Статті

v.v.bukov

19 червня виповнюється 90 років з дня народження Василя Бикова – видатного білоруського письменника. Лауреат Державної премії СРСР, автор творів «Журавлиний крик», «Третя ракета», «Альпійська балада», «Сотников», «Обеліск», «Дожити до світанку», «Вовча зграя», «Його батальйон», «Знак біди», «Кар’єр» та інших.

wafa

У новій експозиції обласного краєзнавчого музею «Заселення краю» увагу відвідувачів обов'язково привертатимуть дві однакових за стилем, але різних за розміром інтер’єрні шафки. Різняться вони і часом свого надходження до музею, розбіжність дат становить майже сорок років.

«Великі речі, дві, мов одна: перша – любов, а друга – війна» - так лаконічно охарактеризував Редьярд Кіплінг ніби нешироке, але насправді невичерпне коло тем, які завжди пробуджують величезний інтерес. На щастя (чи на жаль) для шановних читачів та читачок цієї статті, автор пропонує звернутися до значно менш складнішої тематики – другої. Мова піде про останню світову війну, а точніше про її назву та назву дня коли вона закінчилася.

 

Вдячні за небайдужість…

Навесні 2014 року відкрилась оновлена експозиція відділу історії Кіровоградського обласного краєзнавчого музею .

Останнім часом з’явилось чимало відгуків, у тому числі у мережі інтернет на місцевих сайтах. Нам приємне небайдуже ставлення відвідувачів та фахівців до нашої роботи. Навіть критичні публікації цікаві і потрібні.

Зауваження стосуються обладнання, змісту експозиції, збереженості експонатів. Вважаємо за потрібне роз’яснити деякі питання.

pub266.jpg (9999 bytes)

 Віктор Крангач народився 26 лютого 1927 року у Великій Висці в родині медиків. З 1931-го по 1941 рік разом з сім’єю проживав на Донеччині. В роки Великої Вітчизняної війни родина Крангачів знаходилася в Ленінградській області, де батьки працювали в госпіталі.
   В 1943-1944 роках Віктор навчався у військовому училищі, після закінчення котрого його направлено на фронт – п/п 72472. З липня 1944 рок він знаходився в 4-му стрілецькому полку 98-ї стрілецької дивізії, де був командиром стрілецького взводу. В одному з листів до батьків Віктор писав: «Здравствуй, отец и мать! Сейчас иду в бой. Буду без страха защищать свою родину. Крепко целую. Ваш сын Виктор».

  Днями у меморіальному музеї Кропивницького відбулася презентація виставки під однойменною назвою. Присвячена вона була історії українського театру.
   Професія актора і цікава, і складна. Тож про неї розповідали на відкритті виставки актори нашого театру імені Кропивницького. І це було дуже цікаво. Наприклад, заслужений артист України Олександр Ярошенко говорить, що актор весь час обмізковує нову роль. Не забуває про неї ні на мить. Бо справжнє мистецтво має здаватися глядачам легкою невимушеною грою. Насправді ж це чимала робота. Але ж коли глядач бачить творчі муки актора, то це поганий актор. А ще присутні слухали музичні номери з вистав у виконанні Олександра Ярошенка та Євгена Скрипника.

pub265.jpg (22600 bytes)

  У сучасній краєзнавчій літературі стратегія, хід та результати Кіровоградської наступальної операції, проведеної військами 2-го Українського фронту в період з 5 по 16 січня 1944 р., розглядаються багато в чому на основі мемуарів генерала армії Івана Степановича Конєва. У своїх “Записках командуючого фронтом” І.С.Конєв дав досить детальний аналіз подій     Кіровоградської операції, який на багато років став орієнтиром для дослідників під час вивчення тих подій. 

pub262.jpg (22687 bytes)

   Михайло Іванович Каліхов народився 16листопада 1923 р. в с. Цвітне Володарського району Астраханської області в багатодітній сім’ї селянина-рибака.
   У 1939 році, після закінчення школи, юнак вступив до Полтавського танкового училища, котре в роки Великої Вітчизняної війни було евакуйовано в місто Камишин Сталінградської області й перейменовано в Камишинське. Це училище Михайло закінчив в 1943-му.
   Одразу був направлений для проходження подальшої служби в 8-й МАК, у 68-му механізовану бригаду, в 139-й танковий полк на посаду командира танка Т-34.

pub259.jpg (30767 bytes)

 Тридцять років обласний краєзнавчий музей зберігає безіменний кітель з погонами генерала армії. До лівого борта кітеля прикріплені медаль “Золота Зірка” Героя Радянського Союзу та 33 орденських планки. Завдяки останнім сьогодні і з’явилася можливість атрибутувати військове обмундирування, що датується 1968 роком.

