Статті

pub266.jpg (9999 bytes)

 Віктор Крангач народився 26 лютого 1927 року у Великій Висці в родині медиків. З 1931-го по 1941 рік разом з сім’єю проживав на Донеччині. В роки Великої Вітчизняної війни родина Крангачів знаходилася в Ленінградській області, де батьки працювали в госпіталі.
   В 1943-1944 роках Віктор навчався у військовому училищі, після закінчення котрого його направлено на фронт – п/п 72472. З липня 1944 рок він знаходився в 4-му стрілецькому полку 98-ї стрілецької дивізії, де був командиром стрілецького взводу. В одному з листів до батьків Віктор писав: «Здравствуй, отец и мать! Сейчас иду в бой. Буду без страха защищать свою родину. Крепко целую. Ваш сын Виктор».    Пожовклий від часу лист Віктора Крангача – безцінна реліквія. Він, як лупа, через яку події війни відображений надто щемно, зримо. Адже цей лист – остання ниточка, яка пов’язує нас з людиною, котра пішла в бій і не повернулася.
   Невдовзі батьки отримали «похоронку» – повідомлення № 88 від 4 стрілецького полку 98 стрілецької Хотинської Червонопрапорної дивізії про смерть сина – Крангача Віктора, який загинув 11 серпня 1944 року в с.Вескула Естонської РСР. Віктору було тільки сімнадцять...
   З листопада 1944 року Юрій Крангач – старший брат Віктора Крангача писав з фронту батькам: «Очень тяжелая утрата, ведь он у меня был лиш один брат. За его смерть я буду мстить проклятым неметким собакам до последнего моего дыхания. Это моя святая клятва. Дорогие папа и мама. Хоть одним я доволен – это то, что Вы вместе. Пишите почате, и я тоже буду писать».
   Звичайно, ніколи ці документи, які зберігаються в обласному краєзнавчому музеї, не втратять свого значення. Бо в них – доля ще зовсім молодого хлопця і те патріотичне відчуття необхідності захищати свою землю, яке допомогло перемогти фашизм.
   Тож треба низько вклонитися тим, хто писав листи, і тим, хто зберіг ці свідчення тієї великої війни, біль і радість, патріотизм.

 

Валентина ДАЦЬКА,
співробітник науково-освітнього відділу обласного краєзнавчого музею

 

"Народне слово", 21.02.2013