Статті

pub245.jpg (14058 bytes)

   В обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчого мистецтва під назвою «Для Бога я створюю найкраще, що можу». Виставка - це своєрідний підсумок конкурсу дитячого малюнка, початок якому поклав проект художника і музиканта Ярослава Стецика, що проводився в рамках фестивалю в місті Івано-Франківську.

  Віктор Шевченко, олександрівський прозаїк, член районного літературного об'єднання, яким керує поетеса Оксана Шпирко, подарував свою нову книжку прози "Іспит для DARVINA" меморіальному музею Марка Кропивницького і його керівнику Миколі Галицькому.
   Завітав Віктор Шевченко не один, і не в якості прозаїка. Молодіжна аудиторія "Театральної вітальні" музею вітала народний аматорський театр Олександрівського будинку культури, яким і керує весела талановита людина Віктор Шевченко. Ліцеїстів Короткова запросили на культурний захід, присвячений 130-річчю театру імені Кропивницького.

pub244.jpg (19733 bytes)

 Окрім прізвища, яке було на слуху багатьох, ніхто з фахівців та місцевих художників про цю особу не міг нічого сказати. Єдина інформація, що збереглася в музейній документації, - закупівля у січні 1948 року одинадцяти полотен художниці Петрашевської. Половина робіт була присвячена персонам та подіям Великої Вітчизняної війни: портрет К.Є.Ярка, комісара партизанського загону ім. Ворошилова, портрет П.П.Сидоренка, командира партизанського загону ім. Ворошилова, картина "Німці розстрілюють мирних мешканців у м. Кіровограді у січні 1944 року", картина "Зруйнований механічний цех заводу "Червона зірка". Інші роботи присвячені як загальноісторичним процесам - картина "Дари на прийомі у Б.Хмельницького", портрет імператриці Єлизавети Петрівни, копія з картини М.О.Касаткіна "Кріпосна актриса в опалі", так і регіональній історії: портрет Г.Я.Близніна та картина "Пам'ятник В.І.Григоровичу в м. Єлисаветграді".

  Минулого тижня напередодні 130-річчя українського професійного театру у відділі обласного краєзнавчого музею - меморіальному музеї М.Кропивницького відбулася зустріч глядачів з народним аматорським театром Олександрівського районного будинку культури.

   Під такою назвою в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, присвячена 68-ї річниці здня визволення України від німецька-фашистських загарбників. На неї були запрошені ветерани війни та учасники бойових дій, військовослужбовці однієї з військових частин.
   В експозиції представлено фотографії та документи командуючих фронтами, арміями, корпусами, словом, тих, хто безпосередньо здійснював керівництво визвольною операцією на території нашої області, а далі визволяв Україну й Європу. Особливе місце на виставці посідає кабінет генерала, де представлені предмети військового часу, перегляд яких повертає нас до подій Великої Вітчизняної війни.
   Як зазначив голова Спілки учасників бойових дій та ветеранів військової служби міста Кіровограда Анатолій Джеміга: "Це колосальна праця співробітників музею, і вона принесе користь мешканцям міста, молодому поколінню, щоби вони пам'ятали ту велику історію, яку робили наші батьки й діди. Відзначення Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників має на меті всенародне уславлення воїнів-переможців та вшанування пам'яті мільйонів полеглих - представників усіх національностей".
   Цю подію прокоментувала також директор музею Наталія Агапєєва: "В інших музеях є така практика: приурочувати виставку лише до 9 травня та 28 жовтня. Я з цим не погоджуюся. Така виставка має бути стаціонарною, постійною. В тому числі і в нас. Виставка побудована на справжніх архівних матеріалах з фондів обласного краєзнавчого музею. Це частина тієї великої колекції, зібраної за багато років, що ляже в основу експозиції залу Великої Вітчизняної війни при його оформленні. Цьогоріч виділено 1 мільйон 600 тисяч гривень на обладнання стаціонарної експозиції відділу історії. Зараз завершується тендер на замовлення експозиційного обладнання, замовником є управління капітального будівництва. Означена експозиція з'явиться у першій половині наступного року. До речі, наша виставка експонувалася протягом літа в Криму, в Лівадійському палаці. Вона викликала надзвичайну цікавість у відвідувачів з різних країн, а їх побувало на ній близько 22 тисяч. Виставку ми готували за покликом душі й за обов'язком перед тими, хто визволяв Кіровоградщину від гітлерівських окупантів. На цьому наша робота не закінчується. Велика Вітчизняна війна, безумовно, була й буде предметом наших подальших досліджень".

