20 лютого у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбувся захід, присвячений вшануванню Героїв Небесної Сотні «За Гідність і Свободу».
Захід проходив під гаслом «Герої Майдану – перші Герої російсько-української війни». Учасники згадали ключові події Революції Гідності та вшанували пам’ять Героїв Небесної Сотні, у тому числі нашого земляка, Героя України Віктора Чміленка, обговорили передумови та початок російсько-української війни, зокрема, анексію Криму та повномасштабне вторгнення.
Директор обласного краєзнавчого музею Борис Шевченко зазначив, що минуло дев’ять років з дня загибелі Небесної Сотні і розпочався десятий рік новітньої російсько-української війни. Учасники Революції Гідності ціною власного життя не дозволили путіну руками януковича знищити Україну. Тоді Україна здобула першу перемогу і це сталося завдяки Героям Небесної Сотні.
Заступниця начальника ОВА Катерина Колтунова наголосила, що День Героїв Небесної Cотні – це жалобний день, але він не про смерть, а про героїчну боротьбу, самопожертву та готовність українського народу захищати незалежність України. Цей день покликаний увічнити людську, громадянську і національну відвагу та самовідданість, силу духу і стійкість громадян, завдяки яким було змінено хід історії нашої держави, гідно вшанувати подвиг усіх загиблих за ідеали демократії, за права і свободи людини, європейське майбутнє України. Небесна сотня – перші герої російсько-української війни.
Перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк зазначив, що 24 лютого 2022 року повномасштабним вторгненням російської армії розпочався новий етап російсько-української війни. Це – народна війна за незалежність і суверенітет України.
Це війна за цивілізаційний вибір України, яка відстоює свою приналежність до європейської цивілізації і водночас за засадничі цінності, права і свободи, що закладені в основі Західного світу.
Голова ГО «Українське об’єднання учасників бойових дій та волонтерів АТО в Кіровоградській області» Микола Джоган наголосив, що у 2013-2014 роках в Україні відбулась безпрецедентна подія – Революція Гідності. Внаслідок злочинного насильства влади проти громадян мирний протест перетворився на революційний рух, який був покликаний захистити фундаментальні цінності українців – Гідність і Свободу. Свобода – це основа людського існування, це можливість вільного вибору та усвідомлення власної відповідальності за цей вибір. Герої Небесної Сотні зробили свій вибір – вони виборювали свободу та гідність, віддавши за них власне життя. Вони загинули за те, щоб Україна розвивалася як вільна та демократична держава.
Діючі військовослужбовцї ЗСУ, учасники російсько-української війни Андрій Бойко та Сергій Кваша розповіли про героїчні будні наших військових, і зокрема про наших земляків та про перші перемоги української зброї.
Модератор заходу, старший науковий співробітник відділу історії Володимир Мороз розповів про хронологію та ключові події Революції Гідності, про передумови та початок російсько-української війни, анексію Криму та наголосив що Революція Гідності залишила глибокий, визначальний та незабутній слід в українській історії, а Герої Небесної Сотні та воїни ЗСУ, які нині боронять нашу державу – це символи звитяги, самопожертви та героїзму українського народу. Окремо він зупинився на постаті українського фермера, громадського активіста, активного учасника Євромайдану Віктора Чміленка, який на Майдані загинув від кулі снайпера 20 лютого 2014 року.
Дякуємо артистам Кіровоградської обласної філармонії за музичну емоційну складову заходу, курсантам Донецького державного університету внутрішніх справ, вихованцям комунального закладу «Ліцей «Сокіл» Міської ради міста Кропивницького, представникам громадськості, які долучилися до заходу.
Україна – це територія Гідності і Свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – Майдан 2004 року, який був Святом Свободи, та Революція Гідності 2013 – 2014 року, яка стала символом цієї боротьби. А ще Україна – це територія Мужніх, Відважних та Героїчних Людей, які є прикладом для всього світу. Ми обов’язково переможемо, відбудуємо свою країну для майбутніх поколінь та в ім’я тих, хто віддав своє життя за нашу Батьківщину!
Слава Україні! Героям Слава!