Статті

pub177

   На Кіровоградщині пройшло сорок перше Всеукраїнське свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти ". Цьогоріч воно було присвячене 155-річчю від дня народження видатного українського актора, режисера, письменника, театрального діяча, учня М.Кропивницького Миколи Карповича Садовського.

pub175

  Саме таку назву ми дали виставці, що присвячена Валентині Василівні Тобілевич з нагоди 70-річчя від дня народження та 45-річчя діяльності на музейній ниві.
   У 1966 році вона приїхала на Кіровоградщину з чоловіком Ігорем Андрійовичем Тобілевичем та дітьми. Андрій Юрійович Тобілевич потребував допомоги сина й невістки у впорядкуванні та розвитку ново-створеного заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Ка-рого) "Хутір Надія". Спочатку Валентина Василівна була парковим робітником. У 70-80-х роках обіймала посади екскурсовода, завідувача заповідника, потім - старшого наукового співробітника, з 2007 року працює на посаді наукового співробітника заповідника-музею. Одночасно з роботою навчалась, закінчила Кіровоградський державний педагогічний інститут ім. О.Пушкіна у 1985 р., здобувши кваліфікацію вчителя української мови і літератури.

pub225

  Туристично-рекреаційний потенціал Кіровоградської області унікальний, її територія здавна є перехрестям людських потоків, а нині - зручних транспортних сполучень. Помірно теплий клімат, наявність родовищ, мінеральних радонових вод, неповторних природних і рукотворних пам'яток створюють сприятливі умови для відпочинку, лікування, пізнання та ознайомлення з благодатною землею - нашого краю. Та чи досить добре ми знаємо, куди і за якими враженнями слід їхати? Напевно, що ні, тож пропонуємо вам шпаргалку для мандрівників - на авто, пішки чи громадським транспортом.

pub173

  20 серпня нинішнього року виповнилося б 90 років з дня народження нашого земляка Олексія Трохимовича Шаповалова - радянського розвідника часів Великої Вітчизняної війни, почесного громадянина польського міста Краків.
   ...Ще йшли бої за визволення України від фашистських загарбників, а Український штаб партизанського руху почав надавати ефективну допомогу в розгортанні антифашистської боротьби народів Польщі, Чехословаччини, Румунії, Угорщини. Туди були перекинуті партизанські з'єднання, бригади. Серед учасників групи опору був і наш земляк О.Т.Шаповалов.

pub172

  У березні 2011 року ми з нетерпінням чекали рішення конкурсної комісії з присудження обласної премії у галузі культури «Духовний скарб Кіровоградщини», тому що серед кандидатів – наш Микола Олександрович Галицький. І безмежно раділи, коли саме він удостоївся цієї відзнаки у номінації «За вагомий внесок у збереження та популяризацію культурної спадщини». Нагорода заслужена і якраз вчасно – 20 серпня виповнюється 75 років цій енергійній, ініціативній людині, справжньому професіоналу, що понад 45 років працює у галузі культури. 

pub169

  Рід графів Толстих має багатовікову історію на російській і українській землі. Як свідчить Олександр Лакієр в книзі "Русская геральдика" (Санкт-Петербург, 1855): "В 1353 г. выехал, по показанию наших родословных, из Цесарии (Австрии. - Авт.) в Чернигов муж честен Индрис с двумя сыновьями и тремя тысячами людей и служителей. Во святом крещении он наречен Леонтьем и чрез правнуков своих стал родоначальником Васильчиковых, Даниловых, Дурновых, Толстых и Федцовых. Последние пресеклись, а герб первых состоит из изображенных в голубом поле пересекающихся крестообразно золотой сабли и серебряной стрелы, которые продеты остроконечиями сквозь кольцо золотого ключа, над ключом же с левой (в других гербах с правой) стороны видно белое крыло. В гербе графов Толстых родовой их герб занимает сердце щита, прочие же эмблемы свидетельствуют о заслугах.

