Кілька днів місцеві майстрині досліджували шовчики, визерунки, тканини та моделі старовинного вбрання, яке зберігається у фондах обласного краєзнавчого музею. В рамках проєкту «Стань агентом «Баби Єльки», в якому музей є партнером, триває активна робота зі створення колекції реплік традиційного вбрання Кропивниччини.
Як розповіла координаторка цього напрямку проєкту Світлана Буланова репліки будуть створюватися на основі зібраних матеріалів етнолабораторії Баба Єлька та елементів традиційного вбрання, яке зберігається у фондах обласного краєзнавчого музею. «Колекцію з 10 комплектів чоловічого, жіночого та дитячого одягу планують відшити і презентувати до кінця цього року. Представляти чоловічий костюм зголосився директор обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко, саме за його мірками буде відшита репліка вбрання одруженого чоловіка» – повідомила Світлана Буланова. Над колекцією вже почала працювати потужна команда майстрів – майстерня «Александрін», майстерня «Асгард», майстриня Ганна Фукс та київські майстерні «Шляхетний одяг» та «ВидимоНевидимо», які виготовлять взуття та прикраси.
Заступник директора з обліку і збереження музейних цінностей Павло Рибалко привітав команду «Баби Єльки» з початком проєкту та відзначив, що вони пройшли довгий шлях до своєї мрії. «Наша етнографічна колекція вбрання має незначний обсяг у порівнянні з іншими музеями. Ми маємо понад 40 жіночих сорочок, кілька зразків верхнього вбрання, взуття, кілька екземплярів чоловічих сорочок. Але завдячуючи небайдужим жителям нашого міста фонди продовжують поповнюватися предметами старовинного одягу. На жаль, констатуємо, що у нас зовсім не має дитячого одягу» відзначив Павло Рибалко. За кілька днів майстрині оглянули чоловічі піджаки та жилетку, пояси різних технік, чоловічі й жіночі сорочки, свитки та юпку, спідниці, сценічні чоботи і туфлі Софії Тобілевич та п’ятирядне коралове намисто, які зберігаються у фондах обласного краєзнавчого музею. Дизайнер одягу Аліка творчої студії “Александрін” під враженням від можливості дослідити речі як майстер. «Мені не зовсім цікаво роздивлятися одяг, який представлений в експозиції за склом. Мені цікаво побачити роботу майстрині, яка шила цей одяг, які секрети цих шовчиків, крою, яка тканина на дотик. Мені важливо використати в пошитті саме старовинні техніки, не сучасні, щоб повністю відтворити вбрання, і ми могли побачити як виглядали наші предки понад сто років тому». Її враження і надихають майстринь до натхненної роботи.
Впровадження ініціативи стало можливим завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Громадська організація «Баба Єлька» реалізує ініціативу «Стань агентом Баби Єльки» за підтримки проєкту USAID «Демократичне врядування у Східній Україні».