18 лютого 2022 року о 15.00 у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбувся вечір пам’яті Героя України, Героя Небесної Сотні ВІКТОРА ЧМІЛЕНКА «Час плине, а пам’ять залишається», присвячений вшануванню загиблих під час Революції Гідності на Майдані Незалежності у місті Києві протягом листопада 2013-квітня 2014 років.
18-20 лютого 2014 року на Інститутській вулиці відбулися найдраматичніші події, коли були розстріляні мирні протестувальники. За ці три дні всього загинуло близько ста людей, 48 із яких -20 лютого…Їх назвали «Небесною Сотнею», а день 20 лютого став переломним у ході тих зимових подій.
Кожен із Небесної сотні мав свою сім`ю, батьків, друзів, захоплення, свої симпатії і свої невідкладні справи. Проте кожен з них за покликом душі приєднався до боротьби за вільну, демократичну, чесну Україну. Ці люди принесли в жертву найцінніше – своє життя. Вшанування їхньої жертви є беззаперечним обов’язком кожного з нас, зазначила під час відкриття заходу директор музею Ірина Смаглюк. Вона підкреслила, що нинішній захід присвячений нашому земляку, Герою Небесної Сотні Віктору Івановичу Чміленку, якому 4 лютого мав би виповнитися 61 рік, але не судилося…
Голова Кіровоградської обласної державної адміністрації Марія Чорна під час свого виступу зазначила, що сьогодні нас зібрала подія, яка розділила Україну на до і після… Це не просто дні, не просто події, це час, омитий слізьми дітей, дружин, матерів… Вона поділилася своїми спогадами про знайомство з Віктором Чміленком і його родиною, підкресливши, що до кінця днів буде пам’ятати, що він поклав життя за нас. Марія Володимирівна закликала схилити голови перед пам’яттю Героїв Небесної Сотні, які пожертвували своїм життям заради майбутнього України, ніколи не забувати, за що мільйони людей стояли на Майдані, та продовжувати наполегливо і віддано працювати, кожен на своєму місці, в ім’я нашої держави.
Поетеси Олена Трибуцька та Олена Надутенко прочитали власні патріотичні вірші про Україну, які не залишили байдужими присутніх, у багатьох із них на очах були сльози…
Доцент Центральноукраїнського педагогічного університету, кандидат історичних наук, учасник проекту Українського інституту національної пам’яті «Майдан: усна історія» Світлана Проскурова поділилася спогадами про свою роботу у проекті «Майдан від першої особи. Регіональний вимір». Метою видання стала спроба реконструкції подій місцевих майданів, яка покликана зберегти пам’ять про Майдан, його учасників та включення їх до загальнонаціонального наративу Революції Гідності. Світлана Володимирівна зазначила, що горда з того, що під час роботи у проекті познайомилася з учасниками Революції Гідності, що тішиться з того, що долучила до роботи у проекті молодь, з якої все почалося, яка і сьогодні продовжує справу.
Голова ГО «Єдина родина Кропивниччини» Олена Степанок дружина підполковника (посмертно) Збройних Сил України, учасника російсько-української війни Володимира Івановича Степанка, який загинув 26 січня 2015 року під час виконання бойового завдання на Дебальцівському плацдармі, розповіла, що до початку АТО Володимир був активним громадським діячом – членом партії «Свобода», учасником Революції Гідності, стояв на майданах Кіровоградщини і у місті Києві, разом з бойовими побратими з усієї області виборював право українського народу жити вільно на своїй землі у своїй незалежній державі. Олена Валентинівна передала до музею меморіальні речі свого чоловіка, пов’язані з Революцією Гідності.
Друг і побратим Віктора Чміленка Олексій Цокалов згадав, як вони стояли на майданах Кіровограда та Києва та підкреслив, що біль втрати з роками не минає, що йому не вистачає поради та щирості Віктора.
У цей день присутні більше дізналися про гідне життя і героїчну смерть Віктора Чміленка, переглянувши фільм «Чміль».
Присутні вшанували хвилиною мовчання Героїв Небесної Сотні та пригадали всіх загиблих під час демонстрації відеоролику «Небесна Сотня поіменно» під пісню «Гей, пливе кача…», яка є реквієм Героям Майдану…
На заході були присутні ветерани АТО, громадські діячі, активісти Кіровоградського Євромайдану – зокрема, Микола Джоган, Андрій Лаврусь, Людмила Гуріна, Іван Третяк та інші.
По завершенні заходу продовжилося неофіційне спілкування у експозиційному залі, де представлені матеріали про події Революції Гідності і АТО, а також меморіальні речі Віктора Івановича Чміленка та Володимира Івановича Степанка, який теж був активним учасником Революції Гідності і лише чудом не загинув у ті лютневі дні 2014 р., а здійснив свій подвиг у січні 2015 р., продовживши зі зброєю в руках захищати Україну та ідеали Майдану.
Пам’ятаємо…