Статті

pub148

  Кіровоград перебував під німецькою окупацією 2 роки і 5 місяців - з 5 серпня 1941 року по 8 січня 1944 року. За окупаційним адміністративно-територіальним устроєм Кіровоградщина була розділена на декілька гебітів. Кіровоградський гебіт складався з Кіровоградського, Аджамського, Великовисківського і Компаніївського районів. Він входив до складу Миколаївського генеральства (генералбецірка), яке було підпорядковане Рейхскомісаріату "Україна". Створена у перші дні окупації Кіровоградська міська управа була підпорядкована Кіровоградському гебітскомісаріату, який очолював німецький гебітскомісар. У деяких питаннях вона підкорялася міському і польовому комендантам, якими також були німецькі офіцери. Польова комендатура знаходилася на розі вулиць Великої Перспективної та Двірцевої (тепер - К.Маркса і Леніна). Комендант міста займав будинок № 4 по вулиці Миргородській (Калініна), другий від вулиці Шевченка. Гебітскомісаріат і міська управа розміщувалися в адмінбудівлі на площі Кірова.

pub145

   У наш нелегкий, кризовий час, коли ми більше чуємо про закриття музеїв та інших установ, досить незвично чути, що на Кіровоградщині відкрито новий музей, який з гордістю можна назвати першим в Україні і єдиним у світі. Музей історії українського хореографічного мистецтва - відділ Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, створеноу 2004 році. Він розташувався у живописному куточку степового краю, що нагадує про корифеїв українського театру, у виставах яких почав своє життя народно-сценічний танець, на території заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія (майже у 30 кілометрах від м.Кіровограда).

pub144

  П'ятого вересня Сулейман-паша знову здійснив атаку на Шипку, але і вона теж була відбита росіянами. Потім розпочалось так зване шипкинське сидіння, що проходило в умовах зимових холодів і снігових заметів. Під час цих подій російська армія втратила великі сили, зокрема від холоду та хвороб. Відомий російський художник-баталіст Василь Верещагін написав картину "На Шипці все спокійно", на якій можна побачити ці героїчні і трагічні події.

pub141

  У 1878 році Болгарія була визволена після майже 500-річного іноземного іга. Боротьбу за визволення було підтримано усіма балканськими народами - сербами, чорногорцями, румунами, македонцями, але тільки активна позиція Росії сприяла підписанню договору про відновлення Болгарії як самостійної держави.

pub139

  Наприкінці березня у заповіднику-музеї І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) "Хутір Надія" відбулась тематична зустріч представників Кіровоградського академічного театру з мешканцями сіл Шевченкове та Миколаївки Кіровоградського району.

  Конкурсна комісія з присудження обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова повідомляє перелік робіт, висунутих на здобуття обласної краєзнавчої премії ім. Володимира Ястребова у 2011 році:
   авторський колектив (О.Григор'єв, Н.Сергєєва, В.Сергєєв) за рукопис "На узбіччі Великої смути. Нариси з історії придніпровських територій Олександрійського повіту Херсонської губернії напередодні та під час національно-визвольних змагань 1917-1920 років", висунутий Світловодським міським краєзнавчим музеєм;

  10 березня виповнюється 150 років із часу смерті Тараса Григоровича Шевченка. Виявляється, славетний український поет був безпосередньо причетний до історії нашого краю. Про це - в розмові кореспондента "21-го каналу" зі співробітником Кіровоградського обласного краєзнавчого музею Михайлом Шульгою.

  Кіровоградський колегіум (колишня загальноосвітня середня школа № 11), що в обласному центрі, - відомий навчальний заклад. Славиться він, крім інших достоїнств, навчально-виховною роботою, зокрема патріотичним вихованням молоді. Тут особливу увагу привертає музей 170-ї Кіровоградської Червонопрапорної орденів Суворова і Кутузова танкової бригади, яка прославилась у Кіровоградській наступальній операції, розробленій ставкою головнокомандування наприкінці 1943 - початку 1944 років. Цей музей був створений у 1989 році за ініціативою директора колегіуму Маргарити Борисової.

pub135

  Кіровоградська наступальна операція, яка принесла щастя визволення нашому обласному центру, розпочалася морозного ранку 5 січня 1944 року. Війська двох ударних угруповань 2-го Українського фронту наступали в обхід Кіровограда з півночі та півдня. З'єднання 5-ї гвардійської армії генерал-лейтенанта О.С.Жадова і 7-го механізованого корпусу генерал-майора танкових військ Д.К.Катко-ва просувались з району західніше Знам'янки на дільниці Коханівка - Суботці в загальному напрямку на Грузьке в обхід Кіровограда з північного заходу. 7-а гвардійська армія генерал-полковника М.С.Шумілова і 5-а гвардійська армія генерал-полковника танкових військ П.О.Ротмістрова з району Вершино-Кам'янки розвивали наступ на Плавні-Покровське в обхід Кіровограда з південного заходу.