20 січня 2022 року в Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбувся урочистий просвітницький захід, присвячений Дню Соборності України «В ЄДНОСТІ СИЛА!».
Організаторами заходу виступили представники Кіровоградського відділення Міністерства у справах ветеранів України, громадські ветеранські організації за підтримки Кіровоградської обласної державної адміністрації та Кіровоградської обласної ради.
З вітальним словом до присутніх звернувся заступник голови Кіровоградської обласної державної адміністрації Андрій Лісота. Він привітав учасників заходу з Днем Соборності та підкреслив, що національна єдність є не тільки базовою цінністю громадян країни, а й обов’язковою передумовою успішного спротиву зовнішній агресії, підкресливши, що сьогодні Україна продовжує боротьбу за незалежність і соборність, тому соборність залишається на порядку денному національних завдань. Цілісна Україна – це повернення окупованих Криму і окремих районів Донеччини та Луганщини і наш обов’язок – пам’ятати подвиг земляків-захисників України, які віддали життя за її свободу і цілісність. Андрій Лісота передав Ірині Смаглюк , директору музею, КНИГУ ПАМ’ЯТІ ДОБРОВОЛЬЦІВ, яку створило Міністерство у справах ветеранів України з метою публічно визнати героїзм добровольців, які першими стали на захист країни на початку війни. Книга містить відомості про 78 загиблих воїнів добровольчих формувань з усієї України. Усіх їх Президент Володимир Зеленський нагородив державними нагородами. На жаль, посмертно. Ці люди – герої сучасності, які віддали за Україну найцінніше – життя. На жаль, сьогодні у цю книгу ми вносимо перше прізвище нашого земляка, ветерана АТО, добровольця Віталія Руських, який помер напередодні. Книгу пам’яті передаємо до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, яка стане доступною для всіх як нагадування про страшні події війни, – наголосив Андрій Андрійович.
З вітальним словом до присутніх звернувся заступник голови Кіровоградської обласної ради Дмитро Лінько, який сказав, що 22 січня ми будемо згадувати дві рівнозначні за вагою події української історії: проголошення незалежності Української Народної Республіки й Акт Злуки українських земель. Адже 22 січня 1918 року вперше у XX столітті українська незалежність була проголошена IV Універсалом Української Центральної Ради, а вже рівно через рік потому, 22 січня 1919-го року, на Софійському майдані у Києві відбулася не менш вагома подія – об’єднання УНР і ЗУНР в одну державу. Це були основоположні події для українського державотворення. Сьогодні триває боротьба за Свободу і Соборність, у результаті російської агресії на Сході України гинуть кращі сини України, ми маємо українські території, непідконтрольні українській владі. То ж День Соборності – це привід нагадати, що Крим та Донеччина – це Україна, а також висловити щиру вдячність нинішнім захисникам України та вічну шану і пам’ять загиблим бійцям. Він вручив нагороди громадським діячам та подякував їм за підтримку учасників АТО та членів їх родин.
З промовами виступили представник Міністерства у справах ветеранів України Мінветеранів Людмила Гуріна, яка ознайомила присутніх з історією свята Соборності, голова ГО “Єдина родина Кропивниччини” Олена Степанок розповіла про «Живий ланцюг» – всеукраїнську акцію 1990 року, яка проходила на згадку проголошення Акту Злуки 1919 року. 20 січня відзначається день захисників Донецького аеропорту. Учасник боїв за Аеропорт, підполковник, представник Кіровоградського обласного ТЦК та СП Петро Герасим’як поділився власними спогадами про захист Донецького Аеропорту у 2014 році, наголосивши, що Аеропорт потрібно було захищати, бо на нього дивилася вся Європа, саме там було доведено, що Україна буде оборонятися.
Ветеран АТО, представник спілки офіцерів України та українського козацтва Григорій Полозан привітав піснею «За Україну», яку хором заспівали присутні.
Співробітники відділу історії Валентина Пархомчук та Сергій Мілютін ознайомили присутніх зі стаціонарною експозицією музею та тематичною виставкою Українського інституту національної пам’яті «100 років боротьби. Українська революція 1917-1921».