Сьогодні, 25 травня, в обласному краєзнавчому музеї відбувся пам’ятний захід до Дня Героїв, присвячений Віктору Голому (1981-2014) – музейнику, краєзнавцю, учаснику російсько-української війни. Пам’ять героя вшанували музейники, викладачка ЦДПУ ім. В. Винниченка Світлана Проскурова.
Віктор Голий народився у Знам’янці на Кіровоградщині. Походив з давнього козацького роду. Віктор навчався в школі № 1 ім. Т. Г. Шевченка м. Знам’янка. В 2003 році закінчив КДПУ ім. В. Винниченка за спеціальністю «вчитель історії та географії», в 2007 році – Дніпропетровський регіональний інститут державного управління Національної академії держуправління при Президентові України. З 2007 до 2008 року працював у Дніпропетровській обласній державній адміністрації на різних посадах. З 2008 до 2009 року – вчителем історії у рідній школі № 1 в Знам’янці. З лютого 2010 року по травень 2013 року – на посаді методиста з питань туризму Знам’янського міського краєзнавчого музею.
Старший науковий співробітник музею Володимир Мороз розповів про внесок Віктора Голого у розвиток музейної та краєзнавчої справи Знам’янщини. Краєзнавство було його покликанням. Віктор брав участь в археологічних розкопках, вів екскурсії, туристичні походи, вивчав і пропагував історію козацтва. Віктор займав активну громадянську позицію: був козаком Окремого Чорноліського полку ім. Козака Мамая, співзасновником Громадської організації «Туристично-краєзнавчий клуб «Чорнолісся». Найулюбленішою справою Віктора були експедиційні польові дослідження на території рідного краю.
Краєзнавство, історія були справою його натхнення і покликання. Але не на рівні захоплення і цікавості, а на рівні самоосвіти, самопізнання, самовдосконалення. Вивчаючи історію, отримував не тільки знання, ти відчуваєш зв’язок поколінь, свою причетність до минулого, особисту відповідальність за майбутнє.
Окрім історії, захоплювався археологією. На професійному рівні займався краєзнавчо-пошуковою роботою, розробив екскурсійні маршрути «Козацькими стежками Чорного лісу». В Знам’янському музеї зберігається багато археологічних артефактів, принесених Віктором з цих експедицій: залишки кераміки, кремневі ножі, зернотерки, наконечники стріл. Здобуті матеріали лягли в основу його дослідження «Археологічна спадщина Знам’янщини».
Коли у квітні 2014 року відбувалися бойові дії на сході нашої держави, Віктор Голий не міг стояти осторонь. 19 червня 2014 року він був зарахований до складу 42-го батальйону територіальної оборони Кіровоградської області «Рух Опору» ЗСУ рядовим, далекомірником зенітного розрахунку. Вже 7 серпня 2014 року підрозділ вирушив на схід і базувався у місті Краматорськ Донецької області, маючи своїм завданням охорону аеропорту.
28 серпня 2014 року Віктор разом зі своїми побратимами виїхав на бойове завдання по супроводженню колони з продовольством до міста Дебальцеве (Донецької області). Під час виконання бойового завдання колона потрапила у засідку. Віктор прикривав відхід колони. Взявши вогонь на себе, Віктор Голий загинув смертю Героя, врятувавши своїх бойових побратимів, які вирвалися з ворожої пастки.
5 вересня 2014 року знам’янчани прощались зі своїм земляком. За останнім бажанням Віктора похований на кладовищі у селі Плоске Знам’янського району, звідки походить його родина, як він і заповідав, біля могили свого прадіда, учасника національно-визвольних змагань. У нього залишилися батько Анатолій, мати Олена, молодший брат Сергій, дружина Юлія та син Мирослав (2013 р.н.).
За особисту мужність і високий професіоналізм, виявлені у захисті державного суверенітету та територіальної цілісності України, вірність військовій присязі, відзначений — нагороджений орденом «За мужність» III ступеня (15.05.2015, посмертно). 18 березня 2016 року сесія Знам’янської міської ради прийняла рішення про присвоєння Віктору Голому звання «Почесний громадянин міста Знам’янка».
Вічна шана герою України!
Володимир Мороз, старший науковий співробітник відділу історії обласного краєзнавчого музею