9 грудня у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки «Євген Чикаленко. Із родинного архіву…» з нагоди 160-річниці від дня народження Євгена Чикаленка, – агронома, видавця, культурного і громадського діяча, мецената та просто відданої людини своїй батькіщині.
У вступному слові старший науковий співробітник відділу історї Алла Забабурина наголосила, що про Євгена Чикаленка написано достатньо і, водночас, небагато, так як в комуністичні часи його ім’я, його життєвий подвиг замовчувалися і лише в роки незалежної України ми наново відкриваємо для себе роль цієї людини в становленні нашої держави. Євген Чикаленко – це людина, яка творила історію України початку ХХ ст., адже саме він підготував ґрунт для Української революції, редагуючи і видаючи протягом восьми років за власний кошт єдину в імперії щоденну україномовну газету «Рада», яка будила, гуртувала та готувала українську інтелігенцію до національної боротьби.
Багатогранна громадська та благодійна діяльність Євгена Чикаленка і та самовідданість, з якою він пропагував українське слово, українську історію та культуру, є свідченням благородства, величі духу й патріотизму цієї Людини.
Завідуюча відділу історії Валентина Пархомчук представила матеріали виставки, які були зібрані протягом останніх років до фондів музею. Вона зазначила, що крім портрету Євгена Чикаленка роботи Ф.Красицького, який передав до музею онук Є.Х. Чикаленка Є.І.Чикаленко у 2016 році, і який експонується у стаціонарній експозиції, на виставці представлені друковані видання, переданих у тому ж році видавництвом «Фоліо» – «Спогади», «Щоденники», «Листування». Вперше на виставці представлені цінні документи, як оригінали, так і скановані копії, із родинного архіву Є. Чикаленка – особисті документи батьків Євгена Харлампійовича, оригінали його власних документів, а саме, свідоцтво про навчання у Єлисаветградському земському реальному училищі та нотаріально завірена копія паспорту, документи на власність у Перешорах, Кононівці, Криму, рукописи, фотографії, тощо. Ці матеріали передав до музею теж Євген Іванович Чикаленко у 2017 році. Таким чином, виставка різнобічно представляє життя і діяльність Євгена Харлампійовича Чикаленка і є цінним джерелом для подальшого вивчення його спадщини.
Гості виставки переглянули документальний фільм «Місія Євгена Чикаленка», автором сценарію до якого був Володимир Панченко, таким чином вшанувавши пам’ять видатного вченого, одного з перших, хто повертав ім’я Євгена Чикаленка в історію України. Виставка буде експонуватися у музеї до 14 січня 2022 року, тож запрошуємо усіх бажаючих на тематичні екскурсії за попереднім записом і з дотриманням усіх карантинних вимог.
Чекаємо Вас за адресою: м. Кропивницький, вул. Архітектора Паученка, 40.
Довідки за телефонами: 0522 27-18-41 (каса), 0522 32-06-25