  У січні 1944 р. війська 2-го Українського фронту (командуючий – генерал армії І.С.Конєв) провели Кіровоградську наступальну операцію. Протягом 5-6 січня 7-й і 8-й механізовані корпуси 5-ї гвардійської армії (командуючий – генерал О.С.Жадов), здійснюючи наступ у напрямку на Грузьке, перерізали залізничну й шосейну дороги Кіровоград – Новоукраїнка.

pub253.jpg (5202 bytes)

  Незабаром жителі Кіровоградщини та й гості міста матимуть можливість ходити на екскурсії до Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. Про це та про ще деякі плани на майбутнє розповіла нашій газеті директор музею Наталія Юріївна Агапєєва: - Серед основних запланованих подій на 2013 рік найвизначнішим буде відкриття довгоочікуваних експозиційних залів, в яких можна буде ознайомитися з експонатами з історії рідного краю, природи Кіровоградщини. Всього планується оформити десять залів з різноманітними експозиціями. Особливу увагу буде приділено колекції під назвою "Кунсткамера Олександра Ільїна". Чималий інтерес до цього унікального зібрання почав виникати після виходу в світ телесеріалу "Синдром дракона". І хоч цей фільм художній, деякі реальні риси загадки колекції там є. Тож і інтерес до колекції Ільїна чималий.

pub252.jpg (16362 bytes)

  13 грудня, саме в День святого Андрія Первозванного, у меморіальному музеї М.Кропивницького в Кіровограді проводили вечорниці. Справжні, за давніми українськими традиціями.

pub251.jpg (35202 bytes)

    Ще 29 липня минулого року відзначено 50-річчя з нагоди урочистого пуску Кременчуцької ГЄС, будівництво якої стало поштовхом до народження нового міста Кіровоградської області - Світловодська.
   Поряд з цим будівництво відкрило не одну сторінку доісторичного життя не тільки нашого краю, але й України в цілому. Саме Світловодщина стала місцем, де, як виявилось, зосереджено найбільше решток доісторичних істот. Знайдені під час будівництва залишки мамонтів та інших тварин заклали основу палеонтологічної колекції обласного краєзнавчого музею.

pub250.jpg (28746 bytes)

   І все-таки якими добрими були листівки у Радянському Союзі! Можливо, їм не вистачало сучасного поліграфічного обладнання, але скільки душі у них вкладали художники!
   Примітно, що Снігуроньки та Діди Морози на кожній листівці ніколи не повторювалися, але була у них одна спільна риса: всі вони аж пашіли здоров'ям та радістю, були червонощокими та веселими. Таких казкових новорічних персонажів на будь-який смак можна побачити й зараз у обласному краєзнавчому музеї, де відкрили виставку новорічних листівок.

pub249.jpg (33735 bytes)

 13 грудня член Національної спілки краєзнавців України, ради обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, історико-культурологічного товариства "Ойкумена" та Українського геральдичного товариства Юрій Тютюшкін відзначив своє 61-річчя. Відзначив черговою виставкою. Тобто відповідно до свого захоплення, яке вже давно перетворив на системну роботу з пошуку нових напрямків і тем у філокартії.

pub247.jpg (39671 bytes)

   Три дні гостювала в обласному краєзнавчому музеї виставка киян «Народна війна».
   До цього експозиція встигла побувати у 20 містах України, всюди отримуючи схвальні відгуки. Наприклад, у Києві з легкої подачі голови Національної спілки журналістів Романа Наливайченка її охрестили українським вікіліксом. А нам приємно, що на ній представлена і Кіровоградщина.

pub248.jpg (20054 bytes)

   У Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї впродовж трьох днів перебувала пересувна виставка "Народна війна", що подорожує найбільшими містами України. В основу експозиції лягли матеріали про складні події історії України 1917-1925 років, відображені в архівних документах, тривалий час засекречених. Виставка створена Київською міською організацією Всеукраїнського товариства "Меморіал", складається з 24 тематичних планшетів, які розповідають про часи Центральної Ради, Гетьманської України, Директорії, ЗУНР, Радянської України. Історія тут говорить мовою документів, карт, фотографій, малюнків. Під документами розташовані посилання на джерела, більшість з яких архівні. Експозиція - результат пошукової роботи в архівах 18 областей.

pub246.jpg (8249 bytes)

 Серед частин і з'єднань радянських Збройних сил, подвиги яких у роки Великої Вітчизняної війни стали відомі всій країні, користується заслуженою славою 130-та гвардійська дивізія та 32-й гвардійський стрілецький корпус, у лавах яких нашому земляку гвардії полковнику Івану Оникійовичу Самчуку довелося воювати. 20 грудня нинішнього року будемо відзначати 100-річчя з дня народження нашого земляка, тож є нагода розповісти про нього.

  За 29 кілометрів від залізничної станції Шостаківка, на березі річки Сугоклія-Комишовата, розкинулося село Миколаївка - сучасний центр сільради. Засноване це село на початку XVIII століття. Радянську владу тут було встановлено у лютому 1919 року. А 1929-го організовано колгосп, якому присвоєно ім'я відомого земляка І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого). Під цією назвою комгосп проіснував до 1938 року, я пізніше був переіменований на колгосп ім. Жданова.

pub245.jpg (14058 bytes)

   В обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчого мистецтва під назвою «Для Бога я створюю найкраще, що можу». Виставка - це своєрідний підсумок конкурсу дитячого малюнка, початок якому поклав проект художника і музиканта Ярослава Стецика, що проводився в рамках фестивалю в місті Івано-Франківську.

pub245.jpg (14058 bytes)

   В обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчого мистецтва під назвою «Для Бога я створюю найкраще, що можу». Виставка - це своєрідний підсумок конкурсу дитячого малюнка, початок якому поклав проект художника і музиканта Ярослава Стецика, що проводився в рамках фестивалю в місті Івано-Франківську.