Статті

pub018

   З 2004 року в нашій області, на Хуторі Надія, діє Музей історії українського хореографічного мистецтва. На сторінках газет не раз з'являлись статті, що розповідали про нього. Процес розвитку музею триває.

pub015

   29 березня виповнюється 100 років від дня народження відомого співака (бас-баритон) і режисера, народного артиста СРСР Володимира Аркадійовича Канделакі (1908-1994), чиє дитинство пов'язане з нашим містом.
   Родина батька співака службовця Аркадія Канделакі жила в Одесі, Єлисаветграді, Батумі. Для їх сина, що народився у 1908 році в Тбілісі, містом дитинства став Єлисаветград. У будинку на розі вулиць Олександрівської та Олексіївської (нині - Володарського та Гагаріна) Володя зачаровано слухав домашні концерти. Мама хлопця Наталя Євстафіївна гарно співала украінські пісні, російські та циганські романси.

pub013

   Вже кілька років зв'язує дружба обласний краєзнавчий музей та Кіровоградський інститут "Україна". "Нашу увагу привертає цей ВУЗ тому, що там не тільки готують фахівців у різних галузях, а й виховують духовно багатих людей. Ректор інституту Олександр Барно завжди йде назустріч пропозиціям від наших співробітників, запрошує й нас до участі у наукових заходах. Зараз у музеї триває ремонт, але зв'язок не перервався - музей прийшов в інститут", - говорить заступник директора музею з наукової роботи Світлана Колесник.

pub012

   4 березня у заповіднику-музеї "Хутор Надія" відбулось святкування Масляної. Сутність свята - ідея пробудження від зимового сну, оновлення всього живого. Масляну відзначали ще наші предки у дохристиянський період, а церква включила до календаря під назвою "Масляний тиждень".

pub003

  За уявленнями наших предків-землеробів, новий рік починався навесні, з початком нового сільськогосподарського "кола", з новими оранкою й сівбою. Отож, Масниця (яку гуляють в останній тиждень перед Великим постом) - одне з найвеселіших і найулюбленіших народних свят: закінчення зими, початок довгоочікуваної весни.

   І знову маю заспокоїти кіровоградців: ремонт та реставрація ще однієї пам'ятки архітектури -приміщення обласного краєзнавчого музею - відбуваються згідно з відповідними нормами і вимогами. Напередодні читачі газети телефонували в редакцію й обурювалися, ніби "в музеї ломами збивають ліпні прикраси, вікна міняють на пластикові і тонують під дерево" тощо. Це не могло нас ле стурбувати, тож ми вирішили безпосередньо пересвідчитись, у "варварських методах ремонтників".

pub004

   У "Театральній вітальні" меморіального музею Марка Кропивницького відбувся тематичний захід з нагоди відзначення 120-ї річниці від дня народження видатного земляка, актора і режисера, фундатора і беззмінного керівника протягом більше сорока років Київського академічного українського драматичного театру ім. І.Франка, народного артиста СРСР Гната Петровича Юри.

pub005

   Напевне, я не дуже помилюся, коли скажу, що мистецтво батика - це жіноче мистецтво. Не тому, що декоративні тканини природно захоплюють насамперед жінок, а тому, що створення художнього образу - конкретного чи абстрактного - на межі прикладного і образотворчого мистецтва потребує гармонії, особливо тонкого відчуття кольору й матеріалу, імпульсивної фантазії, притаманної саме жінці. А робота у такій складній техніці вимагає знову ж таки суто жіночого терпіння і працелюбності, тоді як сильна стать більше схильна до настроєвих імпульсів.

pub011

    У виставковій залі обласного Центру народної творчості відкрилася оригінальна виставка кіровоградської художниці Наталії Завалій "Минуле і сучасне Кіровоградщини". Понад тридцять робіт дивують глядача незвичним поєднанням архітектурних, а також квіткових шедеврів природи.

pub038

   Всім відоме, ще й дуже улюблене нашим православним народом свято Покрови. Великої популярності культ Покрови Богородиці набрав ще в XVII столітті. В середині XVIII ст. в Києві з-поміж сімнадцяти церков три носили її ім'я. На іконах Покрови часто використовували образи національних героїв - Мати Божа тримала під своїм покровом на деяких - Богдана Хмельницького, на інших Івана Мазепу, єпископів тощо.

pub035

   З 1754 року у верхів'ї Інгулу, де розташувалось будівництво земляної фортеці, виникло місто, якому пізніше дали назву Єлисаветград.
   Відомо, що кожне місто має свої вулиці провулки, площі, а ось вулиці Єлисааветграда у XIX ст. були особливими - по них ходив трамвай. І це було четверте за ліком місто, де було пущено електричний трамвай у Російській імперії. Перший став до ладу в Києві (1892), у Москві він з'явився в 1899-у.

