На виставці «Україна: полум’я війни. 2014-2023» обласного краєзнавчого музею, у блоці, присвяченому військовій допомозі наших союзників, представлено експонат, що привертає увагу багатьох відвідувачів – транспортно-пусковий контейнер БПЛА Switchblade 300.
Switchblade 300 – це невеликий баражуючий боєприпас або дрон-камікадзе, розроблений американською компанією AeroVironment. Створений як одноразовий БПЛА для збільшення прицільної вогневої потужності невеликих піхотних підрозділів. Має довжину 610 мм і важить 2,7 кг, включаючи чохол та пускову установку, що робить його зручним та легким для перенесення одним солдатом. Ударний снаряд рухається за допомогою електричного двигуна з дволопатевим гвинтом на швидкості до 160 км/год. Може пролетіти близько 10 км і знаходитись у повітрі приблизно 15 хвилин.
Назва Switchblade (укр. «викидний ніж») походить від особливої конструкції дрона, підпружинені крила якого складаються всередині пускового контейнера та розкладаються, як тільки він піднімається в повітря.
З початком широкомасштабного вторгнення, США передали Україні декілька сотень систем Switchblade. Процес відбувався за сприяння Вахіда Навабі – президента компанії AeroVironment, для якого це була особиста місія, адже він виріс в Афганістані та втік звідти з родиною після вторгнення Радянського Союзу. На сайті компанії окремий розділ присвячено Україні, де зазначено, що «AeroVironment підтримує народ України та НАТО».
В інтерв’ю журналу «European Defence Review» Бретт Хаш, віце-президент і генеральний менеджер лінії продуктів компанії-виробника, заявив, що військова авіоніка дрона, глобальна система позиціонування та інерційна навігаційна система (GPS/INS), набір електрооптичних та інфрачервоних датчиків (EO/IR) аналогічні тим, що встановлені на Blackwing ISR – розвідувальному БПЛА для субмарин. Оптика націлювання включає подвійну передню та бічні E/O камери та одну IR носову камеру зі стабілізованим електронним панорамуванням, нахилом і масштабуванням. Захищений цифровий канал передачі даних (DDL) забезпечує двосторонній зв’язок між дроном і оператором.
Бойова частина Switchblade 300 – шрапнельний боєприпас спрямованої дії, підрив якого виставляється на заданих дистанціях до цілі. Боєголовка розміром з 40-мм гранату, розроблена американською компанією Northrop Grumman, має ефект пострілу з дробовика, коли елементи ураження рухаються за тим самим вектором, за яким рухається сам снаряд (а не на 360 градусів), через що його прозвали «літаючим дробовиком». Таке технічне рішення допомагає ефективніше вразити намічену ціль, одночасно уникнувши випадкових жертв.
Switchblade 300 – ідеальна зброя для ССО ЗСУ. Її можна застосовувати проти цілей, що знаходяться за межами прямої видимості, запускаючи з різних наземних, морських і повітряних платформ. Використовувати для знищення піхоти, вантажівок з паливом. Це чудовий дрон прикриття розвідгрупи, оскільки дозволяє знищувати пости/засідки ворога, не демаскуючи себе. Також має зенітну функцію – може наводитися на БПЛА у небі і, підлетівши, здійснювати підрив шрапнеллю в його напрямку.
Яскраві приклади використання дрона-камікадзе показав наш 3-й окремий полк СпП імені князя Святослава Хороброго у своєму пості від 20 березня цього року, розмістивши відео (https://www.facebook.com/watch/?v=768940474433751), на якому чергова партія окупантів відправляється до пекла.
Разом до Перемоги! Слава Україні!
Володимир Мороз, старший науковий співробітник відділу історії