Статті

pub250.jpg (28746 bytes)

   І все-таки якими добрими були листівки у Радянському Союзі! Можливо, їм не вистачало сучасного поліграфічного обладнання, але скільки душі у них вкладали художники!
   Примітно, що Снігуроньки та Діди Морози на кожній листівці ніколи не повторювалися, але була у них одна спільна риса: всі вони аж пашіли здоров'ям та радістю, були червонощокими та веселими. Таких казкових новорічних персонажів на будь-який смак можна побачити й зараз у обласному краєзнавчому музеї, де відкрили виставку новорічних листівок.

pub249.jpg (33735 bytes)

 13 грудня член Національної спілки краєзнавців України, ради обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, історико-культурологічного товариства "Ойкумена" та Українського геральдичного товариства Юрій Тютюшкін відзначив своє 61-річчя. Відзначив черговою виставкою. Тобто відповідно до свого захоплення, яке вже давно перетворив на системну роботу з пошуку нових напрямків і тем у філокартії.

pub247.jpg (39671 bytes)

   Три дні гостювала в обласному краєзнавчому музеї виставка киян «Народна війна».
   До цього експозиція встигла побувати у 20 містах України, всюди отримуючи схвальні відгуки. Наприклад, у Києві з легкої подачі голови Національної спілки журналістів Романа Наливайченка її охрестили українським вікіліксом. А нам приємно, що на ній представлена і Кіровоградщина.

pub248.jpg (20054 bytes)

   У Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї впродовж трьох днів перебувала пересувна виставка "Народна війна", що подорожує найбільшими містами України. В основу експозиції лягли матеріали про складні події історії України 1917-1925 років, відображені в архівних документах, тривалий час засекречених. Виставка створена Київською міською організацією Всеукраїнського товариства "Меморіал", складається з 24 тематичних планшетів, які розповідають про часи Центральної Ради, Гетьманської України, Директорії, ЗУНР, Радянської України. Історія тут говорить мовою документів, карт, фотографій, малюнків. Під документами розташовані посилання на джерела, більшість з яких архівні. Експозиція - результат пошукової роботи в архівах 18 областей.

pub246.jpg (8249 bytes)

 Серед частин і з'єднань радянських Збройних сил, подвиги яких у роки Великої Вітчизняної війни стали відомі всій країні, користується заслуженою славою 130-та гвардійська дивізія та 32-й гвардійський стрілецький корпус, у лавах яких нашому земляку гвардії полковнику Івану Оникійовичу Самчуку довелося воювати. 20 грудня нинішнього року будемо відзначати 100-річчя з дня народження нашого земляка, тож є нагода розповісти про нього.

  За 29 кілометрів від залізничної станції Шостаківка, на березі річки Сугоклія-Комишовата, розкинулося село Миколаївка - сучасний центр сільради. Засноване це село на початку XVIII століття. Радянську владу тут було встановлено у лютому 1919 року. А 1929-го організовано колгосп, якому присвоєно ім'я відомого земляка І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого). Під цією назвою комгосп проіснував до 1938 року, я пізніше був переіменований на колгосп ім. Жданова.

pub245.jpg (14058 bytes)

   В обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчого мистецтва під назвою «Для Бога я створюю найкраще, що можу». Виставка - це своєрідний підсумок конкурсу дитячого малюнка, початок якому поклав проект художника і музиканта Ярослава Стецика, що проводився в рамках фестивалю в місті Івано-Франківську.

pub245.jpg (14058 bytes)

   В обласному краєзнавчому музеї відбулося відкриття виставки образотворчого мистецтва під назвою «Для Бога я створюю найкраще, що можу». Виставка - це своєрідний підсумок конкурсу дитячого малюнка, початок якому поклав проект художника і музиканта Ярослава Стецика, що проводився в рамках фестивалю в місті Івано-Франківську.