pub167

  Терський козак Дмитро Абрамович Гайдамака (1864-1936) працював у двох трупах майстра. Розпочавши рядовим хористом, доріс до провідного актора, чергового режисера, став першим помічником Кропивницького. Молодший за віком, він наче повторював в житті молоді ролі Марка Лукича.
   Набувши досвіду, Гайдамака створив власний колектив. Це був театр, що увібрав естетику театру Кропивницького й протягом 20 років (1897-1917) залишався одним з кращих в Україні. Провідною акторкою трупи Гайдамаки була Юлія Шостаківська (1871-1939).

pub166

  Відштовхнуся від заголовку статті, опублікованої в газеті "Народне слово" в середині червня, - "Арсенівка. Екскурсія в заповідні бур'яни?" Немало їх в населених пунктах області та й обіч асфальтів у самому обласному центрі, по яких щодня ходить автор тієї статті. Бур'яни можна скосити, а ось людське зло і недоброзичливість для суспільства - речі набагато серйозніші. Колись я запрошував в Арсенівку, в заповідник "Батьківщина І.Карпенка-Карого" ("Тобілевичі") Миколу Вінграновського. "Обов'язково приїду. Ми з вами, Вікторе, віднайдемо десь місцину над джерельцем і під високим будячком посидимо, поговоримо в степах Тобілевичів...". Не судилося. Скоро потому він захворів...

pub164

  Івана Купала - традиційне народне свято язичницького походження, що відзначається в ніч на 7 липня у деяких країнах Європи, зокрема й в Україні. І хоч ми все далі відходимо від язичницьких часів, свято це не забувається, а в деяких кіровоградських селах навіть відродилась традиція народних гулянь в купальську ніч.

pub159

 Говорячи про історію і культуру рідного краю, ми обов'язково згадуємо, що Кіровоградщина (Єлисаветградщина) є колискою національного класичного театру. Тут народились і творили велетні сцени Марко Кропивницький і Іван Карпенко-Карий, тут запалювались зірки молодших братів і сестри Тобілевичів та неперевершеної Марії Заньковецької.

  У липні виповнюється 160 років від дня народження Кравчинського Сергія Михайловича (літературний псевдонім - Степняк) - революціонера-народника, письменника, нашого земляка.
   Народився Кравчинський 1 (13) липня 1851 року в с.Новий Стародуб (нинішнього Петрівського району Кіровоградської області). Його батько Михайло Тадейович, за національністю білорус, служив головним лікарем військового шпиталю. Мати Любов Яківна - українка, вона передала дітям любов до рідної пісні, поезії, природи. Дитинство Сергія пройшло в Олександрії, Єлисаветграді та Умані.

pub156

  Не завжди є можливість точно визначити дату та місце народження тієї чи іншої науки. Грунтознавство - виняток. Виникло воно у 80-ті роки XIX ст., 11 грудня 1883р., коли у Санкт-Петербурзькому університеті видатний російський вчений Василь Васильович Докучаєв блискуче захистив докторську дисертацію, яка зробила справжній переворот у науці. Дисертація була присвячена дослідженню чорнозему.

 М.І. Гродеков не мав багатих родичів і знатних покровителів, рано залишився сиротою і самотужки долав життєві перешкоди. В 1865 році вступив до Миколаївської академії генерального штабу (м. Санкт-Петербург), яку блискуче закінчив у 1868 році.
   В російсько-турецьку війну 1877-1878 років М.І. Гродеков перебував у штабі М.Д.Скобєлєва, який завжди намагався оточити себе кращими офіцерами армії. Найкращою тоді рекомендацією для військового була репутація соратника і друга Скобєлєва. У кінці кампанії, під час перемир'я росіян з турками, Гродеков і Скобєлєв провели рекогносцировку підступів до Стамбула, зняли плани лінії турецької оборони, вивчили всі її деталі й розробили план взяття османської столиці через прорив Гадем-Кіойських позицій. На жаль, великі європейські держави зробили все, щоб цього не сталося.

pub153

  КІРОВОГРАДЩИНА У ВОГНІ постала перед глядачами у світлинах на виставці, підготовленій працівниками обласного краєзнавчого музею разом із фотокореспондентом "Народного слова" Ігорем Демчуком до 66-ї річниці Великої Перемоги. Герої та антигерої Великої Вітчизняної, її свідки й учасники (а багатьох із них уже давно немає серед живих) знову воскресли на чорно-білих фотографіях, їх роздивлялися вже правнуки тих партизанів, підпільників, червоноармійців, чия юність назавжди залишилась обпаленою війною.

pub152

  Напередодні дня Перемоги в кіровоградській школі №2 6 відбулися Уроки мужності. Ветерани Великої Вітчизняної війни, члени клубу "Патріот" прийшли до школи раніше.

