Заповідник-музей "Хутір Надія"
Заповідник-музей "Хутір Надія"

 

Заповідник-музей "Хутір Надія" є однією з найвизначніших історико-культурних пам'яток України. Більше ста років тому на місці, де тепер шумлять могутні дуби і стрункі тополі, плодоносить фруктовий сад, блищить широкий став, був голий степ. Садибу було засновано визначним українським драматургом, актором, театральним та громадським діячем Іваном Карповичем Тобілевичем (Карпенком-Карим) на 11 гектарах землі, що дісталася у спадщину його дружині, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву хутору.

 

Більше ста років тому на місці, де тепер шумлять могутні дуби і стрункі тополі, плодоносить фруктовий сад, блищить широкий став, був голий степ. Садибу було засновано визначним українським драматургом, актором, театральним та громадським діячем Іваном Карповичем Тобілевичем (Карпенком-Карим) на 11 гектарах землі, що дісталася у спадщину його дружині, Надії Карлівні Тарковській. Саме на спомин про неї Іван Карпович дав назву хутору.

 

 

Спочатку сім'я Тобілевичів вела тут скромне власне господарство. З того часу і збереглися "Батькова хата" та стала чумацька криниця. Після повернення з трирічного політичного заслання навесні 1887 року Іван Карпович оселяється на хуторі і вирішує перетворити його на мальовничий куточок рідної природи - за його власним висловом, "оазис в степу". 
    Садиба потопає у зелені крислатих дубів, струнких осокорів, ясенів, гледичії, тополь, більшість з яких нагадують про перебування тут, на гостині у драматурга, корифеїв українського театру Марка Кропивницького, Марії Заньковецької, Михайла Старицького, Миколи Садовського. Панаса Саксаганського і Марії Садовської-Барілотті. 
    Хутір Надія став творчою лабораторією Івана Тобілевича. Спостерігаючи навколишнє життя, він створив цілу галерею типових образів у комедіях "Сто тисяч", "Хазяїн", тут же були написані ним історичні драми "Сава Чалий", "Гандзя" - всього 11 творів. Неподалік хутора, на Карлюжинському кладовищі, похований Іван Карпович, а також члени його родини.
1956 року Хутір Надія оголошено державним заповідником музеєм. Його унікальність відзначена багатьма видатними діячами української культури, серед яких Юрій Яновський, Петро Панч, Олесь Гончар, Олександр Корнійчук... 
У 1970 році під час святкування 125-річчя від дня народження Івана Карповича Тобілевича (Карпенка-Карого) за участі найвидатніших сучасних українських письменників та діячів театру започатковано щорічне свято театрального мистецтва "Вересневі самоцвіти", яке з 1990 року стало Всеукраїнським.
У 1982 році, до 100-річчя заснування українського театру корифеїв відновлено будинок драматурга, що був зруйнований 1944 року. Напередодні відзначення 150-річного ювілею драматурга в ньому відкрито нову театрально-літературну і меморіальну експозицію. 
 У фондах зібрань заповідника музею "Хутір Надія" - більш як 2 тисячі предметів, значна частина з яких передана сім'єю Тобілевичів-Тарковських.
 Щорічно "Хутір Надія" відвідують кілька тисяч гостей з різних регіонів України та зарубіжжя.

 

01

 

02

 

03

 

04

  

Графік роботи:
понеділок – п’ятниця з  8.00 до 17.00,
субота-неділя з 10.00 до 16.00
 
Адреса:
с. Миколаївка
Кіровоградський район
Кіровоградська область
 
Телефон: 
(0522) 31-27-33 

 

Вартість послуг (грн.)

 

Квиток для дорослих

20,00

Квиток для студентів, пенсіонерів

15,00

Квиток для дитини шкільного віку

10,00

Квиток для дитини шкільного віку

7,00

Екскурсія для дорослих

100,00

Екскурсія для студентів, пенсіонерів

70,00

Екскурсія для дітей шкільного та дошкільного віку

50,00