  Віктор Шевченко, олександрівський прозаїк, член районного літературного об'єднання, яким керує поетеса Оксана Шпирко, подарував свою нову книжку прози "Іспит для DARVINA" меморіальному музею Марка Кропивницького і його керівнику Миколі Галицькому.
   Завітав Віктор Шевченко не один, і не в якості прозаїка. Молодіжна аудиторія "Театральної вітальні" музею вітала народний аматорський театр Олександрівського будинку культури, яким і керує весела талановита людина Віктор Шевченко. Ліцеїстів Короткова запросили на культурний захід, присвячений 130-річчю театру імені Кропивницького.

pub244.jpg (19733 bytes)

 Окрім прізвища, яке було на слуху багатьох, ніхто з фахівців та місцевих художників про цю особу не міг нічого сказати. Єдина інформація, що збереглася в музейній документації, - закупівля у січні 1948 року одинадцяти полотен художниці Петрашевської. Половина робіт була присвячена персонам та подіям Великої Вітчизняної війни: портрет К.Є.Ярка, комісара партизанського загону ім. Ворошилова, портрет П.П.Сидоренка, командира партизанського загону ім. Ворошилова, картина "Німці розстрілюють мирних мешканців у м. Кіровограді у січні 1944 року", картина "Зруйнований механічний цех заводу "Червона зірка". Інші роботи присвячені як загальноісторичним процесам - картина "Дари на прийомі у Б.Хмельницького", портрет імператриці Єлизавети Петрівни, копія з картини М.О.Касаткіна "Кріпосна актриса в опалі", так і регіональній історії: портрет Г.Я.Близніна та картина "Пам'ятник В.І.Григоровичу в м. Єлисаветграді".

  Минулого тижня напередодні 130-річчя українського професійного театру у відділі обласного краєзнавчого музею - меморіальному музеї М.Кропивницького відбулася зустріч глядачів з народним аматорським театром Олександрівського районного будинку культури.

   Під такою назвою в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, присвячена 68-ї річниці здня визволення України від німецька-фашистських загарбників. На неї були запрошені ветерани війни та учасники бойових дій, військовослужбовці однієї з військових частин.
   В експозиції представлено фотографії та документи командуючих фронтами, арміями, корпусами, словом, тих, хто безпосередньо здійснював керівництво визвольною операцією на території нашої області, а далі визволяв Україну й Європу. Особливе місце на виставці посідає кабінет генерала, де представлені предмети військового часу, перегляд яких повертає нас до подій Великої Вітчизняної війни.
   Як зазначив голова Спілки учасників бойових дій та ветеранів військової служби міста Кіровограда Анатолій Джеміга: "Це колосальна праця співробітників музею, і вона принесе користь мешканцям міста, молодому поколінню, щоби вони пам'ятали ту велику історію, яку робили наші батьки й діди. Відзначення Дня визволення України від німецько-фашистських загарбників має на меті всенародне уславлення воїнів-переможців та вшанування пам'яті мільйонів полеглих - представників усіх національностей".
   Цю подію прокоментувала також директор музею Наталія Агапєєва: "В інших музеях є така практика: приурочувати виставку лише до 9 травня та 28 жовтня. Я з цим не погоджуюся. Така виставка має бути стаціонарною, постійною. В тому числі і в нас. Виставка побудована на справжніх архівних матеріалах з фондів обласного краєзнавчого музею. Це частина тієї великої колекції, зібраної за багато років, що ляже в основу експозиції залу Великої Вітчизняної війни при його оформленні. Цьогоріч виділено 1 мільйон 600 тисяч гривень на обладнання стаціонарної експозиції відділу історії. Зараз завершується тендер на замовлення експозиційного обладнання, замовником є управління капітального будівництва. Означена експозиція з'явиться у першій половині наступного року. До речі, наша виставка експонувалася протягом літа в Криму, в Лівадійському палаці. Вона викликала надзвичайну цікавість у відвідувачів з різних країн, а їх побувало на ній близько 22 тисяч. Виставку ми готували за покликом душі й за обов'язком перед тими, хто визволяв Кіровоградщину від гітлерівських окупантів. На цьому наша робота не закінчується. Велика Вітчизняна війна, безумовно, була й буде предметом наших подальших досліджень".