   Російська армія зайняла містечко Сан-Стефано, що за 12 кілометрів від Стамбула. Від задуму зайняти турецьку столицю російський уряд відмовився. Англія і Австрія погрожували розірвати з Росією дипломатичні відносини у випадку зайняття Стамбула. В Сан-Стефано 3 березня 1878р. уповноважені воюючих стррін підписали мирний договір. Згідно з договором Туреччина визнавала повну незалежність Чорногорії, Сербії і Румунії, причому Чорногорія і Сербія дещо збільшували свою територію. Створювалась нова незалежна держава - князівство Болгарія, яке включало в себе територію з болгарським населенням від Дунаю до Егейського моря (власне Болгарію, Східну Румелію і частину Македонії). Боснія і Герцеговина отримали автономію. Росії було повернуто частину Бессарабії, приєднаної до Румунії в 1856 році, взамін чого Румунія отримала Добруджу. В Азії Росія отримала Ардаган, Батум, Каре, Баязет. Крім того, Туреччина сплатила Росії 310 млн рублів контрибуції.

pub148

  Кіровоград перебував під німецькою окупацією 2 роки і 5 місяців - з 5 серпня 1941 року по 8 січня 1944 року. За окупаційним адміністративно-територіальним устроєм Кіровоградщина була розділена на декілька гебітів. Кіровоградський гебіт складався з Кіровоградського, Аджамського, Великовисківського і Компаніївського районів. Він входив до складу Миколаївського генеральства (генералбецірка), яке було підпорядковане Рейхскомісаріату "Україна". Створена у перші дні окупації Кіровоградська міська управа була підпорядкована Кіровоградському гебітскомісаріату, який очолював німецький гебітскомісар. У деяких питаннях вона підкорялася міському і польовому комендантам, якими також були німецькі офіцери. Польова комендатура знаходилася на розі вулиць Великої Перспективної та Двірцевої (тепер - К.Маркса і Леніна). Комендант міста займав будинок № 4 по вулиці Миргородській (Калініна), другий від вулиці Шевченка. Гебітскомісаріат і міська управа розміщувалися в адмінбудівлі на площі Кірова.

pub145

   У наш нелегкий, кризовий час, коли ми більше чуємо про закриття музеїв та інших установ, досить незвично чути, що на Кіровоградщині відкрито новий музей, який з гордістю можна назвати першим в Україні і єдиним у світі. Музей історії українського хореографічного мистецтва - відділ Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, створеноу 2004 році. Він розташувався у живописному куточку степового краю, що нагадує про корифеїв українського театру, у виставах яких почав своє життя народно-сценічний танець, на території заповідника-музею І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) Хутір Надія (майже у 30 кілометрах від м.Кіровограда).

pub144

  П'ятого вересня Сулейман-паша знову здійснив атаку на Шипку, але і вона теж була відбита росіянами. Потім розпочалось так зване шипкинське сидіння, що проходило в умовах зимових холодів і снігових заметів. Під час цих подій російська армія втратила великі сили, зокрема від холоду та хвороб. Відомий російський художник-баталіст Василь Верещагін написав картину "На Шипці все спокійно", на якій можна побачити ці героїчні і трагічні події.

pub141

  У 1878 році Болгарія була визволена після майже 500-річного іноземного іга. Боротьбу за визволення було підтримано усіма балканськими народами - сербами, чорногорцями, румунами, македонцями, але тільки активна позиція Росії сприяла підписанню договору про відновлення Болгарії як самостійної держави.

pub139

  Наприкінці березня у заповіднику-музеї І.К.Тобілевича (Карпенка-Карого) "Хутір Надія" відбулась тематична зустріч представників Кіровоградського академічного театру з мешканцями сіл Шевченкове та Миколаївки Кіровоградського району.