Цей непоказний на вигляд, але дуже коштовний камінець з Юріївського родовища передав до музею в травні 1999 року колишній голова Кіровоградської обласної державної адміністрації, почесний громадянин нашого міста Микола Олексійович Сухомлин.
Цільовий пошук золота на території нашої області було розпочато у 80-ті роки минулого століття, тоді ж було відкрито та зареєстровано Клинцівське і Юріївське родовища золотоносної руди. Є відомості про те, що геологорозвідувальні роботи з виявлення золота на території України вперше були проведені в 60-х роках минулого століття, хоча добувався Аурум, 79-й елемент таблиці Менделєєва з надр нашої країни ще в середньовіччі. А за кількістю природних запасів і якістю українське золото поступається лише Південно-Африканській республіці.
В 1992-му році в Кіровоградській області провели перший в Україні показовий конкурс з видобутку золота. Раніше такі конкурси проводилися лише в Каліфорнії та Шотландії. Після цього і розпочався «золотий бум» в нашому регіоні та в Україні в цілому. Результати геологічної розвідки зацікавили Президента України, і влітку 1995 року Леонід Кучма відвідав будівництво рудника під тодішнім Кіровоградом. Саме там, розбивши 40-метровий шурф і побудувавши підручний збагачувальний цех, золотовидобувники трохи менше ніж за 2 роки переробили декілька тон концентрату. Його доправили до Севастополя, де з дорогоцінного металу виготовили сувенірний герб України – малий тризуб, який в 1997 році було передано Леоніду Кучмі. Він порівняв це досягнення з польотом у космос першого українського космонавта Леоніда Каденюка та перемогами українських вчених з освоєння Антарктиди. Наразі сувенірний тризуб із золота, видобутого на території нашої області, зберігається в державній скарбниці України.
Історії інших предметів з музейних колекцій та цікаві факти про них ви можете дізнатися з подальших наших розповідей. Тож слідкуйте за рубрикою «Історія одного експоната», буде цікаво!