Новини

DSC 4655

18 вересня 2014 року

у Кіровоградському обласному краєзнавчому музеї

відкрилася виставка

«ФОРТЕЦЯ – ПОПЕРЕДНИК МІСТА»,

присвячена 260-річчю міста Кіровограда.

         Запрошених на презентацію виставки привітала заступник директора обласного краєзнавчого музею Світлана Едуардівна Колесник.

Без фортеці Святої Єлисавети не сталося б Кіровограда. Наше місто засноване за класичною європейською формулою «Фортеці – попередники міст». Фортецю, названу іменем Святої Єлисавети, засновано 18 червня 1754 року. Її форштадт, або передмістя, яке складалося з кількох слобод, мав цивільне міське управління (магістрат) з 1755 року. У 1764 році з утворенням Єлисаветградської провінції у складі Новоросійської губернії фортеця Святої Єлисавети стала адміністративним центром провінції і одночасно впродовж року була центром губернії до переведення її канцелярії у Кременчук. За адміністративно-територіальною реформою 1775 року Єлисаветградська провінція була розділена на повіти і Єлисаветград став повітовим центром. У подальшому місто завжди було штатним центром певних адміністративних одиниць і цей великий досвід став причиною його призначення обласним центром утвореної 10 січня 1939 року Кіровоградської області.

На заході виступили представник Департаменту культури, туризму та культурної спадщини Олена Анатоліївна Трибуцька, директор Державного архіву Кіровоградської області Олег Олександрович Бабенко, редактор Центрально-Українського видавництва Станіслав Миколайович Янчуков, колекціонер Юрій Володимирович Тютюшкін та інші.

Родзинкою презентації була демонстрація відновленого макету фортеці Святої Єлисавети, який старожили міста не бачили понад півстоліття. Реставрацію виконав музейний художник Олег Анатолійович Шимченко.

Єлисаветград розвивався від земляного укріплення, землянок і саманних хат до цегляної архітектури  європейського рівня. Зразки цегли, з якої побудовані найкращі будівлі міста на виставці представлені з колекції фондів обласного краєзнавчого музею, яку вже багато років поспіль допомагає поповнювати краєзнавець-ентузіаст Юрій Володимирович Тютюшкін.

Виставку доповнили копії архівних документів, що стосуються будівель фортеці Святої Єлисавети, люб’язно надані директором Державного архіву Кіровоградської області Олегом Олександровичем Бабенком.

DSC 4641

 

DSC 4646

 

DSC 4661

 

DSC 4668

 

DSC 4675