23 травня у обласному краєзнавчому музеї відбулася чергова студія проєкту «Мова міста», присвячена одному з найвідоміших архітекторів колишнього Єлисаветграда – Олександру Лишневському за матеріалами досліджень Володимира Поліщука та презентація старовинних поштових листівок з колекції Юрія Тютюшкіна.
«Мова міста» – це проєкт, який проведе нас у захоплюючу подорож у минуле, допоможе розгадати та розповісти історію нашого міста через мову його архітектури. Один з найважливіших аспектів цієї мови – старовинна архітектура, яка є свідком багатовікової історії нашого міста.
Відкрила захід модератор, куратор проєкту, провідний науковий співробітник відділу історії Алла Забабуріна, яка підкреслила, що старовинна архітектура нашого міста – це наша культурна спадщина. Вона є свідком нашої історії, розповідає про минуле нашого міста, його розвиток та зміни. Кожна старовинна будівля має свою унікальну історію, своє призначення та архітектурний стиль, які допомагають нам розуміти наше місто краще. Вона є символом нашого міста, втіленням його духу та характеру. Провідну роль у розбудові історичного центра нашого міста займають архітектори, як і наші земляки, так і ті, що були у нас тимчасово.
Краєзнавець, один із авторів книг з історії архітектури міста, журналіст Володимир Поліщук представив гостям свої дослідження присвячені архітектору Олександру Лишневському, який займався розбудовою міста Єлисаветграда, на матеріалах книги «Він прикрасив місто вишуканими будівлями». Було з’ясовано, що в Єлисаветграді Лишневський побудував громадську жіночу гімназію, будівлю земського реального училища, лікарню Червоного Хреста, міські скотобійні, державний банк, будівлі міського електричного трамваю та Пушкінського міського училища, міські торгові ряди, головну синагогу та два дерев’яних мости через річку Інгул.
Спадщина, яку залишив після себе Лишневський, відрізняється вишуканою красою, талановитим поєднанням архітектурних стилів та модних елементів.
На заході була представлена і колекція старовинних поштових листівок із зображеннями будівель нашого міста, архітектором яких був Олександр Лишневський, з колекції Юрія Тютюшкіна, який розповів історію їх зібрання.
Наприкінці заходу Світецький Ігор – будівельник у минулому, нині краєзнавець передав у фонди музею технічний звіт про руйнування вибуховим способом будинку Заславського.
Серед гостей заходу були присутні студенти групи А-21 – майбутні архітектори Кропивницького будівельного фахового коледжу, куратор Наталія Кузенна. Присутні з цікавістю слухали доповідачів, задавали уточнюючі питання, детально оглянули матеріали виставки і експозицію музею.