Сьогодні, 23 червня, напередодні 125-річчя від дня народження видатної української поетеси, співачки та педагога Олени Журливої (Котової) (1898 – 1971), співробітники обласного краєзнавчого музею вшанували її пам’ять та поклали квіти на могилу поетеси.
Олена Костівна майже двадцять років прожила на Кіровоградщині. Народилася Олена Журлива 24 червня 1898 року в місті Сміла на Черкащині в багатодітній україно-польській родині Пашинківських.
Журлива навчалася на філологічному факультеті в Києві, та отримавши вчений ступінь кандидата філологічних наук вчителювала в багатьох містах України.
Поетеса володіла унікальним голосом – мецо-сопрано. У 1916 році відбулося її знайомство з Миколою Лисенком, саме під його акомпанемент вона виступала та виконувала українські пісні і романси, успішно виступала в Харківській опері.
У 1926 році вийшла перша її збірка поезій «Металом горно». 1930 року виходить другий збірник віршів «Багряний світ», а з 1934 року вона вступає до Спілки письменників. Поезії Олени Журливої друкувалися в антологіях, підручниках і журналах. Одночасно відбулися її гастролі по Україні з концертами як поетеси-співачки. Вагомий вплив на її життя мали знайомства з відомими творчими особистостями того часу – у неї були закохані Павло Тичина та Володимир Сосюра. Значну роль в її житті відіграли й Максим Рильський та Микола Бажан.
За агітацію проти радянської влади Олену Журливу було заарештовано у 1938 році в Москві та засуджено до позбавлення волі на 10 років у виправно-трудових таборах Алтаю. Клопотаннями Павла Тичини вона повертається раніше строку в Україну з підірваним здоров’ям, через яке останнє десятиліття свого життя була прикута до ліжка.
У 50-х роках поетеса разом із рідною сестрою Катериною переїжджає до колишнього Кіровограду, в якому жили їхні родичі, серед яких був директор театру, що давало можливість їм відвідувати вистави і жити творчим життям. Відомі місцеві поети та письменники захоплювались творчістю поетеси – Микола Смоленчук, Станіслав Янчуков, Валерій Гончаренко та інші. У нашому місті Олена Котова працювала вчителем у третій школі (нині гімназія імені Олени Журливої). На честь поетеси названа вулиця, де знаходився будинок в якому вона проживала.
Творчість Олени Журливої актуальна і в наші дні, її поезію читають діти та дорослі, а сучасні виконавці, такі як Pianoбой та рок-гурт «СКАЙ», поклали свою музику на її вірші.