Статті

pub109

   В Кировограде в мемориальном музее Марка Кропивницкого открылась выставка кирпича. Ее основа - экземпляры, которыми застраивался Кировоград в девятнадцатом веке. В то же время среди экспонатов представлен кирпич 1847 года, кирпич из усыпальницы Георгия Эмануэля, фигурный кирпич, благодаря которому мастера Елисаветграда создавали кружево фасадов.

pub107

  Кировоградского коллекционера Юрия Тютюшкина знают многие. Юрий Владимирович увлекается филокартией - собиранием и изучением почтовых открыток на историческую тему, прежде всего по истории города Елисаветграда. Кроме того, в коллекции есть старые фотографии на портретную и архитектурную тематику. Начиная с 1991 года, провёл 4 авторских выставки, последняя из которых была в 2009 году в музыкально-мемориальном музее К.Шимановского. Юрий Владимирович активно сотрудничает со многими музеями области. Он является членом историко-культурологического общества "Ойкумена" и Украинского геральдического общества.

pub106

  У кіровоградця Юрія Тютюшкіна незвичайне захоплення. Чоловік збирає... цеглу, з котрої колись будували приміщення у Єлисаветграді. На це хобі Юрій Володимирович почав "страждати" тридцять років тому. А сьогодні у своєму зібранні колекціонер має 150 екземплярів старої цегли.

pub105

  Уже в 39-й раз на Кировоградщине проходит фестиваль театрального искусства "Вересневі самоцвіти". Его торжественное открытие состоялось в минувшую субботу на территории заповедника-музея И.К.Карпенко-Карого "Хутор "Надія". В этом году праздник посвящен 150-летию со дня рождения выдающегося украинского актера, режиссера, драматурга, корифея украинского театра, ученика М.Л.Кропивницкого - Панаса Карповича Саксаганского.

pub101

  Нашому краю пощастило бути причетним до становлення українського професійного театру. Можливо, цей факт сприймається кимось із земляків як звичний і навіть буденний (недарма кажуть, що все велике бачиться краще на відстані). Та справжні шанувальники театрального мистецтва прагнуть бодай раз на рік побувати на Кіровоградщині, аби поклонитися генію славетних братів Тобілевичів, чиїми зусиллями у Єлисаветграді був відкритий перший український реалістичний театр. У пам'ять про цю непересічну подію, а ще на честь корифеїв вітчизняного театру 39 років тому в області було засновано свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти".

pub099

  Ім'я Юрія Тютюшкіна знайоме кіровоградцям. Він захоплюється історією рідного міста, колекціонує старовинні фотографії, поштові листівки історичної тематики, фотографує будинки, яким загрожує знесення. А тепер городяни дізналися, що колекціонувати можна й цеглу, таку, здавалося б, нецікаву річ.

pub097

  У меморіальному музеї Марка Кропивницького в Кіровограді відкрилася незвичайна виставка: основу її складають... екземпляри цегли, якою забудовувалося наше місто у дев'ятнадцятому столітті. На ній представлено близько вісімдесяти цеглин виробництва різних цегельних заводів, котрі краєзнавцю Юрію Тютюшкіну вдалося зібрати самому чи за допомогою знайомих там, де здійснюються капітальні ремонти старих будівель або ж вони взагалі зносяться. Колекція цінна тим, що дає змогу прослідкувати за процесом розбудови старого Єлисаветграда.

pub095

  З історією нашого міста пов'язані імена багатьох видатних діячів української культури, серед них - Олена Костівна Пашинківська-Котова (псевдонім - Олена Журлива), видатна українська радянська поетеса, співачка, вчителька, перекладачка. Про свій родовід згадує сестра поетеси Катерина Пашинківська-Вишницька: "...Казав батько, що рід наш іде від чумаків. Прадід Дмитро Пашина мав навіть чумачку - 28 пар волів, якими їздив у Крим по сіль. Мав прадід чудовий голос і часто співав уночі, під час далекої подорожі до Криму.

pub094

Вглядитесь в лица старых фотоснимков, -
На них доподлинно все отображено,
На них - вся жизнь с историей в обнимку
И с тем, что было ею нам дано...

pub092

  Аркадій Федорович Ковачевич народився 3 травня 1919 року у місті Новомиргороді нині Кіровоградської області у сім'ї службовця. 3 1927 року навчався у школах Новомиргорода, Знам'янки, Кіровограда. У 1933 році вступив до Кіровоградського технікуму механізації сільського господарства і водночас відвідував аероклуб. Аркадій навчався і щодалі вростав у те, про що. мріяв: літати. Небо стало його життям. Він читав багато книг, в яких йшлося про машини, літаки, радіоприймачі: знання про сучасну техніку допомогли йому підкорити небо.

pub093

 У царські часи тут була домова училищна церква. У радянські - технікумівський музей В.Леніна. Сьогодні ж в ошатних стінах з високою стелею, свіжим повітрям, сонячним промінням знаходиться актова зала машинобудівного коледжу Кіровоградського національного технічного університету.

pub089

 Він народився у серпні 1936 року в селі Тарасівці Олександрівського району (тоді це був Єлизаветградківський район Одеської області). Невдовзі родина переїхала до села Івангорода Олександрівського району. Тут і пройшло його босоноге, напівголодне, напівголе дитинство і, на жаль, майже така ж сама юність. Бо припав цей відрізок життя на страшні роки кривавої Другої світової війни та післявоєнної розрухи, коли дорослішали не по роках, а по днях і годинах.

pub088

  Міжнародний день театру - одне з найшляхетніших свят березня, яке для Кіровоградщини має особливе значення. Представники різних поколінь акторів обласного академічного театру імені М. Кропивницького та театру ляльок зібрались разом із керівниками та друзями в меморіальному музеї Кропивницького напередодні свята. На зустрічі звучали спогади, художнє слово та музика у виконанні студентів музичного училища. Кульмінація ж свята Мельпомени відбудеться у п'ятницю в театрі Кропивницького із урочистими вітаннями, квітами й традиційним акторським капусником.

 

Людмила Макей, Ігор Демчук (фото)

 

 

"Народне слово", 26.03.2009

pub087

  26 березня, у Міжнародний день театру, до заповідника-музею Івана Карпенка-Карого "Хутір Надія" завітають гості, аби відвідати виставку "І. П. Котляревський та його "Наталка Полтавка", створену до 240-річчя з дня народження видатного драматурга. Його твори стали тим благородним грунтом, на якому згодом розвинулись таланти всіх Тобілевичів.

  У середині лютого у відділі обласного краєзнавчого музею - меморіальному музеї Марка Кропивницького (вулиця М.Кропивницького, 172/42) відбувся вечір пам'яті народного артиста України Володимира Леонідовича Мироновича, провідного актора, який працював у Кіровоградському академічному обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.Кропивницького. Восьмого лютого 2009 року митцеві мало б виповнитися 70 років.