Серед відреставрованих Національним науково-дослідним реставраційним центром України у м. Києві предметів із колекції Олександра Ільїна є елементи одягу духовенства, що використовуються під час богослужіння: поручі та пасок. Згідно із християнським вченням, одяг не тільки прикрашає тіло, а й відображає сутність людини, тому носить символічний характер.
Поручі, наприклад, знаменують собою силу та мудрість, які даються Богом духовенству для здійснення «таїнств». Вони надягаються на рукава підрясника, а при повному убранні – на рукава підризника священика та єпископа. Диаконам надягають їх на рукава підрясника. У диаконів та низших кліриків підризник – верхній одяг для богослужіння, а у священників та єпископів – нижній, зверху якого надягають інші ризи, тому і називають підризником. У XIV-XV ст. поручі прикрашались золотим та срібним шитвом, перлами. Пізніше, залишилось на них лише зображення хреста.
Інший елемент одягу для богослужіння, який був якісно відреставрований, на прохання відділу фондів обласного краєзнавчого музею, пасок. Він являє собою смугу тканини, яку прикрашають стрічки іншого кольору, а в середині зображують знамення Хреста. Цей елемент одягу свідчить, що духовенство кріпне силою Божою, яка присутня в храмі завдяки хресному подвигу Ісуса Христа. У свідомості віруючих пасок завжди є ознакою служіння Богу та людям, духовної сили та величі, які даються Богом для боротьби із гріхом.
В результаті професійних дій реставраторів, збережено елементи священних риз, як символу праведності та чистоти. Безумовно, ви їх побачите у краєзнавчому музеї, але після нашої Перемоги над ворогом, віримо, що Господь нам у цьому допоможе.
Разом до Перемоги!!!