Походження змійовика оповите легендами. Одна з них має біблійні корені і свідчить, що на змійовик перетворився шматочок яблука з Дерева пізнання – того самого дерева, плодами якого змій спокусив Єву. За іншою легендою, слов’янською, серпентин – це скам’янілі шматочки шкіри Великого Полоза –казкового змія, що охороняє поклади золота та коштовного каміння. Вважалося, що той, хто знайде змійовик – знайде скарб.
Серпентин або змійовик – м’який мінерал, який використовують як виробний камінь, теплоізоляційний та вогнетривкий матеріал. Камінь виділяється жирним або восковим блиском, щільний, непрозорий, але деякі різновиди можуть просвічувати. У майстрів цінується за красу та здатність легко поліруватися. Серпентин має багато різновидів, колір яких варіюється від жовтувато-зеленого до темно-зеленого, майже чорного, з плямами різних кольорів, які надають їм схожість із шкірою змії.
Змійовик як виробний камінь почали використовувати більше двох тисяч років тому, ще до нашої ери. Вироби з благородного серпентину, датовані ІІІ століттям до н.е., знайдені в Китаї. Індіанці доколумбової Америки застосовували змійовик для виготовлення амулетів та прикрас .
А ось в Європі обробляти змійовик стали відносно недавно – лише в ХVІ столітті. Зазвичай з нього виготовляли жіночі камеї, скриньки, вази використовували для створення декоративних панно та флорентійської мозаїки. Крім того, у середовищі алхіміків і фармацевтів середньовічної Європи існувало повір’я, що змійовик посилює лікувальні якості багатьох лікарських порошків і рідин. Тому з цього мінералу виточували аптекарський посуд, ступки, флакони. Завдяки цьому в європейських країнах змійовик мав ще одну назву — «аптекарський камінь».
В Україні мінерал добувають з ХVІІІ століття. Багатими на змійовик є родовища лабрадоритів сучасної Житомирщини, в яких серпентин є вторинною сировиною. Серпентин, що є частиною колекції мінералів обласного краєзнавчого музею, передав до фондів музею відомий геолог Микола Попов.
Запрошуємо вас відвідати обласний краєзнавчий музей та помилуватися нашою чудовою мінералогічною колекцією!