 

 

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ

 

"Народне слово", 1.11.2012

 

  Під такою назвою в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, присвячена 68-ї річниці здня визволення України від німецька-фашистських загарбників. На неї були запрошені ветерани війни та учасники бойових дій, військовослужбовці однієї з військових частин.

  Обласний краєзнавчий музей поповнився ще одним унікальним експонатом, який знайшли і передали Кіровограду з Росії. Це державна нагорода колишнього Радянського Союзу - золота медаль "Серп і молот" Героя Соціалістичної Праці. Вона належала нашому земляку з Ульяновського району. Медаль була викрадена ще у дев'яностих роках, її знайшли у Росії і повернули до України.

 

"Народне слово", 1.11.2012

pub242.jpg (18767 bytes)

  Наприкінці тижня у Кіровограді відбувся І Центрально-Український музейно-туристичний фестиваль. Цей захід приурочили до Всесвітнього дня туризму, щоб нагадати гостям та жителям Кіровоградщини про великий туристичний потенціал нашого краю. У сконцентрованому вигляді з ним можна було познайомитися у перший день фестивалю в обласному краєзнавчому музеї.
   Потрапити у саме серце фестивалю можна було просто, що ми і зробили, проходячи Дворцовою та задивившись на барвисті виставки народних умільців. А що це за свято? - запитували перехожі, зацікавившись грою духового оркестру та гусарами. Там же відразу можна було купити оберіг, вишиту картину чи інший виріб ручної роботи.
   Яка то користь із використаної скляної пляшки? - запитаєте ви і будете приємно вражені, їх народна майстриня Олена Рубанчук розписує власними руками за допомогою акварельних фарб та пензлика. Виходить у неї це дуже гарно і звичайна пляшка з-під шампанського перетворюється на чудовий декор на кухню, розписаний петриківськими візерунками. Також у колекцію робіт майстрів із Новоукраїнки ввійшли дерев'яні шкатулки. А от Олександрівський район був багатий на грошові деревця із бісеру та пасток, їх представляв Н.Галушка із с. Підлісного.
   Вільшанка на виставці була представлена як багатонаціональний край, яка береже та поважає спадок тих представників національних меншин, які проживають у їхньому краї. Новомиргород на виставці був серед фаворитів із використання мультимедіа. Ще б пак, адже представляв Новомиргородський край сам Олександр Жовна. Він привіз із собою свої знакові фільми, зняті за мотивами його творів: "Маленьке життя", "Секонд хенд" та ін.
   Кіровоградці, як господарі фестивалю, зібрали під своїм крилом найбільше виставок та подбали про сувенірну продукцію. Його презентувало гостям фестивалю кіровоградське видавництво "Імекс-ЛТД". Там усі бажаючі могли придбати паспорт... кіровоградця - сувенірний телефонний довідник-путівник для завзятих туристів. Крім того, на розкладках були книги краєзнавчого спрямування з девізом: "Читаю, знаю, люблю...".
   Стару-добру спадщину радянської доби вирішила згадати галерея "Єлисаветград", назвавши виставку "Родом із СССР", Кіровоградський музей музичної культури ім. К.Шимановського запросив на свій фестиваль, коротко проанонсувавши його, а працівники краєзнавчого музею підготували виставку "Літературна Кіровоградщина".
   Ульяновка запрошувала до себе великим короваєм, Новоукраїнка - виставкою художника Івана Похитонова, а Світловодський район порадував цінними раритетними речами. Належать вони Захарівському музею історії, в якому лише певним видам предметів побуту належать цілі зали, наприклад, зал музичних інструментів, старовинних годинників, вишиваних рушників та ін. Привезені ними речі - лише невелика частинка унікальних для Кіровоградщини речей.
   Та це ще не все. 29 вересня естафету перейняв Хутір Надія, де відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського свята театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", а 30 вересня - Олександрівський та Світловодський райони.