 

 

Роман ЛЮБАРСЬКИЙ

 

"Народне слово", 1.11.2012

 

  Під такою назвою в обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка, присвячена 68-ї річниці здня визволення України від німецька-фашистських загарбників. На неї були запрошені ветерани війни та учасники бойових дій, військовослужбовці однієї з військових частин.

  Обласний краєзнавчий музей поповнився ще одним унікальним експонатом, який знайшли і передали Кіровограду з Росії. Це державна нагорода колишнього Радянського Союзу - золота медаль "Серп і молот" Героя Соціалістичної Праці. Вона належала нашому земляку з Ульяновського району. Медаль була викрадена ще у дев'яностих роках, її знайшли у Росії і повернули до України.

 

"Народне слово", 1.11.2012

pub242.jpg (18767 bytes)

  Наприкінці тижня у Кіровограді відбувся І Центрально-Український музейно-туристичний фестиваль. Цей захід приурочили до Всесвітнього дня туризму, щоб нагадати гостям та жителям Кіровоградщини про великий туристичний потенціал нашого краю. У сконцентрованому вигляді з ним можна було познайомитися у перший день фестивалю в обласному краєзнавчому музеї.
   Потрапити у саме серце фестивалю можна було просто, що ми і зробили, проходячи Дворцовою та задивившись на барвисті виставки народних умільців. А що це за свято? - запитували перехожі, зацікавившись грою духового оркестру та гусарами. Там же відразу можна було купити оберіг, вишиту картину чи інший виріб ручної роботи.
   Яка то користь із використаної скляної пляшки? - запитаєте ви і будете приємно вражені, їх народна майстриня Олена Рубанчук розписує власними руками за допомогою акварельних фарб та пензлика. Виходить у неї це дуже гарно і звичайна пляшка з-під шампанського перетворюється на чудовий декор на кухню, розписаний петриківськими візерунками. Також у колекцію робіт майстрів із Новоукраїнки ввійшли дерев'яні шкатулки. А от Олександрівський район був багатий на грошові деревця із бісеру та пасток, їх представляв Н.Галушка із с. Підлісного.
   Вільшанка на виставці була представлена як багатонаціональний край, яка береже та поважає спадок тих представників національних меншин, які проживають у їхньому краї. Новомиргород на виставці був серед фаворитів із використання мультимедіа. Ще б пак, адже представляв Новомиргородський край сам Олександр Жовна. Він привіз із собою свої знакові фільми, зняті за мотивами його творів: "Маленьке життя", "Секонд хенд" та ін.
   Кіровоградці, як господарі фестивалю, зібрали під своїм крилом найбільше виставок та подбали про сувенірну продукцію. Його презентувало гостям фестивалю кіровоградське видавництво "Імекс-ЛТД". Там усі бажаючі могли придбати паспорт... кіровоградця - сувенірний телефонний довідник-путівник для завзятих туристів. Крім того, на розкладках були книги краєзнавчого спрямування з девізом: "Читаю, знаю, люблю...".
   Стару-добру спадщину радянської доби вирішила згадати галерея "Єлисаветград", назвавши виставку "Родом із СССР", Кіровоградський музей музичної культури ім. К.Шимановського запросив на свій фестиваль, коротко проанонсувавши його, а працівники краєзнавчого музею підготували виставку "Літературна Кіровоградщина".
   Ульяновка запрошувала до себе великим короваєм, Новоукраїнка - виставкою художника Івана Похитонова, а Світловодський район порадував цінними раритетними речами. Належать вони Захарівському музею історії, в якому лише певним видам предметів побуту належать цілі зали, наприклад, зал музичних інструментів, старовинних годинників, вишиваних рушників та ін. Привезені ними речі - лише невелика частинка унікальних для Кіровоградщини речей.
   Та це ще не все. 29 вересня естафету перейняв Хутір Надія, де відбулося урочисте відкриття Всеукраїнського свята театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", а 30 вересня - Олександрівський та Світловодський райони.

