Скориставшись нагодою та гарною літньою погодою, співробітники обласного краєзнавчого музею відвідали знакову пам’ятку історії та археології, сакральне місце давніх скіфів – курган «Лита могила». Пам’ятка розташована у 37 кілометрах від обласного центру, поблизу села Копані Кропивницького району. На сьогодні, на місці скіфського кургану споруджено великий меморіальний комплекс.
Про історію досліджень Мельгуновського кургану, який також має назву Литої або Червоної могили, розповів безпосередній учасник останніх охоронних розкопок на місці розташування кургану, дипломований археолог, провідний науковий співробітник відділу обліку та охорони пам’яток культурної спадщини Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Владислав Шатковський.
Початок більш ніж 250-річним дослідженням покладено у 1763 році генерал-поручиком Олексієм Мельгуновим, за ініціативи якого було розкопано місце ймовірного поховання одного з скіфських правителів, визначну археологічну пам’ятку ранньої скіфської доби – курган «Лита могила».
Численні предмети матеріальної культури, виявлені внаслідок археологічних розкопок у кургані, відкрили світу унікальну, і до того невідому давню культуру, що базувалася на особливому анімалістичному мистецтві, більш відомому нам під назвою «звіриного стилю». Дослідники були вражені не лише надзвичайною майстерністю древніх майстрів, їм також відкрився чарівний світ культури скіфів, з їхніми дивовижними уявленнями про навколишній світ, сповнений химерних картин і забобонів. Саме в цьому кургані були знайдені майстерно виконані золоті накладки бойового поясу у вигляді степового орла, який згодом став головним символом нашого краю.
Скіфського орла було взято за основу герба Кіровоградської області.
Давнє царське поховання відноситься до епохи скіфських походів у Передню Азію VII століття до нашої ери. Лита могила стоїть в одному ряду з визначними пам’ятниками скіфської архаїки та відноситься до трьох найбільш відомих ранніх скіфських поховань.
Аналогічні кургани були виявлені в станиці Костромській і в станиці Келермеській на Кубані. Ще одне надзвичайно багате поховання подібного типу було порівняно недавно відкрите в місті Сакіз, на території стародавньої держави Урарту, на місці ймовірного розташування першої столиці скіфів.
Для України Лита могила є надзвичайно важливою пам’яткою, оскільки це чи не єдиний в Північному Причорномор’ї відомій на сьогодні скіфський царський курган того часу.
Більшість дослідників вважають, що розкопки Литої могили відіграли ключове значення для розвитку окремої галузі археологічної науки – скіфології, і саме з цих розкопок розпочинається історія археологічних досліджень в Україні.
Посміхнулася фортуна цього разу й учасникам екскурсії, які візуально виявили поблизу кургану цікаві предмети – кілька уламків давньої кераміки та великий фрагмент шлакового конгломерату із древньої залізоплавильної майстерні, яку вірогідно було облаштовано у кургані у постскіфський період. Всі знайдені предмети були передані для вивчення до відділу фондів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею.
Кіровоградський обласний краєзнавчий музей запрошує жителів та гостей області взяти участь у цікавій екскурсії від якої залишаться гарні враження та незабутні спогади. З питання замовлення екскурсії звертайтеся до Кіровоградський обласний краєзнавчий музей (вулиця Архітектора Паученка, 40) або за телефонами: (0522) 27-18-41, (0522) 32-06-25