Статті

Різноманітна і багата історія Кіровоградщини. Земля наша дала Україні багато відомих громадських діячів, вчених, письменників, художників, скульпторів, композиторів, артистів. У цьому ряду ім'я В'ячеслава Євгеновича Шкоди - педагога, почесного громадянина міста Знам'янки, ветерана краєзнавчого руху на Кіровоградщині, члена ради поважних козаків, онука О.Є.Красицької-Шкоди - правнучки Т.Шевченка по його сестрі Катерині. 1 травня 2014 року виповнюється 85 років від дня його народження.

Свого часу В'ячеслав Євгенович закінчив Одеський педінститут ім. Ушинського (філологія та логіка), а згодом і Кіровоградське музичне училище (диригент хору та викладач сольфеджіо). З 1952 року - на педагогічній роботі, спочатку - викладач дитячої трудової виховної колонії УМВС Одеської області, з 1954 року працював у м.Знам'янка: викладач російської та української мови у загальноосвітніх школах міста № 1, № 9, інспектор райвно, директор Знам'янської селищної школи робітничої молоді, викладач музичної літератури дитячої музичної школи ім.В.Лисенка, з 1989 року - директор міського музею «Кобзарева світлиця»», з 2004 по 2010 рік -головний зберігач фондів міського краєзнавчого музею.

Краєзнавчі дослідження В.Є. Шкода розпочав у 1940-х роках. Цікавило його багато що, вів пошук матеріалів з історії міста і сіл району, з археології, топоніміки, природи Чорноліського краю, шевченкознавства, про видатних земляків та ін. Досліджуючи рідний край, здійснив понад півсотні експедиційних подорожей з 1946 року.

В якості відповідального секретаря міськрайонної комісії по підготовці видання «Історія міст і сіл УРСР» відвідав ряд архівних установ та наукових бібліотек Москви, Ленінграду, Києва, Одеси, Херсона, Кіровограда та ін.

Має багато публікацій, у тому числі нарис-дослідження «Місто Знам'янка» у томі «Історія міст і сіл УРСР. Кіровоградська область», путівник «Знам'янка» у співавторстві з В.А.Проценком, численні статті у пресі.

В'ячеслав Євгенович завжди займав активну громадську позицію. Був постійним членом і учасником діяльності кількох громадських організацій^ (Асоціація дослідників голодоморів в Україні, науково-просвітний фонд Т.Шевченка, історичний клуб «Холодний Яр», окремий полк Українського козацтва ім.Козака Мамая).

Він став ініціатором встановлення у місті Знам'янці і районі ряду пам'ятних знаків та меморіальних дощок (М.Лисенко, А.Лисенко, М.Старицький, К.Шимановський та ін.).

Його пам'ятають і як організатора традиційних щорічних виїздів міськрайонних делегацій до Холодного Яру і на батьківщину Т.Шевченка.

За його допомогою, консультаціями відзнято більше десяти документальних фільмів краєзнавчого спрямування Знам'янською та Кіровоградською телерадіокомпаніями. Виступав як оповідач у ряді документальних стрічок, які демонструвалися по місцевому, обласному та республіканському телебаченні.

Він - перший і єдиний в області лауреат державної краєзнавчої премії ім.Д.Яворницького. Багаторічна, активна краєзнавча діяльність В.Є. Шкоди відзначена дипломами лауреата премії ім. В.Винниченка, лауреата обласної краєзнавчої премії ім.В.Ястребова за рукопис «Чорне озеро. Реалії і легенди в контексті історії».

На своєму довгому і багатогранному життєвому шляху В.Є.Шкоді довелося багато побачити й випробувати, він щедро ділився знаннями та досвідом з оточуючими. Прагнув пробудити у молоді інтерес, любов, потяг до знань та повагу до малої Батьківщини, частинки великої України.

Помер В'ячеслав Євгенович Шкода 4 березня 2011 року. Сумно, що 85-річчя не стало ще одним світлим днем життя відомого краєзнавця та педагога, як мріялося, а тільки світлою, немеркнучою пам'яттю про нього.

Л. Гречанюк,

співробітник науково-методичного сектору.

«Народне слово», 01.05.2014 р.