Напередодні Великодня згадаємо, що у православному обряді під час богослужінь Страсної П’ятниці та Великої Суботи, на середину храму виносять та виставляють плащаницю – полотно із зображенням Ісуса Христа, що лежить у гробі, Богородиці, яка припадає до нього, Іоана Богослова, таємних учнів Христа – Йосипа Ариматейського, Никодима та жінок мироносиць.
З давніх часів вона гаптувалась накладними деталями з льняної тканини, металевих ниток, шитва та олійного живопису. В колекції Олександра Ільїна є декілька таких накладок (кін.XIX- поч.XX ст), одна з яких – із зображенням Іоана Богослова – апостола, євангеліста, проповідника, улюбленого учня Ісуса Христа, автора кількох творів Нового Завіту та християнського святого.
Стан їх збереження був незадовільним: спостерігались щільні загальні та локальні забруднення, деформації, розриви ниток. Це не могло не викликати занепокоєння.
У 2020 році відділ фондів краєзнавчого музею звернувся до Національного науково-дослідного реставраційного центру України з проханням щодо здійснення реставрації унікальних сакральних накладок та отримав на це згоду. В найкоротші терміни, художником-реставратором Т.Мінжуліною, з науково-дослідного відділу реставрації творів з тканини та шкіри, були проведені заходи з очищення від загальних та локальних забруднень, стабілізації та консервації металевих ниток, укріплення місць їх осипання та розривів.
Предмети набули експозиційного вигляду та експонувались, у тому ж році, в обласному краєзнавчому музеї на виставці «Відроджені шедеври». З цього приводу знято декілька телевізійних сюжетів місцевим та центральним телебаченням.
До речі, заклад проводить планомірну діяльність щодо реставрації предметів з колекції Олександра Ільїна.
А от які саме унікальні предмети, окрім вищезгаданих, ще відреставровані, дізнаєтесь у наступній публікації.
Добро завжди перемагає!
Тамара Григор’єва, відділ фондів обласного краєзнавчого музею