У рамках проєкту «Науково-практичні археологічні студії» відбулося друге засідання на тему «Доба палеоліту на Кіровоградщині». Це спільний проєкт Кіровоградського обласного краєзнавчого музею та Археологічного музею імені Нінель Бокій Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка.
Головним доповідачем виступила директор Археологічного музею імені Нінель Бокій Центральноукраїнського державного університету імені Володимира Винниченка Ірина Козир. Сліди праісторії на землях, що нині становлять територію України, сягають найдавнішого етапу людського існування — палеоліту. Палеоліт як початковий етап існування людини тривав близько 3 млн років. Умовно його поділяють на ранній — 3 млн — 40 тис. років тому і пізній — 40—10 тис. років тому.
У добу раннього палеоліту розпочався процес виготовлення знарядь праці та вдосконалення трудових навичок, сформувалися основи суспільної організації людських колективів, а також виникли початки духовної культури.
Найбільш ранні стоянки первісних людей у нашому регіоні відкриті на території сучасного Новомиргородського району краєзнавцем Петром Озеровим. До доби середнього палеоліту належать і цікава знахідка біля с. Мала Скелева Світловодського району. Тут були виявлені кістки мамонта, шерстистого насорога, оленя і зубра. Поряд були знайдені і крем’яні знаряддя праці: різці, ручні рубила тощо.
Біля с. Лікаревого на території Новомиргородщини була відкрита стоянка первісних людей, яка датується 34-28 тисячами років тому. Унікальність пам’ятки полягає в поєднанні рис культури неандертальців та Homo sapiens.
Доби пізнього палеоліту (40/35 – 10 тисяч років тому) була відкрита стоянка мисливців і збирачів біля с. Володимирівки Новоархангельського району. Також пам’ятки цього періоду були відкриті на території Новомиргородського району, біля сіл Іванівка, Костянтинівка, Листападове, Панчеве, Турія. Досліджується і майстерня з виробництва крем’яних знарядь біля с. Троянового на території Новомиргородщини. Тут знайдено понад 25 тисяч виробів з кременю.
У експозиції Кіровоградського обласного краєзнавчого музею у залі «Археологічна минувшина Центральної України» представлено предмети доби палеоліту: обсидіанові вістря, крем’яний скребок, крем’яний гостроконечник, нуклеус (камінне ядрище для обробки каменя), кістяне вістря списа.
Представлені і крем’яні знаряддя та вироби неандертальців (45-35 тис. років тому). Ці матеріали були знайдені біля с. Андріївки Новомиргородського району. Також експонуються і крем’яні знаряддя та вироби кроманьйонців (35-10 тис. років тому), які були знайдені біля с. Троянове Новомиргородського району.
Найвідоміша тварина первісної доби – це мамонт. Це вид слона льодовикового періоду з довгою вовною та великими бивнями, загнутими догори. В експозиції музею представлені бивень та зуб мамонта (35-10 тис. років тому) з с. Запфирівка Олександрівського району.
У рамках проекту відбудуться подальші тематичні зустрічі. Запрошуємо усіх бажаючих!
Провідна наукова співробітниця відділу історії краєзнавчого музею Алла Забабуріна