Статті

pub179

  Розглядаючи історію розвитку української літератури, на тлі видатних письменників і поетів ми нерідко забуваємо імена людей, без яких вітчизняна література, можливо, не змогла б стати такою, якою ми звикли її бачити. Це літературознавці, критики, редактори, бібліографи - фахівці, прізвища яких звичайно відомі лише в своєму професійному колі. Але деякі з них стають відомими і популярними для широкої аудиторії, і саме до таких людей належить наш земляк Федір Кузьмович Сарана, 90-річчя від народження якого ми відзначаємо в нинішньому році.

pub174

  У цьому запевняють і цього домагаються художники-дизайнери проекту з оформлення залів Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Семен Равський та Валерій Губенко. Як відомо, музей був закритий на капітальний ремонт наприкінці 2007 року. Його відновлення планується завершити вже за кілька місяців. За цей час на ремонтно-реставраційні роботи буде витрачено понад чотири мільйони гривень.

pub177

   На Кіровоградщині пройшло сорок перше Всеукраїнське свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти ". Цьогоріч воно було присвячене 155-річчю від дня народження видатного українського актора, режисера, письменника, театрального діяча, учня М.Кропивницького Миколи Карповича Садовського.

pub175

  Саме таку назву ми дали виставці, що присвячена Валентині Василівні Тобілевич з нагоди 70-річчя від дня народження та 45-річчя діяльності на музейній ниві.
   У 1966 році вона приїхала на Кіровоградщину з чоловіком Ігорем Андрійовичем Тобілевичем та дітьми. Андрій Юрійович Тобілевич потребував допомоги сина й невістки у впорядкуванні та розвитку ново-створеного заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Ка-рого) "Хутір Надія". Спочатку Валентина Василівна була парковим робітником. У 70-80-х роках обіймала посади екскурсовода, завідувача заповідника, потім - старшого наукового співробітника, з 2007 року працює на посаді наукового співробітника заповідника-музею. Одночасно з роботою навчалась, закінчила Кіровоградський державний педагогічний інститут ім. О.Пушкіна у 1985 р., здобувши кваліфікацію вчителя української мови і літератури.

pub225

  Туристично-рекреаційний потенціал Кіровоградської області унікальний, її територія здавна є перехрестям людських потоків, а нині - зручних транспортних сполучень. Помірно теплий клімат, наявність родовищ, мінеральних радонових вод, неповторних природних і рукотворних пам'яток створюють сприятливі умови для відпочинку, лікування, пізнання та ознайомлення з благодатною землею - нашого краю. Та чи досить добре ми знаємо, куди і за якими враженнями слід їхати? Напевно, що ні, тож пропонуємо вам шпаргалку для мандрівників - на авто, пішки чи громадським транспортом.

pub173

  20 серпня нинішнього року виповнилося б 90 років з дня народження нашого земляка Олексія Трохимовича Шаповалова - радянського розвідника часів Великої Вітчизняної війни, почесного громадянина польського міста Краків.
   ...Ще йшли бої за визволення України від фашистських загарбників, а Український штаб партизанського руху почав надавати ефективну допомогу в розгортанні антифашистської боротьби народів Польщі, Чехословаччини, Румунії, Угорщини. Туди були перекинуті партизанські з'єднання, бригади. Серед учасників групи опору був і наш земляк О.Т.Шаповалов.

pub172

  У березні 2011 року ми з нетерпінням чекали рішення конкурсної комісії з присудження обласної премії у галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини», тому що серед кандидатів – наш Микола Олександрович Галицький. І безмежно раділи, коли саме він удостоївся цієї відзнаки у номінації «За вагомий внесок у збереження та популяризацію культурної спадщини». Нагорода заслужена і якраз вчасно – 20 серпня виповнюється 75 років цій енергійній, ініціативній людині, справжньому професіоналу, що понад 45 років працює у галузі культури. 