 

 

Тетяна ЛЕВІНСЬКА.
Фото автора

 

"Кіровоградська правда", 5.10.2012

 

pub242.jpg (18767 bytes)

  Наприкінці тижня у Кіровограді відбувся І Центрально-Український музейно-туристичний фестиваль. Цей захід приурочили до Всесвітнього дня туризму, щоб нагадати гостям та жителям Кіровоградщини про великий туристичний потенціал нашого краю. У сконцентрованому вигляді з ним можна було познайомитися у перший день фестивалю в обласному краєзнавчому музеї.

pub241.jpg (22412 bytes)

   Мабуть, нікого не подивує бажання автора звернутися до теми відносин таких велетнів української культури, як М./І.Кропивницький і Д.І.Яворницький. Напрямки їх діяльності дещо різні, але мета одна - "Корисна для української людності праця". Так висловився у своїй епістолярній спадщині Д.І.Яворницький про свою працю. І, мабуть,ні в кого не виникне заперечень, що ця визначальна фраза (думка) прямо стосується і М.Л.Кропивницького. Адже вони обоє все своє життя працювали для української людності.

pub237.jpg (23260 bytes)

   Область показала свій туристичний потенціал у рамках І Центрально-Українського музейно-туристичного фестивалю, що проходив наприкінці вересня в Кіровограді.

   У приміщенні краєзнавчого музею фестиваль відкрив голова облради Микола Ковальчук. На заході були присутні Віктор Петраков - радник міністра культури Російської Федерації та представники громадськості, музейних та туристичних установ областей України. Відвідувачі мали можливість оглянути вироби майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та міні-виставки від музеїв області.

pub236.jpg (120122 bytes)

  Засвітилися усіма своїми гранями сорок другі "Вересневи самоцвіти". Як відомо, нинішнє свято присвячено 130-річчю театру М.Кропивницького.
   Минулої суботи навколо женьшеневого куща Тобілевичів на Хуторі Надія зібралися аматори і професіонали театрального мистецтва, знавці і прихильники сцени, усі, хто з пошаною ставиться до української культури. Серед них очільники області, народні депутати різних рівнів. Їх радо зустрічали фольклорні колективи з більшості районів Кіровоградщини.

pub235.jpg (20515 bytes)

  Минулої суботи Хутір Надія гостинно приймав шанувальників та прихильників театрального мистецтва, які завітали сюди з нагоди відкриття 42-го Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» та відзначення чергової річниці від дня народження славетного земляка Івана Тобілевича (Карпенка-Карого). Тут у цю пору, як завжди, по-особливому гарно. В алеях і затишних куточках Карпенкового парку по-особливому відчуваєш красу рідної української землі, велич духу кращих її синів.

pub233.jpg (17568 bytes) 

   У жовтні 2012 року відзначається 130-річчя українського професійного театру, фундатором якого був наш земляк Марко Кропивницький. Створенню і бурхливому розвитку національного професійного реалістичного класичного театру передували виступи аматорських колективів міст і містечок півдня неосяжної імперії. Одним з культурних центрів її був наш Єлисаветград. У 1870-х роках місто славилось аматорським гуртком, виступи якого не раз перевершували гру професійних труп-гастролерів, привертали увагу загалу. Мистецькою подією в житті краю стала постановка вокально-хорової композиції "Вечорниці" П.Ніщинського, представника творчих кіл української інтелігенції, чия діяльність сприяла розвитку національної музичної культури другої половини XIX ст. Творчість його була пов'язана також із напінь містом.

pub231.jpg (23795 bytes)

