27 січня у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулася презентація проєкту «Живу – завдяки Тобі». Ініціаторами проекту стали: КЗ «Обласний ресурсний центр з питань допомоги учасникам АТО та ВПО», ГО «Серця матерів та ветеранів війни Кропивницького», ДЗ (ПТ)О Кропивницький професійний ліцей сфери послуг і торгівлі, ГО «Єдина родина Кропивниччини», волонтери «Krop:hub. Кропивницький», кандидатка педагогічних наук, доцентка ЦДУ Інна Краснощок. Фотографом проєкту стала Юлія Косюн Юля Душейко. Проєкт втілений за підтримки Кіровоградської обласної військової адміністрації.
Відкриваючи захід, заступник директора музею Павло Рибалко наголосив, що у ці січневі дні Україна відзначає День Соборності і вшановує героїв різних поколінь, які боролися за нашу державу. З 2014 року країна переживає найбільше випробування у своїй новітній історії – збройну боротьбу з російським агресором за власну незалежність і територіальну цілісність. Наші мужні оборонці, які сьогодні гідно дають відсіч ворогові, стоять в одному ряду з цілими поколіннями борців за волю і державну самостійність.
Музичні номери виконав ансамбль бандуристів «Орія» Кіровоградського обласного центру дитячої та юнацької творчості – “Гомін степів” (автор Григорій Китастий) та “Янголе Святий” (слова і музика Оксана Горобченко).
Модератор заходу, старший науковий співробітник відділу історії Volodymyr Moroz зазначив, що представлена експозиція складається з 27 фоторобіт, через призму яких родини розповідають історії своїх близьких – українських військових, які загинули у війні з росією. Презентована виставка носить наративний характер, де поєднання візуальних образів та текстового супроводу у вигляді невеликих анотацій створюють окремі історії про полеглих бійців та їхні сім’ї. Таким чином, розповідь про війну відбувається через історії конкретних людей та їх родин. Фотографії виконані на темному фоні, який вносить додатковий драматизм в образи, одразу відсікаючи усе зайве. І за законом візуального сприйняття погляд глядача одразу ж концентрується на світлих ділянках, в першу чергу на обличчях.
Члени родин полеглих вдягнені у вишиванки – як один з маркерів української ідентичності. Важливим елементом композиції виступають фото полеглих захисників. Також на більшості фото ми бачимо окремі речі, які кожна родина обирала самостійно як нагадування про своїх найрідніших: атрибути його приналежності до Збройних Сил України у вигляді шевронів або окремих елементів військової форми, речі, що розповідають про їх захоплення у мирному житті. Ці реліквії та фото бійців постають певним продовженням людей, яких фізично зараз з нами вже немає.
Заступниця начальника Кіровоградської обласної військової адміністрації, одна з організаторів проєкту Катерина Колтунова зазначила, що на сьогодні немає готових методичок по вшануванню новітніх героїв, тому ми це робимо відчуваючи серцем і будемо завжди вдячні героям і членам їхніх родин, що попри біль втрат своїх рідних, вони не втратили віру і знайшли у собі сили долучитися до проєкту, щоб нове покоління знало і пам’ятало про героїв сучасної російсько-української війни. А ми продовжуємо жити завдяки тим, хто з Неба кує для нас Перемогу.
Перший заступник голови Кіровоградської обласної ради Юрій Семенюк сказав, що ми кожного дня дякуємо ЗСУ за можливість жити, дякуємо родинам загиблих і фотографу проєкту, яка зловила емоцію членів родин – емоцію, яку відчуває зараз вся Україна – віру у Перемогу.
Інна Колпак, директор КЗ «Обласний ресурсний центр з питань допомоги учасникам АТО та ВПО», голова ГО «Серця матерів та ветеранів війни Кропивницького», одна із організаторів проєкту зазначила, що більшість представлених у проєкті героїв загинули у 2014 році, у перший рік війни і у наступні роки. Вона звернулася до членів родин з проханням об’єднуватися і співпрацювати у напрямку збереження пам’яті про полеглих воїнів, також зазначила, що вони є прикладом для тих, хто зараз хоронячи своїх найдорожчих і не може вийти зі свого горя, дати їм силу, тому що вони самі це зробили.
Директор ДЗ (ПТ)О Кропивницький професійний ліцей сфери послуг і торгівлі, одна із організаторів проекту Людмила Снєжко вказала, що цей проєкт є наша шана і вдячність родинам загиблих, щоб вони відчули, що ми разом з ними, що їх жертва і втрати не даремні.
Представниця Міністерства у справах ветеранів України у Кіровоградській області Людмила Гуріна вклонилася до землі членам родин загиблих, подякувала ГО «Єдина родина Кропивниччини» і «@Krop:hub Кропивницький» за те, що гуртують патріотів на цей складний шлях – шлях до Перемоги, а потім шлях до відбудови нашої держави.
Голова ГО «Єдина родина Кропивниччини», одна із організаторів проєкту Олена Степанок вказала, що сьогодні 27 січня свій 55 день народження міг би відзначати її чоловік – Володимир Степанок – підполковник ЗСУ (посмертно), заступник командира 42-го батальйону 57-ї механізованої бригади, який загинув 26 січня 2015 року в бою на дебальцівському плацдармі на опорному пункті «Валєра». Звертаючись до родин загиблих, вона сказала, що попри нестихаючий біль, ми горді, що у нашому житті була така сторінка – любов матері до сина, дружини до чоловіка, дитини до батька. Ми знаємо, що спільні роки життя були найщасливішими у нашому житті, але Бог забирає найкращих. Alina Kondratenko, дружина загиблого у березні 2022 року майора Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України Дмитра Кондратенка сказала, що від болю втрати її рятує, у тому числі, мистецтво і як приклад зачитала присутнім власні поезії.
Наприкінці Володимир Мороз наголосив, що наші захисники – це символ звитяги, самопожертви та героїзму, а наша пам’ять і готовність стати на захист України є вирішальною запорукою нашої Перемоги.