу. Дана виставка – це подорож у славетне минуле величних жінок княжої епохи.
Кандидат історичних наук, завідувачка сектором історико-краєзнавчих досліджень музею Світлана Проскурова розказала присутнім про традиційну народну ляльку, як один із важливих засобів виховання у традиційному соціумі. Вона наголосила на тому, що тема української іграшки розкрита в праці Марка Грушевського «Дитина у звичаях і віруваннях українського народу».
Науковиця також розказала про еволюцію іграшки від перших кістяних пташок та собак з мезинської стоянки, героїв українських народних та літературних казок, до переосмислення ролі ляльки Барбі в сучасній культурі. Також було продемонстровано майстер-клас з виготовлення вузлової ляльки з рушника.
Виставка буде діяти у обласному краєзнавчому музеї протягом квітня-травня 2024 року. Запрошуємо усіх бажаючих!