Новини

DSC 3177 

 shapka

У 2013-2014 роках Україна пережила вже більше, ніж за попередні роки своєї незалежності – криваву революцію, втрату території і до всього цього – нині переживає справжню, хоч і неоголошену, війну на Сході.

 

Здавалося, загибель Небесної сотні в лютому 2014-го – це найгірше, що могло очікувати Україну. Українці змінили владу, поплатилися за це десятками життів і сподівалися на світле майбутнє. Не виключено, що воно таким і буде, але спочатку нам довелося пережити гіркоту втрати Криму, гіркоту втрати близьких на такій незрозумілій, але такій справжній війні. Сотні загиблих військовослужбовців, сотні загиблих мирних жителів, тисячі потерпілих, сотні зруйнованих будинків, шкіл, лікарень, мільярди збитків –ось ціна наших помилок минулих років.

13 квітня 2014 року виконуючий обов’язки Президента України Олександр Турчинов заявив, що для того, щоб зупинити розгул тероризму, організованого російськими спецслужбами у східних регіонах України, Рада національної безпеки та оборони розпочинає широкомасштабну антитерористичну операцію із залученням Збройних Сил України.

Зоною проведення антитерористичної операції була і залишається частина території Донецької і Луганської областей, а також Ізюмський район та м. Ізюм Харківської області (14 квітня – 7 вересня 2014 року).

На сході нашої держави бійцям Збройних Сил України, територіальних батальйонів, Національної гвардії України та батальйонів МВС протистоять найманці, представники російського козацтва, незаконні збройні формування так званих «ДНР» і «ЛНР» та регулярні війська Російської Федерації.

З початком АТО практично на усій території Україні розпочалася мобілізація населення до збройних сил, створення добровольчих батальйонів, батальйонів територіальної оборони, батальйонів міліції, підрозділів Національної гвардії. Кіровоградщина не стала винятком.

На території нашої області було сформовано декілька батальйонів територіальної оборони, які пізніше увійшли до складу 57-ї мотопіхотної бригади, та один батальйон міліції:

- 17-й батальйон територіальної оборони Кіровоградської області («Кіровоград»);

- 34-й батальйон територіальної оборони Кіровоградської області «Батьківщина»;

- 42-й батальйон територіальної оборони Кіровоградської області «Рух опору»;

- Батальйон патрульної служби міліції особливого призначення «Кіровоград».

У проведенні антитерористичної операції на сході України беруть участь, окрім зазначених батальйонів, бійці 3-го окремого полку спеціального призначення, 55-го окремого автомобільного батальйону «Чорний ліс» та 3-го стрілецького батальйону військової частини № 3011 Центрального оперативно-територіального об’єднання Національної гвардії України.

Війна на сході України була і є багато у чому визначальною подією для розвитку нашої держави. Ця війна кардинальним чином вплинула на розвиток Кіровоградської області.

Аби ці події не стиралися у людській пам’яті, не перекручувались і не спотворювались Кіровоградський обласний краєзнавчий музей, який є не лише зберігачем документів, матеріалів і речей, які розповідають про минувшину рідного краю, а й збирачем інформації про події сьогоднішніх днів створив виставку «Неоголошена війна». Джерельною базою виставки стали розроблені співробітниками музею плакати з короткою інформацією по кожному з підрозділів, які формувалися на території Кіровоградщини і беруть участь в АТО, фотографії військової техніки, боїв і буднів військовослужбовців, прапори, зброя, формений одяг, фотографії вояків-кіровоградців, які загинули на сході України та багато іншого.

Відкриття виставки відбулося 5 травня 2014 року у приміщенні Кіровоградського обласного краєзнавчого музею. З виступами до присутніх звернулися голова Кіровоградської обласної державної адміністрації Сергій Анатолійович Кузьменко, заступник голови Кіровоградської обласної ради Іван Васильович Владов, секретар міської ради м. Кіровограда Іван Іванович Марковський, Єпископ Кіровоградський та Голованівський Української православної церкви Київського патріархату Марк.

Їхні виступи були різними, але у них була одна спільна думка, що зараз на сході України за незалежність нашої держави віддають свої життя кращі її сини. Вони онуки, правнуки та праправнуки тих, хто боронив країну 70 років тому. Вони гідні нащадки своїх відважних пращурів. Вся Україна низько вклоняється їм за щоденний подвиг, за мужність та героїзм, з якими вони захищають Україну від бойовиків та інтервентів.

Треба сказати, що вони б це не могли робити без грандіозної допомоги волонтерів. З початком Антитерористичної операції Україну охопив волонтерських рух, який за своїми масштабами і продуктивністю по праву можна назвати Другим фронтом. Про волонтерський рух присутнім на відкритті виставки розповіли координатор формування «Самооборона Майдану» в Кіровоградській області, волонтер Микола Джоган та голова Громадської організації «Патріот Кіровоградщини» Вадим Нікітін.

За час цієї неоголошеної війни Кіровоградщина втратила багато своїх синів. Це є великою трагедією не лише нашої області, але й цілої України. Одним із таких синів своєї малої Батьківщини був заступник командира 42-го батальйону територіальної оборони Кіровоградської області, майор Володимир Іванович Степанок. На виставці була присутня дружина героя Олена Валентинівна, яка звернулася до присутніх із зворушливою промовою, коротко розповівши про свого чоловіка.

Також серед виступаючих був виконуючий обов’язки заступника військового комісаріата по роботі з особовим складом кіровоградського обласного військового комісаріату олег Борисович Семенчук. У цілому ж обласний військовий комісаріат, разом з іншими, надав багато цінних матеріалів, представлених на виставці.

Важливою частиною виставки є меморіальні речі та нагороди десантників-спецпризначенців Олексія Олеговича Волохова, Олександра Володимировича Кондакова та заступника командира 3-го полку спеціального призначення з виховної роботи полковника Сергія Олександровича Сєнчева.

Після декількох пісень на військову тематику, які були виконанні Владиславом Бурагою – сином одного з військовослужбовців 3-го окремого полку спеціального призначення, із заключним словом до учасників заходу звернулася директор Кіровоградського обласного краєзнавчого музею, заслужений працівник культури України Наталія Юріївна Агапєєва. Окрім подяки усім, хто допоміг у створенні виставки, прозвучало прохання передавати матеріали про ці буремні події до музею для збереження памʼяті, для нових експозицій.

Завершилося відкриття виставки «Неоголошена війна» ознайомленням присутніх з відкритою виставкою. Цінні коментарі надавала ведуча заходу і завідуюча відділом історії обласного краєзнавчого музею Валентина Олександрівна Пархомчук.

DSC 3102

 

DSC 3132

 

DSC 3140

 

DSC 3142

 

DSC 3146

 

DSC 3160

 

DSC 3163

 

DSC 3174

 

DSC 3175

 

DSC 3182