Статті

wafa

У новій експозиції обласного краєзнавчого музею «Заселення краю» увагу відвідувачів обов'язково привертатимуть дві однакових за стилем, але різних за розміром інтер’єрні шафки. Різняться вони і часом свого надходження до музею, розбіжність дат становить майже сорок років.

Це еталонні зразки абрамце-во-кудринського різьблення, осередком якого було підмосковне село Абрамцеве та сусідні з ним села. Вироби з цих місць стали одним з виразників неоруського стилю у художньому мистецтві.

А почалося усе у 1870 році, коли російський письменник Сергій Аксаков продав село-садибу Абрамцеве великому промисловцю та меценату С.І.Мамонтову. З цього часу тут виник один з центрів російського художнього життя. У коло постійних знаменитих гостей Сави Івановича входили художники-передвижники В.Д.Поленов (1844—1927) та його сестра О.Д.Поленова (1850— 1898). До речі, одна з її робіт «Полянка» із зібрання нашого земляка, видавця і редактора однієї з кращих газет півдня Росії «Голос Юга» Дмитра Степановича Горшкова (1870—1927) брала участь у Першій художній виставці Єлисаветградського товариства грамотності у квітні 1913 року.

У 1884 році Олена Поленова в Абрамцевому організувала майстерню художніх виробів, які виготовлялися за зразками народної творчості. Разом з цим визнана пейзажистка та ілюстратор російських казок створила велику кількість малюнків для різних меблів та посуду, вишивок, майолікової кераміки.

Один із втілених у життя ескізів і представляють музейні експонати — завезені вироби тригранно-виїмчастого різьблення. Цей орнамент наносився завдяки ножу-косяку, яким за допомогою техніки наколювання та підрізання зображували основні елементи: трикутники, прямокутники, трапеції, квадрати, ромби. Поряд із солярними знаками, що прикрашають конструктивні елементи шафок, їх дверцята оздоблені зображенням весняної квітки тюльпана — символу Дерева Життя.

Павло РИБАЛКО

"Народне слово", 10.04.2014