Статті

pub038

   Всім відоме, ще й дуже улюблене нашим православним народом свято Покрови. Великої популярності культ Покрови Богородиці набрав ще в XVII столітті. В середині XVIII ст. в Києві з-поміж сімнадцяти церков три носили її ім'я. На іконах Покрови часто використовували образи національних героїв - Мати Божа тримала під своїм покровом на деяких - Богдана Хмельницького, на інших Івана Мазепу, єпископів тощо.

pub035

   З 1754 року у верхів'ї Інгулу, де розташувалось будівництво земляної фортеці, виникло місто, якому пізніше дали назву Єлисаветград.
   Відомо, що кожне місто має свої вулиці провулки, площі, а ось вулиці Єлисааветграда у XIX ст. були особливими - по них ходив трамвай. І це було четверте за ліком місто, де було пущено електричний трамвай у Російській імперії. Перший став до ладу в Києві (1892), у Москві він з'явився в 1899-у.

pub034

  Мріяти, фантазувати, поринати у минуле, хоча б подумки сягати у майбутнє нікому ніколи не шкодило. Навпаки - мрійники частенько стають рушійною силою прогресу. Ось такі почуття викликала у мене зустріч з надзвичайно цікавими людьми. Я б сказав - зустріч повчальна у багатьох аспектах. Було від чого пройнятися як щирою заздрістю, так і гіркотою нашої дійсності.

pub020

  Знайомство кіровоградців із внуком Марка Кропивницького Ігорем Олексійовичем відбулося ще за життя першого завідувача меморіального музею імені творця українського професійного реалістичного театру, фактично засновника музею Віктора Петровича Яроша. Це сталося у вісімдесятих роках минулого століття. Від того часу й триває дружба Ігоря Кропивницького з нашим музеєм.

pub033

  Наша газета вже не раз писала про те, що в Кіровограді з волі можновладців руйнується унікальна пам'ятка фортифікаційного мистецтва - фортеця святої Єлисавети. І зовсім недавно "Народне слово" звернуло увагу на те, що власники супермаркету, розташованого у пам'ятникоохоронній зоні, почали зводити якесь службове приміщення вже практично на території одного з редутів. Читачі помітили нашу публікацію і телефонували в редакцію - одні з обуренням " на забудовників, інші з вдячністю, що газета привернула увагу до цього акту вандалізму. Але не помітили її керівники міста і служби, котрі покликані охороняти такі об'єкти, як фортеця, у всякому разі - не дозволяти на прифортечній території, тим більше - на місці її земляних укріплень будь-яку забудову. "Народне слово", а відтак і його читачі так і не дізналися, що ж цього приводу думає міська влада.

pub032

   Це вже стало традицією, що митці до Дня незалежності готують експозиції своїх робіт і виносять їх на суд глядача. Як правило, їхні твори суголосні баченню громадянами нашої держави свого сьогодення і майбутнього і присвячуються Україні, хоч це прямо й не декларується авторами. Зате в них присутні характерні для нашого народу художні мотиви, гра кольорів, поєднання багатовікового і новітнього. Такою бачиться виставка декоративно-
ужиткового мистецтва, відкрита напередодні свята в обласному художньому музеї, на якій представлено близько двохсот робіт із різних куточків Кіровоградщини. Вона радує багатством орнаментів, творчою фантазією і тим неповторним почуттям любові до рідної землі, яке закладене у творах народних майстрів.
   А в обласному краєзнавчому музеї у ці дні свої роботи представляє Олена Чеснокова-Корольова. Це, головним чином, чудові акварелі - натюрморти і краєвиди рідного міста.

На знімку: на виставці представлені роботи відомої вишивальниці
з Новгородки Лариси Зоріної. "Козак Мамай" - одна з них.
Фото Івана КОРЗУНА

 

"Народне слово", 4.09.2007

pub031

   Мені життя подарувало багато цікавих зустрічей, але навряд чи колись я забуду Миколу Смоленчука, особливу людину, яка так багато зробила для української науки, літератури, для нашого Хутора "Надія".
   Микола Кузьмович не міг стояти осторонь, коли руйнували і знищували історичні місця. Він захищав ці священні пам'ятки нашого краю.

pub030

     Многие считают, что банковские служащие сухие люди и занимаются только финансовой деятельностью. Оказывается, нет.
   На прошлой неделе без каких-либо пафосных речей и телекамер работники Нацбанка Украины в Кировоградской области посетили Хутор "Надія". Поездка была связана с тем, что, собрав 2600 гривен личных средств на реставрацию одного из экспонатов Хутора "Надія" - кровать выдающегося деятеля украинской драматургии Ивана Карпенко-Карого (Тобилевича), работники банка привезли и вручили сотрудникам музея-заповедника этот раритет.

