Тридакни – двостулкові молюски, поширені переважно серед коралових рифів у тропічних водах Тихого та Індійського океанів.
Саме до цієї групи тварин належить найбільший в світі молюск – тридакна велетенська. Габарити цієї тварини вражають – довжина мушлі сягає до 2 метрів, а вага – понад 300 кг, причому 90 відсотків ваги має мушля, в якій ховається молюск. Крім грандіозних розмірів, цей молюск має і дуже незвичайне забарвлення – від сіро-зеленого до синьо-фіолетового відтінків. Вся справа в тому, що в складках його мантії мешкають найпростіші організми — одноклітинні водорості. Ці водорості, окрім того, що самі є їжею для тридакни, так ще і забезпечують її поживними речовинами, які ж самі й виробляють.
Життя тридакни починають у вигляді личинок, які є частиною зоопланктону. Через пару тижнів вони опускаються на дно, прикріпляючись до рифу чи субстрату. Все своє довге життя молюск проводить на одному місці, щороку збільшуючись на 6-10 см. Тридакни – справжні довгожителі, їх вік сягає до 200 років. За довгі роки мушля тридакни покривається шаром мулу і водоростями, а всередині молюска часто оселяється пара крабів-горошинок, які ревно охороняють свою територію.
Та й сам молюск здатний захищатися – якщо на нього падає тінь, то стулки мушлі повільно зачиняються. До речі, збирачі перлів довгий час вважали цього молюска дуже небезпечним, адже звільнити руку, затиснену тридакною, можна лише за допомогою ножа. Через це тварина отримала назву «пастка смерті». А перлини, які знаходять всередині мушлі, вражають уяву. Найбільша з них має вагу близько 34 кг і оцінена у 100 мільйонів доларів!
У відділі природи обласного краєзнавчого музею зберігаються мушлі молодої тридакни велетенської та тридакни сквамоза (лускатої). Вони є частиною дивовижної приватної колекції морських мушель, зібраної місцевою родиною Владислава та Лариси Штомпель. У 2016 році колекція була подарована музею донькою колекціонерів Ганною Штомпель і на сьогодні є частиною стаціонарної експозиції відділу природи.
Завітайте до нашого відділу природи і постійно діюча виставка «Чарівний світ мешканців морських глибин» вразить вас своїми таємницями