 На території заповідника-музею І.К.Карпенка-Карого "Хутір Надія" щосуботи та щонеділі відбувається щось цікаве. Ось, наприклад, в один з вихідних днів частина відпочиваючих відправилась за довільним маршрутом, інша ж - долучилась до участі в ТеатКвесті. Розпочалась програма з екскурсії по заповіднику, потім команди виконали ряд пошукових завдань та взяли участь у творчо-інтелектуальному конкурсі. Групи підтримки також змагались у веселих конкурсах, бали за котрі потім додавались до командних.

pub230.jpg (18054 bytes)

  Одним із складових будуару - невеликої, але розкішно вбраної кімнати багатої жінки для відпочинку та зустрічей із найближчими друзями - був і дамський кабінет. І перше, і друге у змозі представити обласний краєзнавчий музей у всій красі та неповторності. Будуар колишнього будинку Абрама Барського займає правий ризаліт будівлі, в якій розташований обласний краєзнавчий музей в Кіровограді, і прикрашений у внутрішньому оздобленні ліпленням в стилі неорококо. Дамський кабінет до музею потрапив у післявоєнний час (у 1948 році), був куплений за 50 карбованців. А саме зараз експонується на пересувній виставці "Скарби Ільїна" у Лівадійському палаці-музеї Автономної Республіки Крим.

 pub229.jpg (18018 bytes)

  Минулого року Кіровоградщина відзначила 240-ву річницю від дня народження М.М.Раєвського проведенням ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції "Сім'я Раєвських в історіко-культурному просторі слов'янського світу". Цьогоріч в області триває підготовка заходів до 200-річчя Вітчизняної війни 1812 року, які також, як і попередній, пройдуть у селі Розумовці Олександрівського району. Здавалося би, все, що стосується родини Раєвських, досліджено і зрозуміло, залишеється тільки візначати ювілейні дати, але і досі ми не отримали відповіді на запитання: що за гравюра зберігається в в обласному краєзнавчому музеї?

pub228.jpg (29251 bytes)

   Мереживне плетіння відоме ще з часів Київської Русі, але тільки у XVIII столітті широкого розвитку набуло плетіння нитяного мережива на коклюшках, яке представлене у фондовому зібранні Кіровоградського обласного краєзнавчого музею серветкою, що була закуплена у 1949 році у тепер уже відомого міського колекціонера Олександра Борисовича Ільїна.

pub221

  Мужньо билися на фронтах Великої Вітчизняної жителі Кіровоградської області. Понад 85 тисяч з них нагороджено орденами і медалями, 135 удостоєно звання Героя Радянського Союзу, а маршал Радянського Союзу Петро Кирилович Кошовий за розгром кримського угруповання ворога та бої у Східній Пруссії і генерал-майор авіації Олексій Юхимович Мазуренко за вмілі дії на Балтиці, Чорному морі та Півночі стали двічі Героями Радянського Союзу. 7 липня цього року минуло 95 років з дня народження нашого видатного земляка О.Ю.Мазуренка.

pub216.jpg (11293 bytes)

   Так можна назвати язичницьке свято Івана Купала, яке в останнє десятиліття привертає увагу не тільки дослідників фольклору та етнографії.

  Тиждень тому в рамках циклу "Звичаї і обряди українського народу" обласний краєзнавчий музей провів на своєму подвір'ї "Гуляння на Купала". Це дійство виконали учасники театральної студії "Світлоколо" (керівник - Людмила Борисенко) та зразкового хореографічного ансамблю "Метелиця" (Тетяна Нагурна). Після нього майстер-клас з виготовлення квітів та купальського вінка показала майстриня Віра Кравченко. Ігри і забави провела Людмила Борисенко. А під занавіс присутні оглянули виставку робіт Миколи Явтушенка, що експонується у відділі природи краєзнавчого музею і закликає бачити красу навколо себе, зберігати її та творити самому.

pub206.jpg (11463 bytes)

  З Україною пов'язано багато років життя, військової, адміністративної та дипломатичної діяльності великого російського полководця Михайла Іла-ріоновича Голенищева-Кутузова (1745-1813). Зокрема він брав участь у багатьох битвах на території нинішньої України, командував тут військовими частинами і з'єднаннями. Тут же, в Україні, він зустрів ще до одруження свою справжню любов, яка мала нещасливий кінець.