pub021

    Гідним продовжувачем традицій театру корифеїв став наш обласний музично-драматичний театр ім.Кропивницького. У сценічному літописі кропивничан є незабутня сторінка, вписана творчим колективом у роки Другої світової війни. Наш театр було евакуйовано наприкінці 1941 року до Туркменської РСР у м. Красноводськ. Театр з України працював у таких містах і населених пунктах, як Кизил-Арват, Мари, Кушка, Юлатань, Чарджоу, Керки, Байрам-Алі, Красноводськ. Влітку 1942 р. колектив виступав у столиці республіки Ашхабаді.

pub029

   Образ жінки найперше асоціюється з поняттями милосердя, добро, ласка. Жінка - це сестра, наречена, дружина, мати. Жінка дає життя, оберігає його. Але на найстрашнішій війні 20 століття їй довелося стати воїном.
   На війні жінки були медиками, зв'язківцями, снайперами, стрільцями, танкістами, льотчиками, партизанами, підпільниками. Вони нарівні з чоловіками стали на захист Батьківщини. Одна з них - Антоніна Федорівна Худякова, Герой Радянського Союзу.

pub006

   У роки Великої Вітчизняної війни Героями Радянського Союзу стали майже дві з половиною тисячі льотчиків, а шістдесят п'ять із них нагороджені Зіркою Героя двічі. Серед них - наш земляк Олексій Юхимович МАЗУРЕНКО. Третього липня йому виповнилось би 90 років.
   Народився Олексій Юхимович у селі Ленінка Устинівського району, в сім'ї селянина. Після закінчення Устинівської середньої школи працював помічником майстра вугільної шахти "Октябрьская революция" міста Шахти Ростовської області, з 1938 року навчався в аероклубі. 1940 року закінчив Єйське військово-морське авіаційне училище. Сюди він мріяв потрапити, щоб здійснити свій намір - стати льотчиком.
   За роки війни наш земляк пройшов шлях від льотчика-винищувача до командира штурмового авіаполку. У грудні 1941 року молодший лейтенант Олексій Мазуренко у складі 57-го штурмового авіаційного полку здійснив 43 бойових вильоти. Звання Героя Радянського Союзу присвоєно йому 23 жовтня 1942 року.
   Будучи командиром 7-го гвардійського авіаційного полку (9-та штурмова авіаційна дивізія ВПС Балтійського флоту), гвардії полковник Мазуренко до середини серпня 1944 року здійснив ще 159 бойових вильотів, особисто потопив 8 кораблів противника та 22 - у групі. Льотчики цього полку наносили нищівні удари по аеродромах, залізничних вузлах, резервних пунктах противника. Олексій Мазуренко водив літак "на відмінно" - і в складних погодних умовах, і в різну пору доби. Багато пам'ятних вильотів на рахунку Олексія Юхимовича. Особливо часто згадував він свого друга Петра Ігашова - першого повітряного Матросова Балтики. Усі подальші перемоги Мазуренка - то помста і за Петра Ігашова.
   В одному з нагородних листів, який зберігається у Гатчинському військово-морському архіві, говориться про те, що в 45 бойових вильотах наш земляк особисто і в групі знищив 10 танків, 115 автомашин, 17 зеніток, 18 бронемашин, 10 гармат, сотні гітлерівців. Скупі рядки, невибагливі слова, та з них виростає образ вольового, безстрашного льотчика, талант якого розкрився у роки війни.
   5 листопада 1944 року Олексія Мазуренка було нагороджено другою Золотою Зіркою Героя. Протягом війни він здійснив 315 бойових вильотів. Радісне свято Перемоги зустрів у 1945 році поблизу острова Борнхольм.
   Війна залишилася позаду. 1949 року закінчив Вищі офіцерські льотно-тактичні курси авіації ВМФ, 1952 - Військово-морську академію. Командував авіаційним полком, дивізією, працював у Центральному апараті ВМФ.
   З 1972 генерал-майор авіації Мазуренко - у запасі. Жив у місті-герої Ленінграді (з 1991 року - Санкт-Петербург). Багато часу приділяв військово-патріотичному вихованню молоді.
   Нагороджений орденами Леніна, трьома - Червоного Прапора, Ушакова II ступеня, двома - Вітчизняної війни II ступеня, Червоної Зірки, українським орденом Ярослава Мудрого V ступеня, медалями.
   11 березня 2004 року двічі Героя Радянського Союзу, почесного громадянина міста Санкт-Петербурга Олексія Юхимовича Мазуренка не стало. Похований він у Санкт-Петербурзі на Нікольському кладовищі.
   Бронзовий бюст двічі Героя Радянського Союзу установлено в Устинівці Кіровоградської області.

