Кіровоградський обласний краєзнавчий музей презентував виставку «Кропивницький: місто у просторі і часі». Відкриття виставки відбулося до 10 січня – дня створення Кіровоградської області, якій у цьому році виповнюється 84 роки і всі ці роки місто Кропивницький є обласним центром.
Наше місто вже протягом 268 років неодноразово змінювало свою назву і статус, але незмінною завжди залишалася його унікальна архітектура та вишуканий вигляд. Виникнення сучасного Кропивницького пов’язане з фортецею святої Єлисавети, урочисте закладання якої відбулося 29 червня 1754 року.
Мета виставки – дати можливість відвідувачам музею зазирнути у минуле міста, його вигляд, детально роздивитися особливості старовинних споруд, згадати людей, чиїми зусиллями воно змінювало своє обличчя протягом майже трьох століть, росло та розвивалося. Головна ідея виставки – підкреслити, що місто – це динамічна структура, яка безперервно змінюється в просторі і часі, тому саме Кіровоградський обласний краєзнавчий музей є тим місцем, яке зберігає і популяризує історію краю, зокрема міста Кропивницького.
Джерельною базою виставки є фотоматеріали із основного та науково-допоміжного фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Також представлено зразки будівельних матеріалів та облицювальний матеріал з будівель Кіровоградщини ХІХ-ХХ ст. та різноманітна краєзнавча література про архітектуру та розвиток міста.
Заступник директора музею з обліку і збереження музейних цінностей, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова Павло Рибалко розповів про історію сучасних археологічних досліджень фортеці святої Єлисавети, що стало актуальним під час встановлення на її території найбільшого прапору України в Кіровоградській області.
З матеріалами виставки присутніх ознайомила провідний науковий співробітник відділу історії Алла Забабуріна. Вона підкреслила, що небагатьом містам вдалося зберегти свій первісний вигляд без значних змін. Нашому місту теж пощастило у цьому плані: історичний центр міста майже зберігся, у реконструйованих промислових об’єктах продовжується трудове життя, зводяться нові храми, будуються сучасні житлові квартали, відкриваються нові пам’ятники, що вносить свої риси в архітектурне обличчя міста.
Краєзнавець, один із авторів книг з історії архітектури міста, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова, журналіст Володимир Поліщук представив гостям свої дослідження. Він закцентував увагу присутніх на тому, що у місті є багато будинків, які мають статус архітектурних пам’яток і охороняються державою та розповів про архітекторів, які створювали архітектурне обличчя міста.
Головний зберігач фондів музею музичної культури ім. Кароля Шимановського, лауреат обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова, краєзнавець, екскурсовод Олена Класова розповіла, що у нашого міста багато родзинок – це і визначні місця, парки, скульптури, але головною візитівкою є пам’ятки архітектури. Старовинні житлові будинки, лікарні, банки авторства різних видатних архітекторів є прикрасою історичного центру Кропивницького і завжди цікаві для жителів і туристів міста.
Кропивницький колекціонер Юрій Тютюшкін розповів про старовинні будинки міста, зокрема спираючись на власний досвід колекціонування цегли, зразки якої представлені у експозиції, і поділився цікавими фактами: чим відрізняється цегла від кірпіча.
Гості виставки з цікавістю слухали доповідачів, детально оглянули матеріали виставки і експозицію музею.
Запрошуємо жителів та гостей міста переглянути виставку.