До вашої уваги – спил бархату амурського або коркового дерева. Бархат амурський або коркове дерево амурське походить з Далекого Сходу, зокрема з території Кореї, Японії та Китаю. На території останнього його ще називають «деревом чорної перлини». Ця незвичайна назва з’явилася завдяки легенді про китайського імператора, який під час прогулянки загубив чорну перлину. Згодом з неї виросло розкішне дерево, плоди якого є нагадуванням про загублену прикрасу імператора.
Ця рослина є реліктовим видом, тобто з’явилася на планеті ще до початку Льодовикового періоду. Завезений в Україну у далекому 1856 році, бархат амурський легко прижився і на нашій території. Представники цього доволі агресивного виду являють собою листопадні дерева висотою близько 30 м, що квітнуть наприкінці червня. Невеликі зеленуваті квіти бархату амурського привертають велику кількість бджіл. За період цвітіння в теплу й вогку погоду бджолина сім’я назбирує до 8-12 кг меду. Відоме дерево і своїми лікарськими властивостями, його листя здавна вважаються цілющими і входять до обов’язових «50 цілющих засобів» традиційної китайської медицини.
Свою назву бархат амурський отримав завдяки оксамитовій зморшкуватій корі сіруватого кольору з красивим сріблястим відтінком, особливо це помітно у молодих дерев. До речі, з корою також пов’язана ще одна назва рослини – коркове дерево амурське. Цікавим є те, що з середини кора забарвлена у яскраво-жовтий колір і використовується для виготовлення відповідної фарби. З квітів дерева також виготовляють фарбу, зеленого кольору. Взагалі людина використовує майже всі частини рослини. Світло-коричнева з теплим золотистим відтінком деревина є сировиною для виготовлення меблів та натурального лінолеуму, а з товстого та якісного корку виготовляють натуральні та екологічні оздоблювальні матеріали, взуття та винні пробки.
Бархат амурський є частиною дендрологічної колекції парку загальнодержавного значення «Веселі Боковеньки», розташованого на території Кропивницького району. Спил бархату амурського поповнив ботанічну колекцію обласного краєзнавчого музею завдяки науковцям дендропарку «Веселі Боковеньки» у 2016 році.
Знаєте, коли торкаєшся оксамитової кори бархату амурського, перед очима з’являється картинка – затишна кімната, золотисте крісло з його деревини, яскраво-жовтий плед та склянка смачного чаю з цілющим медом з квітів бархату амурського…
Завітайте до природничого відділу обласного краєзнавчого музею і наші колекції розкриють вам свої таємниці.