pub169

  Рід графів Толстих має багатовікову історію на російській і українській землі. Як свідчить Олександр Лакієр в книзі "Русская геральдика" (Санкт-Петербург, 1855): "В 1353 г. выехал, по показанию наших родословных, из Цесарии (Австрии. - Авт.) в Чернигов муж честен Индрис с двумя сыновьями и тремя тысячами людей и служителей. Во святом крещении он наречен Леонтьем и чрез правнуков своих стал родоначальником Васильчиковых, Даниловых, Дурновых, Толстых и Федцовых. Последние пресеклись, а герб первых состоит из изображенных в голубом поле пересекающихся крестообразно золотой сабли и серебряной стрелы, которые продеты остроконечиями сквозь кольцо золотого ключа, над ключом же с левой (в других гербах с правой) стороны видно белое крыло. В гербе графов Толстых родовой их герб занимает сердце щита, прочие же эмблемы свидетельствуют о заслугах.

pub167

  Терський козак Дмитро Абрамович Гайдамака (1864-1936) працював у двох трупах майстра. Розпочавши рядовим хористом, доріс до провідного актора, чергового режисера, став першим помічником Кропивницького. Молодший за віком, він наче повторював в житті молоді ролі Марка Лукича.
   Набувши досвіду, Гайдамака створив власний колектив. Це був театр, що увібрав естетику театру Кропивницького й протягом 20 років (1897-1917) залишався одним з кращих в Україні. Провідною акторкою трупи Гайдамаки була Юлія Шостаківська (1871-1939).

pub166

  Відштовхнуся від заголовку статті, опублікованої в газеті "Народне слово" в середині червня, - "Арсенівка. Екскурсія в заповідні бур'яни?" Немало їх в населених пунктах області та й обіч асфальтів у самому обласному центрі, по яких щодня ходить автор тієї статті. Бур'яни можна скосити, а ось людське зло і недоброзичливість для суспільства - речі набагато серйозніші. Колись я запрошував в Арсенівку, в заповідник "Батьківщина І.Карпенка-Карого" ("Тобілевичі") Миколу Вінграновського. "Обов'язково приїду. Ми з вами, Вікторе, віднайдемо десь місцину над джерельцем і під високим будячком посидимо, поговоримо в степах Тобілевичів...". Не судилося. Скоро потому він захворів...

pub164

  Івана Купала - традиційне народне свято язичницького походження, що відзначається в ніч на 7 липня у деяких країнах Європи, зокрема й в Україні. І хоч ми все далі відходимо від язичницьких часів, свято це не забувається, а в деяких кіровоградських селах навіть відродилась традиція народних гулянь в купальську ніч.

pub159

 Говорячи про історію і культуру рідного краю, ми обов'язково згадуємо, що Кіровоградщина (Єлисаветградщина) є колискою національного класичного театру. Тут народились і творили велетні сцени Марко Кропивницький і Іван Карпенко-Карий, тут запалювались зірки молодших братів і сестри Тобілевичів та неперевершеної Марії Заньковецької.

  У липні виповнюється 160 років від дня народження Кравчинського Сергія Михайловича (літературний псевдонім - Степняк) - революціонера-народника, письменника, нашого земляка.
   Народився Кравчинський 1 (13) липня 1851 року в с.Новий Стародуб (нинішнього Петрівського району Кіровоградської області). Його батько Михайло Тадейович, за національністю білорус, служив головним лікарем військового шпиталю. Мати Любов Яківна - українка, вона передала дітям любов до рідної пісні, поезії, природи. Дитинство Сергія пройшло в Олександрії, Єлисаветграді та Умані.

pub156

  Не завжди є можливість точно визначити дату та місце народження тієї чи іншої науки. Грунтознавство - виняток. Виникло воно у 80-ті роки XIX ст., 11 грудня 1883р., коли у Санкт-Петербурзькому університеті видатний російський вчений Василь Васильович Докучаєв блискуче захистив докторську дисертацію, яка зробила справжній переворот у науці. Дисертація була присвячена дослідженню чорнозему.

