Статті

 

Меморіальний музей М.Л. Кропивницького існує вже понад  тридцять років. За цей час до фондів музею надійшло чимало цікавих і безцінних експонатів про життєвий і творчий шлях корифеїв українського театру, але нам безумовно важливі   матеріали про сучасне життя колективу театру якиий носить ім’я  М.Л. Кропивницького. На легендарній  сцені  якого проходили школу театральної майстерності такі талановиті актори як: Лідія Тімош, Михайло Донець, Іван Казнадій, Надія  Ігнатьєва, Світлана Мартинова, Георгій Семенов, Костянтин Параконьєв, Волдимир Миронович та інші  видатні актори,  які удостоєні високих звань.

В цьому році фонди нашого музею поповнилися рідкісним і цінним предметом, який відображає зв’язок між минулою та сучасною історією театральної справи України. Це фотографія початку 50-х рр. ХХ ст. на якій студенти Харківського театрального інституту із  наставником – Іваном Олександровичем Мар’яненком. Ще більшої значимості цьому експонату додає те, що Іван Мар’яненко  наш земляк, учень Марка Кропивницького, корифей українського театру, народний артист  СРСР, за плечима якого великий і славний шлях, назавжди завойоване загальнонародне визнання, блискучий сценічний  талант, що вражає своєю життєвоправдивою грою.

Серед студентів, перший праворуч у другому ряду стоїть юнак, якому судилося продовжити справу свого вчителя – Іван Кравцов, у майбутньому народний артист України.

Іван  Васильович Кравцов (1934-2010 рр.) народився в с. Терновий Кут, Криворізького району, Дніпропетровської області. Хлопчина з простої працьовитої родини мріяв стати актором. В нього добре виходило грати в аматорському гуртку, і тому з великим задоволенням бігав на репетиції до сільського будинку культури. Юнацьке захоплення привело Івана до Харківського театрального інституту. Для вступних іспитів він обрав монолог Микити з п’єси М.Кропивницького «Дай серцю волю, заведе у неволю». За повелінням долі його екзаменатором був І.Мар’яненко, який одразу розгледів справжній народний талант і не помилився.

З 1961 по 2010 р. Іван Васильович Кравцов працює на сцені корифеїв – в Кіровоградському обласному українському музично-драматичному театрі ім. М.Л.Кропивницького, де здобув звання неперевершеного майстра в доробку якого понад 200 майстерно зіграних ролей.

Іван Кравцов був частим гостем нашого музею. Проста скромна людина з ясним поглядом і чистою душею. В фондах музею зберігаються світлини цих зустрічей, які перетворювалися на міні вистави. Іван Васильович згадував про друзів, вчителів, з повагою і гордістю розповідав про свого наставника І.Мар’яненка – живого свідка розвитку і піднесення українського театру кінця ХІХ початку ХХ століть. Підтвердженням розповіді і спогадів народного артиста України стала фотографія яку нам передав театрознавець Володимир Шурапов. Значна кількість предметів про сучасне життя Кіровоградського театру потрапила до музею завдячуючи цій людині.

 Хочеться висловити подяку всім небайдужим до збереження театральної історії нашого краю і запросити до співпраці з меморіаліним музеєм М. Л. Кропивницького.       

                                                     

Олена Грицайова зберігач фондів

меморіального музею М.Л. Кропивницького. 

    

Надруковано  в газеті Народне слово №8 20.02.2014