Сьогодні, 6 липня в обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація культурно-просвітницького проєкту «Календар як дзеркало суспільних змін».
Модератор заходу, старший науковий співробітник краєзнавчого музею Volodymyr Moroz зазначив, що проєкт започаткований з метою ознайомлення з історією літочислення в Україні, народними традиціями календарної обрядовості, українською календарною символікою та змінами, які обумовлені переходом Православної Церкви України на новоюліанський календар з 1 вересня цього року. Це історичне рішення, в тому числі покликане ствердити та зберегти суто українську духовну ідентичність та протистояти агресії “руского міра”.
Куратор проєкту, завідуюча сектору наукової роботи Світлана Проскурова розповіла про календар як феномен людської цивілізації, його історію, особливості та різновиди. Календар українського селянина XIX — початку XX ст. мав циклічний характер і являв собою своєрідну енциклопедію народної мудрості, неписаний розпорядок життя хлібороба, нічим не відрізняючись від календаря попередніх століть. Світлана Проскурова детально зупинилася на календарних звичаях та обрядах, зокрема святкування Івана Купала.
А також присутні на заході дізналися про ритуальний глечик ямної культури з експозиції відділу археології нашого музею доби середньої бронзи, який ймовірно був аналогом «Ромашківського календаря» і сягав початків зародження календарної міфологічної свідомості наших пращурів.
Публічні лекції в рамках культурно-просвітницького проєкту «Календар як дзеркало суспільних змін» триватимуть, тож запрошуємо всіх бажаючих долучитись до шанування українських традиції, вивчення української історії та культури!