В рамках проєкту «Історія одного експоната» відділ фондів обласного краєзнавчого музею розпочинає рубрику «Антикварні перлини колекції О.Б. Ільїна».
О.Б. Ільїн (1920-1993 рр.) був відомим у нашому місті та в Україні колекціонером старожитностей. Жив скромно, працював електриком у тресті їдалень комбінату громадського харчування, не привертав до себе уваги ні зовнішнім виглядом, ні широким, окрім міських колекціонерів, колом спілкування.
Серед його близьких знайомих був відомий художник, чия творчість являє собою цілу епоху в образотворчому мистецтві України, Володимир Федоров (1920-1986 рр.)
В кінці 50-х -поч.60 -х рр. XX ст.В.Федоров працював в обласному краєзнавчому музеї художником, був всебічно розвиненим у галузі літератури, історії, музики, світового мистецтва, вражав творчим ентузіазмом. Саме цим, мабуть, і імпонував Олександру Ільїну, особистості теж неординарної, людині енциклопедичних знань.
митець створив цілу портретну галерею. Викликає зацікавленість портрет Наталії Олександрівні Ільїної (у дівоцтві Римської-Корсакової) матері колекціонера, який зберігається в родині та портрет самого О.Ільїна (1950-ті роки, картон, олія), подарований йому В.Федоровим. Портрет знаходиться у фондовому зібранні краєзнавчого музею та є вишуканою окрасою експозицій, які створюються із раритетів колекції О.Б.Ільїна.
Після смерті відомий колекціонер заповіту не залишив, прямих спадкоємців теж не було, тому унікальна колекція антикваріату перейшла державі. За місцем зберігання її розділено на дві частини: колекцію книг, у тому числі з рідкісних та унікальних видань, передано до ОУНБ ім. Чижевського, а речову частину – пам’ятки археології, предмети сакрального мистецтва, вироби з парцеляни, срібла, предмети сакрального призначення тощо, у кількості 4293 одиниці – до краєзнавчого музею.
Про самі унікальні з них ми розповімо у наступних публікаціях.
Добро завжди перемагає!