Статті

bilowapka

Схиляємося перед самовідданістю

людей, які відроджують історію

свого рідного краю…

Хочу розпочати свої рядки словами українського письменника Максима Рильського: «Мало любити свій рідний край, його треба знати!»

Мальовнича Кіровоградська земля, яка зачаровує красою і дивовижними природними скарбами багата на талановитих, відомих усьому світові людей. І я хочу, розповісти про людину з великим серцем, натхненну щирою любов’ю до рідної землі, відомого в області журналіста, письменника, краєзнавця та геральдиста – Василя Вікторовича Білошапку, який в цьому році відзначає свій 55-літній ювілей.

Народився В.Білошапка 25 серпня 1959 року у м. Макіївці Донецької області. Його предки по материнській лінії походять із сіл Бовтишки та Івангорода Олександрівського району Кіровоградської області. Розпочав трудову діяльність робітником.

Закінчив Ворошиловградський державний педагогічний інститут
ім. Т.Г.Шевченка (1982).

З 1982 року проживає у селищі Олександрівці.

Працював учителем в Олександрівській загально-освітній школі № 1, через рік перейшов кореспондентом-організатором районного радіомовлення, потім – майже 10 років у редакції районної газети "Вперед", директором музею історії Олександрівського району, власним кореспондентом обласної газети "Народне слово".

Член Національної спілки журналістів України, закінчив журналістський факультет вищої партійної школи у м. Києві.

Все своє свідоме життя Василь Вікторович захоплюється історико-краєзнавчими пошуками, геральдикою, нумізматикою. Досліджував історію розвитку районного радіомовлення в Україні, географію нашої області, історію і природу Олександрівського району, поселень козацької доби і перебування Богдана Хмельницького в наших краях, топоніміку області тощо. Вивчає життя і діяльність Л.М.Мацієвича, М.А.Грабовського, І.І.Фундуклея, родини Раєвських.

Багато писав про свої пошуки і знахідки, брав участь у створенні кімнати-музею Лева Мацієвича, народного музею історії села Головківки на Черкащині.

Багато років працює В.Білошапка завідуючим фондами Олександрівського краєзнавчого музею.

Василь Вікторович брав участь у підготовці "Книги скорботи" про жертв Голодомору 1932-1933рр. в Олександрівському районі, він автор низки статей, нарисів, розвідок з питань краєзнавства, географії, геральдики у багатьох колективних збірниках та наукових виданнях, зокрема, "Стояв гетьман під Бірками", "Північна частина Олександрівського району у складі Київського воєводства", "Отаман П.Хмара - борець за волю України", "Новітні дослідження пам'яток козацької доби" тощо.

Він незмінний учасник наукових та науково-практичних історико-краєзнавчих конференцій.

В.Білошапка – член Українського геральдичного товариства і є автором та співавтором гербів і прапорів Олександрівського району, селища Олександрівки та сіл Антонівки, Бовтишки, Трилісів.

У 2005 році він став лауреатом кіровоградської обласної премії у галузі архітектури, геральдики та вексилології і декоративно-прикладного мистецтва ім. Якова Паученка в номінації "Геральдика і вексилологія", нагороджений медаллю "За заслуги" науково-популярного журналу Російської геральдичної колегії "Гербовед" (2002р.).

У 2008 році Василь Вікторович став лауреатом щорічної Програми підтримки музейних працівників (Міжнародний фонд "Україна-3000", голова наглядової ради – Катерина Ющенко).

Найбільш успішним із проектів Василя Білошапки є підготовлені і видані у співавторстві з Борисом Кузиком "Олександрівка. Погляд крізь віки" (2001), "Олександрівський меридіан: люди, події, час" (2003), "У плині часу. Енциклопедія Олександрівщини" (2002), "Кіровоградщина: історія та сучасність центру України" у двох томах (2005).

Він є також членом Національної спілки краєзнавців України.

За книгу "Олександрівка. Погляд крізь віки" у 2002 році Білошапка став лауреатом кіровоградської обласної краєзнавчої премії імені Володимира Ястребова.

Усі твори В.Білошапки здобули високу оцінку науковців та громадськості.

У червні 2013 року Василь Вікторович Білопашка став автором виставки «Олександрівщина: географічна ретроспектива».

Виставка показує історію вивчення Олександрівського району з географічної точки зору. Вона вирізняється оригінальним підбором експозиційних матеріалів – цінних та рідкісних карт, на яких зображена
історія сучасної Олександрівщини, починаючи із кінця Х
V ст. Родзинкою виставки стали географічні, топографічні карти та спеціальні атласи, де є відомості про територію Олександрівщини ХV-ХХІ століть, створені європейськими, турецькими, російськими та українськими фахівцями. Актуальність виставки випливає із необхідності більш докладного і глибинного вивчення історичної географії Олександрівщини. Високу оцінку виставці дали вдячні відвідувачі та музейні працівники з усіх районів і міст Кіровоградщини.

Науково-дослідницька робота Василя Білошапки заслуговує на схвалення громадськості і становить вагомий внесок у розвиток освітньо-просвітницької та краєзнавчої роботи області.

Схиляємо голови перед людиною, яка любить, знає, береже, досліджує і розвиває свій рідний край.

Василь Вікторович є інтелігентною, високоосвіченою, ерудованою, щирою людиною, безмежно закоханою в історію і природу рідної землі. Він є справжнім фанатом музейної справи, краєзнавцем від Бога.

І сьогодні, в цей знаменний день побажаємо ювіляру міцного здоров’я, безмежного людського щастя, сімейного благополуччя, подальших творчих успіхів! Добра та достатку Вам і Вашій родині, шановний Василь Вікторович!

Завідуюча відділом природи

Кіровоградського обласного

краєзнавчого музею

Вікторія Слюсаренко

Нова газета, №35, 28.08.2014 р.