pub034

  Мріяти, фантазувати, поринати у минуле, хоча б подумки сягати у майбутнє нікому ніколи не шкодило. Навпаки - мрійники частенько стають рушійною силою прогресу. Ось такі почуття викликала у мене зустріч з надзвичайно цікавими людьми. Я б сказав - зустріч повчальна у багатьох аспектах. Було від чого пройнятися як щирою заздрістю, так і гіркотою нашої дійсності.

pub020

  Знайомство кіровоградців із внуком Марка Кропивницького Ігорем Олексійовичем відбулося ще за життя першого завідувача меморіального музею імені творця українського професійного реалістичного театру, фактично засновника музею Віктора Петровича Яроша. Це сталося у вісімдесятих роках минулого століття. Від того часу й триває дружба Ігоря Кропивницького з нашим музеєм.

pub033

  Наша газета вже не раз писала про те, що в Кіровограді з волі можновладців руйнується унікальна пам'ятка фортифікаційного мистецтва - фортеця святої Єлисавети. І зовсім недавно "Народне слово" звернуло увагу на те, що власники супермаркету, розташованого у пам'ятникоохоронній зоні, почали зводити якесь службове приміщення вже практично на території одного з редутів. Читачі помітили нашу публікацію і телефонували в редакцію - одні з обуренням " на забудовників, інші з вдячністю, що газета привернула увагу до цього акту вандалізму. Але не помітили її керівники міста і служби, котрі покликані охороняти такі об'єкти, як фортеця, у всякому разі - не дозволяти на прифортечній території, тим більше - на місці її земляних укріплень будь-яку забудову. "Народне слово", а відтак і його читачі так і не дізналися, що ж цього приводу думає міська влада.

pub032

   Це вже стало традицією, що митці до Дня незалежності готують експозиції своїх робіт і виносять їх на суд глядача. Як правило, їхні твори суголосні баченню громадянами нашої держави свого сьогодення і майбутнього і присвячуються Україні, хоч це прямо й не декларується авторами. Зате в них присутні характерні для нашого народу художні мотиви, гра кольорів, поєднання багатовікового і новітнього. Такою бачиться виставка декоративно-
ужиткового мистецтва, відкрита напередодні свята в обласному художньому музеї, на якій представлено близько двохсот робіт із різних куточків Кіровоградщини. Вона радує багатством орнаментів, творчою фантазією і тим неповторним почуттям любові до рідної землі, яке закладене у творах народних майстрів.
   А в обласному краєзнавчому музеї у ці дні свої роботи представляє Олена Чеснокова-Корольова. Це, головним чином, чудові акварелі - натюрморти і краєвиди рідного міста.

На знімку: на виставці представлені роботи відомої вишивальниці
з Новгородки Лариси Зоріної. "Козак Мамай" - одна з них.
Фото Івана КОРЗУНА

 

"Народне слово", 4.09.2007

pub031

   Мені життя подарувало багато цікавих зустрічей, але навряд чи колись я забуду Миколу Смоленчука, особливу людину, яка так багато зробила для української науки, літератури, для нашого Хутора "Надія".
   Микола Кузьмович не міг стояти осторонь, коли руйнували і знищували історичні місця. Він захищав ці священні пам'ятки нашого краю.

pub030

     Многие считают, что банковские служащие сухие люди и занимаются только финансовой деятельностью. Оказывается, нет.
   На прошлой неделе без каких-либо пафосных речей и телекамер работники Нацбанка Украины в Кировоградской области посетили Хутор "Надія". Поездка была связана с тем, что, собрав 2600 гривен личных средств на реставрацию одного из экспонатов Хутора "Надія" - кровать выдающегося деятеля украинской драматургии Ивана Карпенко-Карого (Тобилевича), работники банка привезли и вручили сотрудникам музея-заповедника этот раритет.

pub021

    Гідним продовжувачем традицій театру корифеїв став наш обласний музично-драматичний театр ім.Кропивницького. У сценічному літописі кропивничан є незабутня сторінка, вписана творчим колективом у роки Другої світової війни. Наш театр було евакуйовано наприкінці 1941 року до Туркменської РСР у м. Красноводськ. Театр з України працював у таких містах і населених пунктах, як Кизил-Арват, Мари, Кушка, Юлатань, Чарджоу, Керки, Байрам-Алі, Красноводськ. Влітку 1942 р. колектив виступав у столиці республіки Ашхабаді.