 М.І. Гродеков не мав багатих родичів і знатних покровителів, рано залишився сиротою і самотужки долав життєві перешкоди. В 1865 році вступив до Миколаївської академії генерального штабу (м. Санкт-Петербург), яку блискуче закінчив у 1868 році.
   В російсько-турецьку війну 1877-1878 років М.І. Гродеков перебував у штабі М.Д.Скобєлєва, який завжди намагався оточити себе кращими офіцерами армії. Найкращою тоді рекомендацією для військового була репутація соратника і друга Скобєлєва. У кінці кампанії, під час перемир'я росіян з турками, Гродеков і Скобєлєв провели рекогносцировку підступів до Стамбула, зняли плани лінії турецької оборони, вивчили всі її деталі й розробили план взяття османської столиці через прорив Гадем-Кіойських позицій. На жаль, великі європейські держави зробили все, щоб цього не сталося.

pub153

  КІРОВОГРАДЩИНА У ВОГНІ постала перед глядачами у світлинах на виставці, підготовленій працівниками обласного краєзнавчого музею разом із фотокореспондентом "Народного слова" Ігорем Демчуком до 66-ї річниці Великої Перемоги. Герої та антигерої Великої Вітчизняної, її свідки й учасники (а багатьох із них уже давно немає серед живих) знову воскресли на чорно-білих фотографіях, їх роздивлялися вже правнуки тих партизанів, підпільників, червоноармійців, чия юність назавжди залишилась обпаленою війною.

pub152

  Напередодні дня Перемоги в кіровоградській школі №2 6 відбулися Уроки мужності. Ветерани Великої Вітчизняної війни, члени клубу "Патріот" прийшли до школи раніше.

   Російська армія зайняла містечко Сан-Стефано, що за 12 кілометрів від Стамбула. Від задуму зайняти турецьку столицю російський уряд відмовився. Англія і Австрія погрожували розірвати з Росією дипломатичні відносини у випадку зайняття Стамбула. В Сан-Стефано 3 березня 1878р. уповноважені воюючих стррін підписали мирний договір. Згідно з договором Туреччина визнавала повну незалежність Чорногорії, Сербії і Румунії, причому Чорногорія і Сербія дещо збільшували свою територію. Створювалась нова незалежна держава - князівство Болгарія, яке включало в себе територію з болгарським населенням від Дунаю до Егейського моря (власне Болгарію, Східну Румелію і частину Македонії). Боснія і Герцеговина отримали автономію. Росії було повернуто частину Бессарабії, приєднаної до Румунії в 1856 році, взамін чого Румунія отримала Добруджу. В Азії Росія отримала Ардаган, Батум, Каре, Баязет. Крім того, Туреччина сплатила Росії 310 млн рублів контрибуції.

pub148

  Кіровоград перебував під німецькою окупацією 2 роки і 5 місяців - з 5 серпня 1941 року по 8 січня 1944 року. За окупаційним адміністративно-територіальним устроєм Кіровоградщина була розділена на декілька гебітів. Кіровоградський гебіт складався з Кіровоградського, Аджамського, Великовисківського і Компаніївського районів. Він входив до складу Миколаївського генеральства (генералбецірка), яке було підпорядковане Рейхскомісаріату "Україна". Створена у перші дні окупації Кіровоградська міська управа була підпорядкована Кіровоградському гебітскомісаріату, який очолював німецький гебітскомісар. У деяких питаннях вона підкорялася міському і польовому комендантам, якими також були німецькі офіцери. Польова комендатура знаходилася на розі вулиць Великої Перспективної та Двірцевої (тепер - К.Маркса і Леніна). Комендант міста займав будинок № 4 по вулиці Миргородській (Калініна), другий від вулиці Шевченка. Гебітскомісаріат і міська управа розміщувалися в адмінбудівлі на площі Кірова.

pub145

   У наш нелегкий, кризовий час, коли ми більше чуємо про закриття музеїв та інших установ, досить незвично чути, що на Кіровоградщині відкрито новий музей, який з гордістю можна назвати першим в Україні і єдиним у світі. Музей історії українського хореографічного мистецтва - відділ Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, створеноу 2004 році. Він розташувався у живописному куточку степового краю, що нагадує про корифеїв українського театру, у виставах яких почав своє життя народно-сценічний танець, на території заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія (майже у 30 кілометрах від м.Кіровограда).

pub144

  П'ятого вересня Сулейман-паша знову здійснив атаку на Шипку, але і вона теж була відбита росіянами. Потім розпочалось так зване шипкинське сидіння, що проходило в умовах зимових холодів і снігових заметів. Під час цих подій російська армія втратила великі сили, зокрема від холоду та хвороб. Відомий російський художник-баталіст Василь Верещагін написав картину "На Шипці все спокійно", на якій можна побачити ці героїчні і трагічні події.