 

 

Тетяна ЛЕВІНСЬКА.
Фото автора

 

"Кіровоградська правда", 5.10.2012

 

pub242.jpg (18767 bytes)

  Наприкінці тижня у Кіровограді відбувся І Центрально-Український музейно-туристичний фестиваль. Цей захід приурочили до Всесвітнього дня туризму, щоб нагадати гостям та жителям Кіровоградщини про великий туристичний потенціал нашого краю. У сконцентрованому вигляді з ним можна було познайомитися у перший день фестивалю в обласному краєзнавчому музеї.

pub241.jpg (22412 bytes)

   Мабуть, нікого не подивує бажання автора звернутися до теми відносин таких велетнів української культури, як М./І.Кропивницький і Д.І.Яворницький. Напрямки їх діяльності дещо різні, але мета одна - "Корисна для української людності праця". Так висловився у своїй епістолярній спадщині Д.І.Яворницький про свою працю. І, мабуть,ні в кого не виникне заперечень, що ця визначальна фраза (думка) прямо стосується і М.Л.Кропивницького. Адже вони обоє все своє життя працювали для української людності.

pub237.jpg (23260 bytes)

   Область показала свій туристичний потенціал у рамках І Центрально-Українського музейно-туристичного фестивалю, що проходив наприкінці вересня в Кіровограді.

   У приміщенні краєзнавчого музею фестиваль відкрив голова облради Микола Ковальчук. На заході були присутні Віктор Петраков - радник міністра культури Російської Федерації та представники громадськості, музейних та туристичних установ областей України. Відвідувачі мали можливість оглянути вироби майстрів декоративно-ужиткового мистецтва та міні-виставки від музеїв області.

pub236.jpg (120122 bytes)

  Засвітилися усіма своїми гранями сорок другі "Вересневи самоцвіти". Як відомо, нинішнє свято присвячено 130-річчю театру М.Кропивницького.
   Минулої суботи навколо женьшеневого куща Тобілевичів на Хуторі Надія зібралися аматори і професіонали театрального мистецтва, знавці і прихильники сцени, усі, хто з пошаною ставиться до української культури. Серед них очільники області, народні депутати різних рівнів. Їх радо зустрічали фольклорні колективи з більшості районів Кіровоградщини.

pub235.jpg (20515 bytes)

  Минулої суботи Хутір Надія гостинно приймав шанувальників та прихильників театрального мистецтва, які завітали сюди з нагоди відкриття 42-го Всеукраїнського свята театрального мистецтва «Вересневі самоцвіти» та відзначення чергової річниці від дня народження славетного земляка Івана Тобілевича (Карпенка-Карого). Тут у цю пору, як завжди, по-особливому гарно. В алеях і затишних куточках Карпенкового парку по-особливому відчуваєш красу рідної української землі, велич духу кращих її синів.

pub233.jpg (17568 bytes) 

   У жовтні 2012 року відзначається 130-річчя українського професійного театру, фундатором якого був наш земляк Марко Кропивницький. Створенню і бурхливому розвитку національного професійного реалістичного класичного театру передували виступи аматорських колективів міст і містечок півдня неосяжної імперії. Одним з культурних центрів її був наш Єлисаветград. У 1870-х роках місто славилось аматорським гуртком, виступи якого не раз перевершували гру професійних труп-гастролерів, привертали увагу загалу. Мистецькою подією в житті краю стала постановка вокально-хорової композиції "Вечорниці" П.Ніщинського, представника творчих кіл української інтелігенції, чия діяльність сприяла розвитку національної музичної культури другої половини XIX ст. Творчість його була пов'язана також із напінь містом.