pub029

   Образ жінки найперше асоціюється з поняттями милосердя, добро, ласка. Жінка - це сестра, наречена, дружина, мати. Жінка дає життя, оберігає його. Але на найстрашнішій війні 20 століття їй довелося стати воїном.
   На війні жінки були медиками, зв'язківцями, снайперами, стрільцями, танкістами, льотчиками, партизанами, підпільниками. Вони нарівні з чоловіками стали на захист Батьківщини. Одна з них - Антоніна Федорівна Худякова, Герой Радянського Союзу.

pub006

   У роки Великої Вітчизняної війни Героями Радянського Союзу стали майже дві з половиною тисячі льотчиків, а шістдесят п'ять із них нагороджені Зіркою Героя двічі. Серед них - наш земляк Олексій Юхимович МАЗУРЕНКО. Третього липня йому виповнилось би 90 років.
   Народився Олексій Юхимович у селі Ленінка Устинівського району, в сім'ї селянина. Після закінчення Устинівської середньої школи працював помічником майстра вугільної шахти "Октябрьская революция" міста Шахти Ростовської області, з 1938 року навчався в аероклубі. 1940 року закінчив Єйське військово-морське авіаційне училище. Сюди він мріяв потрапити, щоб здійснити свій намір - стати льотчиком.
   За роки війни наш земляк пройшов шлях від льотчика-винищувача до командира штурмового авіаполку. У грудні 1941 року молодший лейтенант Олексій Мазуренко у складі 57-го штурмового авіаційного полку здійснив 43 бойових вильоти. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно йому 23 жовтня 1942 року.
   Будучи командиром 7-го гвардійського авіаційного полку (9-та штурмова авіаційна дивізія ВПС Балтійського флоту), гвардії полковник Мазуренко до середини серпня 1944 року здійснив ще 159 бойових вильотів, особисто потопив 8 кораблів противника та 22 - у групі. Льотчики цього полку наносили нищівні удари по аеродромах, залізничних вузлах, резервних пунктах противника. Олексій Мазуренко водив літак "на відмінно" - і в складних погодних умовах, і в різну пору доби. Багато пам'ятних вильотів на рахунку Олексія Юхимовича. Особливо часто згадував він свого друга Петра Ігашова - першого повітряного Матросова Балтики. Усі подальші перемоги Мазуренка - то помста і за Петра Ігашова.
   В одному з нагородних листів, який зберігається у Гатчинському військово-морському архіві, говориться про те, що в 45 бойових вильотах наш земляк особисто і в групі знищив 10 танків, 115 автомашин, 17 зеніток, 18 бронемашин, 10 гармат, сотні гітлерівців. Скупі рядки, невибагливі слова, та з них виростає образ вольового, безстрашного льотчика, талант якого розкрився у роки війни.
   5 листопада 1944 року Олексія Мазуренка було нагороджено другою Золотою Зіркою Героя. Протягом війни він здійснив 315 бойових вильотів. Радісне свято Перемоги зустрів у 1945 році поблизу острова Борнхольм.
   Війна залишилася позаду. 1949 року закінчив Вищі офіцерські льотно-тактичні курси авіації ВМФ, 1952 - Військово-морську академію. Командував авіаційним полком, дивізією, працював у Центральному апараті ВМФ.
   З 1972 генерал-майор авіації Мазуренко - у запасі. Жив у місті-герої Ленінграді (з 1991 року - Санкт-Петербург). Багато часу приділяв військово-патріотичному вихованню молоді.
   Нагороджений орденами Леніна, трьома - Червоного Прапора, Ушакова II ступеня, двома - Вітчизняної війни II ступеня, Червоної Зірки, українським орденом Ярослава Мудрого V ступеня, медалями.
   11 березня 2004 року двічі Героя Радянського Союзу, почесного громадянина міста Санкт-Петербурга Олексія Юхимовича Мазуренка не стало. Похований він у Санкт-Петербурзі на Нікольському кладовищі.
   Бронзовий бюст двічі Героя Радянського Союзу установлено в Устинівці Кіровоградської області.

 

Валентина ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

 

"Вечірня газета", 22.06.2007

pub028

   Сьогодні, 9 червня, виповнилося б 100 років з дня народження нашого земляка Героя Радянського Союзу О.П.Осадчого.
   135 жителів нашої області за мужність та героїзм, проявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни, були удостоєні високої нагороди - звання Героя Радянського Союзу. Один із них -Олександр Петрович Осадчий - гвардії генерал-майор, командир 11-ї гвардійської винищувальної авіаційної Дніпропетровської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 2-го гвардійського штурмового авіаційного Володимир-Волинського Червонопрапорного корпусу.