 

Валентина ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

 

"Вечірня газета", 22.06.2007

pub028

   Сьогодні, 9 червня, виповнилося б 100 років з дня народження нашого земляка Героя Радянського Союзу О.П.Осадчого.
   135 жителів нашої області за мужність та героїзм, проявлені на фронтах Великої Вітчизняної війни, були удостоєні високої нагороди - звання Героя Радянського Союзу. Один із них -Олександр Петрович Осадчий - гвардії генерал-майор, командир 11-ї гвардійської винищувальної авіаційної Дніпропетровської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії 2-го гвардійського штурмового авіаційного Володимир-Волинського Червонопрапорного корпусу.

   У своїй публікації я хочу розповісти про родинне гніздо Кардасевичів, Тарковських, Тобілевичів. Пращури Кардасевичів були графами, герцогами. Вони мали золоті копальні. Але так склалась їх доля, що вони поселилися у степовій частині України - на Херсонщині, в с. Миколаївці (нині Кіровоградського району). Воно засновано Кардасевичами в кінці 18 століття. Тепер Миколаївка - центр сільської ради, розташований за 29 км на південний захід від Кіровограда і за 5 км від залізничної станції Шостаківка.

pub007

   У меморіальному музеї Марка Кропивницького відбулися урочистості з нагоди відзначення 167-їрічниці від дня народження Марка Лукича, який є фундатором українського професіонального театру.
   Свято розпочалося з покладання квітів до його пам'ятника. Заступник начальника управління культури і туризму облдержадміністрації Надія Лісняк у своєму виступі наголосила, що самовіддане служіння улюбленій справі, яке було притаманне корифеям українського професіонального театру, їх громадянський подвиг і сьогодні гідні наслідування.

   На базі Відкритого міжнародного університету розвитку людини "Україна" 22 травня проведено вечір з нагоди річниці від дня народження корифея українського реалістичного театру Марка Кропивницького.

pub008

   "Фронтові трикутники"- таку назву має виставка, відкрита в обласному краєзнавчому музеї з нагоди 62-ї річниці Великої Перемоги. На ній представлені фотокартки, фронтові трикутники, листівки, похоронки. Матеріали експозиції знайомлять відвідувачів з листами наших земляків Віри Михайлуци, Віктора та Юрія Крангачів, Архипа Маніти, Івана Нечипоренка, Олексія Калюжного, Дмитра Розова.

   Останнім часом екологічні проблеми в усьому світі настільки загострилися, що змушують людство змінити своє ставлення до природи. Адже природа є тим джерелом, з якого людина бере все для свого життя та розвитку. Подивіться навкруги - з'являється перша зелень, ми милуємося першоцвітами, і птахи тішать нас співами. Тож - боротьба за те, що існує.

   5 апреля в концертном зале музыкального училища состоялся вечер памяти известного композитора, народного артиста, заслуженного деятеля искусств УССР, лауреата Государственной премии Советского Союза, нашего земляка Юлия Мейтуса, посвященный 10-летию со дня смерти композитора и 20-летию создания его мемориального музея.

pub026

  4 апреля в областном краеведческом музее открылась выставка, посвященная празднику Воскресения Христова, "Слава тебе, Господи, слава тебе..." Экспозиция создана в рамках цикла мероприятий "Традиции, обычаи и быт украинского народа". На выставке представлены более сотни экспонатов - это церковные одежды, кресты, комплект для причастия, подсвечники, рушники, расписные яйца.

   У літературно-меморіальному музеї М.Л.Кропивницького відбувся вечір пам'яті видатного українського композитора, хорового диригента, громадського діяча Миколи Лисенка з нагоди відзначення 165-їрічниці від дня його народження.
   Про творчий і життєвий шлях митця відвідувачі дізнались, оглянувши виставку "Боян України - Микола Лисенко".
   Творча спадщина цього композитора вражає, самобутністю, могутністю і красою мелодій. У його доробку - опери "Тарас Бульба", "Утоплена", "Різдвяна ніч", музика до "Кобзаря" Тараса Шевченка, музичні композиції на вірші Івана Франка, Михайла Старицького, Лесі Українки, Адама Міцкевича, Генріха Гейне.

   "Шевченко і музика" - під такою назвою у рамках Тижня музики для юнацтва пройшов захід у бібліотеці-філії № 6 імені Ю.Гагаріна.
   Творчість великого Кобзаря своїм корінням сягає фольклорної стихії. Саме народна пісня стала натхненням Шевченкової поезії, звучала голосами кирилівських співаків і сумними переборами кобзарів та лірників.