31 січня у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Комунізм = Рашизм», яку було створено командою Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті.
Презентація в обласному центрі тематичної виставки, присвяченої злочинам, що були вчинені проти українців комуністичним режимом та сучасною росією, стала можливою завдяки спільним зусиллям Департаменту культури та туризму Кіровоградської обласної військової адміністрації, Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, Регіонального центру наукових досліджень з історії України та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті.
Під час відкриття виставки до присутніх звернулися заступниця голови Кіровоградської обласної військової адміністрації Катерина Колтунова та перший заступник голови обласної ради Юрій Семенюк. Вони наголосили на тому, що злочини радянської влади та путінського режиму є тотожними, адже були та є спрямовані на геноцид українського народу, знищення його національної ідентичності та ліквідацію українського суверенітету і державності.
Презентував виставку директор Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті Ігор Кулик. Також він розповів присутнім про роботу Консультаційного центру з пошуку інформації про репресованих, що діє при архіві Українського інституту національної пам’яті.
Виставка «Комунізм = Рашизм» – це 13 історій про українців ХХ та ХХІ століть, які постраждали від радянської та російської влади. Історії вибрані не випадково – вони проводять паралель між злочинами комунізму та рашизму. А також доводять, що методи, мотиви росіян щодо знищення українців не відрізняються: це розстріли, виселення, пограбунки, депортації, фільтраційні табори.
На восьми стендах можна побачити архівні документи про репресованих українців у ХХ столітті, а також свідчення про сучасні злочини російської армії.
Одним із героїв виставки є Федір Степаненко – директор школи на Київщині, розстріляний у 1938 році за те, що на виставці малюнків діти не намалювали портрети комуністичних вождів. На цьому ж стенді розповідається історія Наталії Косової — директорки загальноосвітньої санаторної школи у Генічеську, яка загинула під час російського обстрілу 24 лютого 2022 року.
Науковець-селекціонер Володимир Симиренко був знищений радянською владою за досягнення – українець не міг бути кращим за свого російського колегу Івана Мічуріна. Через століття росіяни вбили ще один український талант – науковця-фізика Василя Кладька, просто у дворі дому у Ворзелі.